Kalkulator BMI
Zapewne nieraz słyszeliście o kalkulatorze BMI, jego odpowiednich normach i ich interpretowaniu w ocenie odpowiedniej wagi do wzrostu.
Jednak Czy używanie kalkulatora BMI jest zawsze odpowiednie i rzeczywiście daje właściwy obraz stanu zdrowia człowieka dzięki tylko tym parametrom? O tym będziecie mogli przeczytać w niniejszym artykule!
Jak powstał kalkulator BMI?
Kalkulator BMI został opracowany niemalże 200 lat temu – w 1832 roku przez Adolphe Quetelet, który pochodził z Belgii. Co ciekawe dotychczasowa nazwa, a więc BMI - ,,Body Mass Index” używana była dopiero od 1972 roku.
Jak wyliczyć Wskaźnik BMI i jakie są normy?
Wzór do obliczenia wskaźnika BMI jest bardzo łatwy i potrzebujecie do niego tylko Waszą wagę oraz wzrost. Wskaźnik BMI = waga/(wzrost)2. Wzrost wyrażony jest w następujący sposób: osoba mająca 183 cm wzrostu - do równania podstawia wartość 1.83.
Jakie są normy BMI? Dla osób dorosłych wartość BMI wskazuje na:
• poniżej 16 – może wskazywać na wygłodzenie:
• 16 - 16.99 – stan wskazujący na wychudzenie
• 17 - 18.49 - niedowaga
• 18.5 - 24.99 – prawidłowa waga
• 25.0 - 29.9 - nadwaga
• 30.0 - 34.99 - I stopień otyłości
• 35.0 - 39.99 - II stopień otyłości
• powyżej 40.0 – skrajną otyłość
Przyjmijmy zatem do obliczenia wskaźnika BMI moje dane. Na dzień dzisiejszy moja waga wynosi 93 kg, przy wzroście 183 cm. Po podstawieniu do wzoru: 93/3.35= otrzymamy wynik: 27,76. Wobec powyższego mieszczę się w przedziale nadwagi.
Rekomendacja Bodypak dla Ciebie:
Sport Definition BCAA Strong - 120 kaps.
24,99 pln -20%
Wskaźnik BMI – czy dla wszystkich?
Ze wskaźnikiem BMI może być wiele problemów, gdyż uwzględnia on jedynie wagę oraz wzrost. Nie uwzględnia on masy mięśniowej czy chociażby masy kostnej, a to może nieco zakłócać wyniki. W stosunku do jakich osób Wskaźnik BMI nie powinien być uwzględniany?
1. Kobiet w ciąży – jest to oczywiste, że kobiety w ciąży mają większą wagę, stąd też wskaźnik BMI nie jest obiektywny;
2. Osób o większej ilości masy mięśniowej – wskaźnik BMI nie uwzględnia masy mięśniowej tylko ogólną wagę, co w przypadku tych osób (i też trochę w moim przypadku) nie jest obiektywne i przez wszystkim miarodajne;
3. Sportowcy – podobnie jak u osób z większą masą mięśniową (np. podnoszenie ciężarów) wskaźnik BMI nie jest obiektywny dla sportowców – np. maratończyków (zbyt niski poziom BMI), muskularnych biegaczy na 100 metrów (zbyt wysoki BMI).
Oczywiście jest to jakiś wyznacznik stanu zdrowia, lecz moim zdaniem najważniejszym aspektem zdrowia człowieka jest wykonanie podstawowych badań krwi, a także obiektywna ocena stanu sylwetki i jej otłuszczenia. Oczywiście w wielu przypadkach wskaźnik ten słusznie będzie wskazywał na niedowagę lub nadwagę i absolutnie nie należy tego bagatelizować. Nie mniej jednak zanim przejdziemy do jakichkolwiek wniosków płynących z otrzymanego wyniku – skonsultujmy je najpierw z profesjonalistami i w przypadku potwierdzenia się obaw – działajmy natychmiast! Kto nieraz czytał kiedyś moje artykuły ten wie, że zdrowie powinno być zawsze stawiane na 1 miejscu i powinniśmy o nie dbać całe życie aby utrzymać je w jak najlepszej kondycji!
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Odchudzanie
Zobacz wszystkie artykułyNa czym polega dieta OMAD i jakie przynosi efekty?
Poszukujesz sposobów na szybkie zrzucenie wagi? Jedną z popularniejszych metod jest post przerywany. Jego ekstremalną wersją jest dieta OMAD, która zyskuje na popularności wśród osób poszukujących efektywnego sposobu na pozbycie się zbędnych kilogramów. Zwolennicy diety podkreślają jej prostotę oraz zapewniają o potencjalnych korzyściach dla zdrowia, jednak ze względu na swoją restrykcyjność,...
Zostaw opinię