Kolagen to składnik wielu suplementów diety na stawy oraz zdrową skórę, włosy i paznokcie. Często jednak można natknąć się na teorie, że suplementacja kolagenem nie ma sensu i nie warto go stosować. Czy to prawda? Na czym polega działanie tego białka? Co kolagen ma wspólnego z kwasem hialuronowym i dlaczego warto przyjmować kolagen w towarzystwie witaminy C? Tego dowiesz się z poniższego rankingu suplementów diety z kolagenem!

Właściwości kolagenu

Kolagen to główne białko strukturalne tkanki łącznej i stanowi ok. 30% wszystkich białek w ciele człowieka. Kolagen zbudowany jest z aminokwasów, w tym z proliny, glicyny, hydroksyproliny i hydroksylizyny. Do jego właściwości należy duża wytrzymałość oraz elastyczność. Struktura kolagenu zależy od miejsca, w którym występuje i funkcji, jaką pełni.

Synteza kolagenu, a konkretniej włókien kolagenowych, zachodzi z udziałem insuliny, estrogenów i hormonów tarczycy. Już od 25. roku życia produkcja kolagenu zaczyna powoli spadać, a po 50. roku życia spadek ten jest coraz bardziej gwałtowny. Wiek 60 lat jest granicą, kiedy kolagen przestaje być produkowany w organizmie.

Typy i rodzaje kolagenu

Określono 29 typów kolagenu, które różnią się strukturą i występowaniem w organizmie. Dwa z nich, o których słyszy się najczęściej, to:

  1. kolagen typu I - najbardziej powszechnie występujący kolagen, zlokalizowany jest w tkance łącznej kości, a także w ścięgnach, skórze, tkance podskórnej i tkance tworzącej blizny,

  2. kolagen typu II - występowanie - chrząstki stawowe.

Jeśli chodzi o źródła, z jakich pozyskiwany jest kolagen, podział jest następujący:

  • kolagen rybi - dobrze wchłanialny, biokompatybilny, łatwo rozpuszcza się w wodzie, cechuje się niskim ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznej,

  • kolagen wołowy - jest to dobre źródło kolagenu, ale proces jego pozyskania jest długotrwały i trudny - skóra bydlęca zawiera naczynia krwionośne, gruczoły potowe i inne dodatkowe struktury, których należy się pozbyć,

  • kolagen wieprzowy - biokompatybilny, ale ryzyko wystąpienia alergii jest wyższe niż w przypadku kolagenu rybiego,

  • kolagen drobiowy - dobra biokompatybilność, ale sam proces pozyskiwania jest czasochłonny i generuje alkaliczne i kwaśne ścieki.

Kolagen naturalny to oczywiście ten, który produkowany jest w organizmie człowieka.

Jak działa kolagen?

Kolagen pełni wiele funkcji w organizmie człowieka, jako że jest najważniejszym białkiem strukturalnym w ciele. To oznacza, że:

  • łączy komórki ze sobą,

  • nie pozwala drobnoustrojom chorobotwórczym i toksynom, by te przedostały się do organizmu w układzie odpornościowym,

  • chroni narządy wewnętrzne,

  • wspomaga wchłanianie składników mineralnych,

  • zapewnia odpowiednie nawodnienie i zdrowy wygląd skóry,

  • odpowiada za ciągłość procesu odnowy komórkowej w skórze,

  • stanowi ochronę tkanki chrzęstnej,

  • przyczynia się do wysokiej wytrzymałości tkanek.

Kolagen odpowiada także za elastyczność skóry oraz jej sprężystość i napięcie. Dzięki odpowiedniej ilości kolagenu oznaki starzenia mogą pojawić się nieco później. Dodatkowo białko to pozytywnie wpływa na kondycję włosów i paznokci, co jest istotne szczególnie dla kobiet.

Często można spotkać się z opinią, że nawet najmocniejszy kolagen stosowanie doustnie nie jest skuteczny i nie przynosi żadnych efektów. Nie jest to jednak prawda - badania naukowe przeprowadzone w 2015 r. przeczą tej teorii. Podawano wówczas peptydy kolagenowe o masie cząsteczkowej 2000-5000 Da 69 kobietom w wieku od 35 do 55 lat. Z badań tych wynika, że kilka tygodni takiej suplementacji skutkuje zwiększeniem gęstości kolagenu w skórze i znaczącym jej nawilżeniem.

Podczas innego badania 26 kobiet przyjmowało kolagen drugiego typu, kwas hialuronowy oraz siarczan chondroityny. Po 12 tygodniach widoczna była poprawa wyglądu skóry oraz jej elastyczności i nawilżenia, a sama zawartość kolagenu wzrosła o 12%.

Niedobór kolagenu - objawy i skutki

Co prawda włókna kolagenowe przestają być produkowane po 60. roku życia, ale ich synteza maleje znacznie wcześniej, bo po 25. roku życia. To oznacza, że już młodzi dorośli są narażeni na niedobór kolagenu, który może okazać się bardzo uciążliwy dla organizmu.

Objawy i skutki niedoboru kolagenu to:

  • spadek kondycji skóry, włosów i paznokci, w tym pogorszona jędrność skóry, zmarszczki, wypadanie włosów, łamliwość paznokci,

  • problemy ze wzrokiem,

  • problemy ze stawami,

  • ryzyko wystąpienia osteoporozy, podatność na złamania kości.

Do przyczyn pojawienia się niedoboru kolagenu należą głównie czynniki hormonalne i genetyczne, ale także:

  • nadmierna ekspozycja na słońce,

  • wystawienie na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak bardzo wysoka temperatura i promieniowanie UV,

  • bardzo intensywny wysiłek fizyczny,

  • przewlekły stres,

  • przebyte choroby,

  • stosowanie używek,

  • nieprawidłowe odżywianie,

  • częsta styczność z toksynami.

Dotyczy to oczywiście długotrwałego, częstego narażenia na wymienione czynniki.

Jak stosować suplementy diety z kolagenem?

Kolagen występuje naturalnie w produktach zwierzęcych, ale ciężko jest dostarczyć odpowiednie jego ilości wraz z dietą. Wtedy na pomoc mogą przyjść suplementy diety, które podbiją ilość przyjmowanego kolagenu. Hydrolizaty kolagenowe są bardzo dobrym źródłem tego białka i mogą one nawet uzupełnić jego niedobory.

Bezpieczna dawka kolagenu to od 2,5 do 15 g tego białka dziennie, jednakże wiele zależy od suplementu, który się przyjmuje. Warto wiedzieć, że maksymalna dawka dzienna nie została uregulowana badaniami, natomiast górna granica, przy której zaczynają występować działania niepożądane, to 4000 mg, czyli już 4 g. Zatem najlepszym rozwiązaniem zawsze jest stosowanie się do zaleceń producenta, które znajdują się na opakowaniu produktu.

Z czym łączyć kolagen?

Formuła wzbogacona o witaminę C nigdy nie jest przypadkiem. Kolagen warto łączyć z witaminą C, ponieważ jest ona niezbędna w procesie hydroksylacji lizyny oraz proliny, które tworzą włókna kolagenu. Jej niedobór może znacząco utrudnić syntezę kolagenu, co jest bardzo niepożądanym zjawiskiem. Witamina C jest zatem bardzo często stosowana jako drugi składnik aktywny suplementów diety z kolagenem.

Obecność tej witaminy w suplementach kolagenowych jest ceniona również dlatego, że stanowi ona świetny antyoksydant, a jej przeciwutleniające działanie jest bardzo istotne w kontekście zdrowia.

Kwas hialuronowy i kolagen

Zdecydowanie warto przyjrzeć się synergicznemu działaniu obu tych składników aktywnych. Wpływ kolagenu na włosy, skórę i paznokcie jest podobny do tego, jaki wykazuje kwas hialuronowy.

Różnica polega na tym, że kolagen odpowiada za to, że skóra jest jędrna i elastyczna, a hialuronian przyciąga i zatrzymuje cząsteczki wody, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie skóry.

W kolagenie i kwasie hialuronowym tkwi także ogromny potencjał, jeśli chodzi o eliminację problemów ze stawami. Suplementacja tych dwóch składników może znacząco złagodzić ból stawów, poprawić ich ruchomość i zredukować stany zapalne.

Przeczytaj także artykuł Z czym najlepiej suplementować kolagen?

Skutki uboczne stosowania kolagenu

Kolagen jest bezpiecznym składnikiem obecnym w suplementach diety, ale tak jak każdy produkt tego typu, obarczony on jest ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Do najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych stosowania suplementów z kolagenem należą:

  • zaparcia,

  • spadek apetytu,

  • ogólne zmęczenie,

  • bóle mięśni i stawów.

W skrajnych przypadkach może dojść do hiperkalcemii, czyli zbyt wysokiego stężenia wapnia we krwi.

Jak wybrać najlepszy kolagen dla siebie?

Na rynku dostępne są różne suplementy z kolagenem. Wybór najlepszego kolagenu dla siebie warto zacząć od zapoznania się ze składem danego produktu. Duża zawartość kolagenu w dziennej porcji jest oczywiście jedną z wielu przesłanek do tego, by wybrać dany produkt. Sprawdź, który typ kolagenu zawiera suplement oraz jakie inne składniki aktywne w nim znajdziesz. Najlepiej, żeby znajdowała się w nim witamina C.

Jeśli chodzi o formę suplementu, w zależności od preferencji możesz stosować kolagen do picia lub w kapsułkach. Wybór formy podania należy do Ciebie! Oczywiście przed zastosowaniem kolagenu upewnij się, że w danym produkcie nie ma alergenów, które mogą wywołać u Ciebie reakcję alergiczną.

Ranking kolagenu został przygotowany na podstawie danych o ilości sprzedaży w sklepach Bodypak.pl, Budujmase.pl i BCAA.pl w okresie od 01.01.2024r do 30.06.2024r.

1

Essensey Kolagen Forte - 120 kaps.
Essensey Kolagen Forte - 120 kaps.

Essensey Kolagen Forte - 120 kaps. suplement diety w postaci kapsułek zawierający 2400 mg hydrolizatu kolagenu typu I SOLUGEL® w porcji produktu zalecanej do spożycia w ciągu dnia.

32,99 pln

2

Trec Endurance Collagen 4 Runners - 90 kaps.
Trec Endurance Collagen 4 Runners - 90 kaps.

Trec Endurance Collagen 4 Runners to suplement diety w postaci kapsułek zawierający hydrolizat kolagenu, kwas hialuronowy oraz witaminę C. Polecany jest osobom narażonym na zwiększone obciążenia stawów, zwłaszcza sportowcom.

34,99 pln

3

Essensey Kolagen+ - 90 kaps.
Essensey Kolagen+ - 90 kaps.

Suplement diety KOLAGEN + zawiera hydrolizat kolagenu typu I SOLUGEL® oraz witaminę C.     

26,99 pln

4

Trec Collagen Renover - 350g
Trec Collagen Renover - 350g

Trec Collagen Renover to suplement diety w proszku, w składzie którego znajduje się hydrolizat kolagenu wzbogacony o witaminę C.

  • -14%
59,99 pln 69,99 pln

5

Essensey Kolagen Anti Age - 90 kaps.
Essensey Kolagen Anti Age - 90 kaps.

Essensey Kolagen Anti Age - 90 kaps. suplement diety w postaci kapsułek zawierający hydrolizat kolagenu typu I SOLUGEL®, witaminę C oraz kwas hialuronowy.

42,99 pln

6

Formotiva Collagen - 120 kaps.
Formotiva Collagen - 120 kaps.

Formotiva Collagen. Suplement diety w postaci kapsułek zawierający hydrolizowany kolagen.

42,99 pln

7

Trec Collagen Beauty Shot - 100ml
Trec Collagen Beauty Shot - 100ml

Trec Collagen Beauty Shot - poszukujesz preparatu, który pomoże Ci w utrzymaniu dobrego stanu skóry, jej elastyczności i odporności na rozciąganie? Jest to jeden z lepszych wyborów, jakie możesz dokonać. Hydrolizowany kolagen, kwas hialuronowy oraz wolna forma witaminy C (w postaci kwasu l-askorbinowego) - wszystko to, zapewni Twojemu organizmowi pożądane wsparcie.

  • Obecnie brak na stanie
5,99 pln

8

Trec Collagen MAX - 180 kaps.
Trec Collagen MAX - 180 kaps.

Trec Collagen MAX - wysokiej klasy preparat na stawy, w którego składzie znajdziesz dwa znane i cenione za swoje właściwości składniki, a mianowicie: kwas hialuronowy oraz witaminę C.

  • -14%
59,99 pln 69,99 pln

9

Scitec Collagen Liquid - 1000ml
Scitec Collagen Liquid - 1000ml

Scitec Collagen Liquid - kolagen jest to twarda, włóknista proteina, która jest ważnym składnikiem kości, chrząstki, ścięgien, wiązadeł i innych tkanek łącznych (skóra, paznokcie, włosy). Organizm potrzebuje kolagenu dla celów ochronnych i wzmacniających.

89,99 pln

10

Essensey Kolagen Rybi Forte 2000mg na Stawy, kości i skórę
Essensey Kolagen Rybi Forte 2000mg na Stawy, kości i skórę

Zestaw zawierający 2 opakowania Essensey Kolagen Rybi Forte 2000mg.

Poszukujesz suplementu, który wesprze stan Twojej skóry, ale i usprawni regenerację stawów? Sięgnij po niezwykle udane połączenie kolagenu rybiego (SOLUGEL), któremu towarzyszy starannie dobrana porcja witaminy C. Wpływa ona na wiele aspektów funkcjonowania organizmu, co ma swoje odzwierciedlenie między innymi w ograniczeniu poczucia zmęczenia znużenia. Bierze udział w procesie powstawania kolagenu ludzkiego, który jest niezbędny m.in. w regeneracji stawów, poprawia też kondycję skóry i paznokci.

  • Obecnie brak na stanie
74,99 pln 89,99 pln