Kwas asparaginowy to substancja z grupy aminokwasów endogennych, występująca zarówno w ludzkim organizmie, jak i w naturze. Suplementacja tym kwasem może okazać się pomocna w okresach regeneracji, podczas budowy masy mięśniowej oraz w przypadku potrzeby zwiększenia produkcji testosteronu. Osoby, które chcą prowadzić zdrowy tryb życia, mogą zastanawiać się, który suplement z kwasem D-asparaginowym wybrać. Na pomoc przychodzi poniższy ranking i zbiór najważniejszych informacji!

Co to jest kwas asparaginowy?

Kwas asparaginowy to aminokwas endogenny, który wytwarzany jest przede wszystkim w podwzgórzu i przysadce mózgowej, a u mężczyzn także w jądrach. Bierze on udział w biosyntezie wielu różnych związków w organizmie.

Choć organizm człowieka może wytwarzać go samodzielnie, warto także dostarczać DAA wraz z pożywieniem i suplementacją, ponieważ ilość "własnego" kwasu asparaginowego bardzo często jest niewystarczająca.

Do najważniejszych pokarmowych źródeł kwasu asparaginowego należą:

  • mięso,

  • szparagi,

  • awokado,

  • kiełki,

  • ostrygi,

  • płatki owsiane.

Działanie kwasu asparaginowego

Właściwości kwasu D-asparaginowego sprawiają, że uczestniczy on w wielu różnych procesach zachodzących w organizmie człowieka, a dokładniej:

  • zwiększa biosyntezę testosteronu i pomaga w zachowaniu prawidłowego poziomu testosteronu, co przyczynia się do większej łatwości w budowaniu masy mięśniowej, zwiększenia sprawności seksualnej oraz wzrostu libido,

  • zwiększa wydzielanie hormonu wzrostu,

  • wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i działa jak neuroprzekaźnik,

  • wspiera zdolności poznawcze - poprawia pamięć, koncentrację, proces nauki i ogólną sprawność mózgu,

  • zwiększa napływ wapnia do komórek mózgu,

  • stymuluje produkcję glukagonu oraz insuliny,

  • potencjalnie zwiększa płodność u mężczyzn poprzez zwiększenie ruchliwości plemników.

Jak widać, gama zalet, jakie płyną ze stosowania DAA, jest bardzo szeroka, stąd powszechne zainteresowanie jego działaniem.

Zastosowanie kwasu D-asparaginowego w sporcie

Sportowcy zwykle stosują DAA jako booster testosteronu. Takie działanie nieco ułatwia przyrost masy mięśniowej, co jest szczególnie korzystne dla osób trenujących siłowo oraz biorących udział w zawodach kulturystycznych. Mężczyźni, którym zależy na rzeźbieniu sylwetki, z pewnością skorzystają z tego działania kwasu asparaginowego.

Co również ważne, DAA wspiera procesy regeneracyjne po wysiłku fizycznym, w szczególności po intensywnym treningu czy trudnych zawodach. To sprawia, że powrót do pełni sił następuje szybciej, więc też kolejna jednostka treningowa może pojawić się prędzej.

Według niektórych badań, kwas DAA może wpływać pozytywnie na spalanie tkanki tłuszczowej, co również nie pozostaje bez znaczenia dla osób trenujących sporty sylwetkowe i nie tylko.

Jak stosować suplementy diety z DAA?

Suplement ten dostępny jest zarówno w formie kapsułek, jak i proszku do rozpuszczenia w wodzie. Dawkowanie tego kwasu z grupy aminokwasów endogennych zależy od zawartości DAA w porcji suplementu, w związku z tym zawsze należy stosować się do zaleceń producenta, które podane są na opakowaniu.

Mogą to być zarówno 4 kapsułki dziennie podzielone na dwie porcje, jak i 2 tabletki dziennie. W przypadku proszku, zwykle są to 3 g w ciągu doby. Pamiętaj jednak, aby nie sugerować się swoją własną opinią, a sposobem użycia rekomendowanym przez producenta. Uwierz, że tak będzie bezpieczniej!

Z czym łączyć DAA?

Suplementy diety z DAA warto łączyć np. z buzdygankiem naziemnym, czyli popularnym Tribulus terrestris, który również wpływa na poziom testosteronu. Te dwie substancje oddziałują na siebie wzajemnie, przez co mogą dawać lepsze efekty.

W niektórych suplementach z kwasem asparaginowym można także znaleźć cynk oraz adaptogeny, np. Ashwagandhę. Jeśli jednak chcesz połączyć DAA z czymś innym, skonsultuj to najpierw z dietetykiem bądź lekarzem.

Komu polecany jest kwas D-asparaginowy?

Kwas DAA polecany jest przede wszystkim mężczyznom, którym zależy na pozytywnym wpływie na produkcję testosteronu, ułatwienie w żmudnym budowaniu masy mięśniowej i przyspieszonej regeneracji potreningowej.

Nie znaczy to jednak, że jest to suplement diety przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn. Po upewnieniu się, że nie występują jakiekolwiek przeciwwskazania, suplementację DAA mogą rozpocząć również kobiety. Nie jest to jednak zbyt popularna decyzja, ponieważ większości kobiet booster testosteronu kojarzy się z tym, że staną się "męskie". Warto jednak wiedzieć, że kwas asparaginowy może mieć pozytywny wpływ na układ hormonalny kobiet i oddziaływać w dobry sposób na owulację.

Skutki uboczne stosowania DAA

Nie da się ukryć, że wpływ DAA na organizm człowieka jest ogromny. Jego stosowanie może zakończyć się zarówno pożądanymi efektami, jak i negatywnymi skutkami, które zaburzą prawidłową pracę organizmu.

Nieprawidłowy sposób użycia kwasu asparaginowego lub nadwrażliwość/alergia na któryś ze składników suplementu może spowodować wystąpienie skutków ubocznych takich jak:

  • napady lękowe,

  • problemy z koncentracją,

  • spadek odporności,

  • anemia, ponieważ nadmiar kwasu D-asparaginowego w organizmie może powodować ujemny bilans azotu.

Do mniej specyficznych dolegliwości związanych z nieprawidłowym stosowaniem DAA należą: ból brzucha, mdłości, złe samopoczucie.

Jeśli podczas stosowania kwasu asparaginowego zauważysz jakąkolwiek z wymienionych dolegliwości, przestań przyjmować suplement i skonsultuj się z lekarzem. Być może są w Twoim przypadku przeciwwskazania do stosowania kwasu DAA.

Jak wybrać najlepszy suplement DAA dla siebie?

Wybór najbardziej odpowiedniego suplementu dla siebie nie jest łatwym zadaniem. Mnogość opcji powoduje wiele wątpliwości, szczególnie, jeśli jakiś produkt będzie przez Ciebie stosowany po raz pierwszy.

Podstawowe pytania, jakie warto sobie zadać podczas podejmowania decyzji o kupnie kwasu DAA, to:

  1. Czy w tym produkcie znajdują się substancje, na które mam alergię? Jeśli wśród składników widzisz choć jeden alergen, którego musisz unikać, poszukaj innego produktu.

  2. Czy ten suplement zawiera składniki, których potrzebuję? Oprócz samego kwasu D-asparaginowego, w produkcie mogą znajdować się inne substancje mające pozytywny wpływ na poziom testosteronu. Jeśli zależy Ci na zintensyfikowanym działaniu, możesz postawić na produkt z dodatkiem cynku, kozieradki, buzdyganka naziemnego (wspomnianego wcześniej Tribulus terrestris), ekstraktu z korzenia Maca.

  3. Jakie opinie ma dany produkt? Zerknij na recenzje osób, które już stosowały ten suplement. Nic tak nie mówi o produkcie, jak pozytywne opinie!

Jeśli masz problem z wyborem kwasu asparaginowego dla siebie, konsultacja z dietetykiem powinna pomóc!

Ranking DAA został przygotowany na podstawie danych o ilości sprzedaży w sklepach Bodypak.pl, Budujmase.pl i BCAA.pl w okresie od 01.01.2024r do 30.06.2024r.

1

Trec DAA Ultra - 120 kaps.
Trec DAA Ultra - 120 kaps.

Trec DAA Ultra to suplement diety w kapsułkach, którego głównym składnikiem aktywnym jest kwas D-asparaginowy (DAA).

59,99 pln

2

Olimp DAA Xtreme PROLACT-BLOCK - 60 tabl.
Olimp DAA Xtreme PROLACT-BLOCK - 60 tabl.

Znakomity booster testosteronu w tabletkach, który skutecznie podnosi poziom testosteronu do jego maksymalnego poziomu! Zawiera inhibitor prolaktyny! Bezpieczny i skuteczny.

49,99 pln

3

6PAK Nutrition DAA - 120 kaps.
6PAK Nutrition DAA - 120 kaps.

DAA zawiera kwas D-asparaginowy, endogenny aminokwas białkowy, który uzupełnia dietę sportowców. 

  • Obecnie brak na stanie
29,99 pln

4

OstroVit D.A.A. - 200g
42,99 pln

5

Megabol DAA-Stin - 90g
Megabol DAA-Stin - 90g

Kwas D-asparaginowy jest naturalnym składnikiem o dobrze poznanym procesie działania i skuteczności

19,99 pln