Hydrolizaty białka serwatkowego - TOP 5
Hydrolizaty białek serwatkowych, które są znane również jako WPH (Whey Protein Hydrolysate), to zaawansowana forma białka serwatkowego poddana enzymatycznej hydrolizie i z roku na rok zdobywają dzięki swoim właściwościom wspierającym zdrowie oraz osiągi sportowe coraz większą popularność wśród wielu grup osób, jak np. zawodowi sportowcy czy osoby uprawiające jakąkolwiek aktywność fizyczną. Dowiedz się, jak produkowany jest hydrolizat białka serwatkowego, jakie są jego rodzaje, jak go stosować, a także czym się kierować przy wyborze najlepszego hydrolizatu białka serwatkowego, a na koniec wybierz WPH dla siebie!
Czym jest hydrolizat białka serwatkowego?
Hydrolizat białka serwatkowego to produkt, który działa podobnie jak pozostałe formy białka serwatkowego - odżywia komórki mięśniowe i umożliwia ich wzrost, lecz w porównaniu z innymi formami białka, tj. koncentrat białka serwatkowego czy izolaty białek serwatkowych, wykazuje szybsze wchłanianie oraz biodostępność.
Rodzaje hydrolizatów białka
Hydrolizat białka serwatkowego nie jest jedynym hydrolizatem dostępnym na rynku suplementów. Możesz spotkać także:
-
Hydrolizat białka roślinnego (HVP), który powstaje w procesie hydrolizy białka, które znajduje się w ziarnach ryżu, kukurydzy, jęczmienia. Hydrolizat ten produkowany jest z wykorzystaniem surowców w standardzie IP, czyli z zachowaniem najwyższych standardów jakości.
-
Hydrolizowane białko wołowe, które jest pozbawione laktozy.
Jak produkowany jest hydrolizat białka serwatkowego?
Hydrolizat białka serwatkowego produkowany jest poprzez enzymatyczny proces hydrolizy, który polega na poddaniu białka serwatki działaniu enzymów proteolitycznych. Enzymy te mają na celu rozłożenie długich łańcuchów peptydowych na krótsze, co zwiększa ich biodostępność oraz szybkość wchłaniania przez organizm człowieka.
Zastosowanie hydrolizatu białka serwatkowego
Hydrolizat białka serwatkowego znajduje swoje zastosowanie u wszystkich osób aktywnych fizycznie - zarówno sportowców, jak i amatorów - które cenią sobie szybkość przyswajalności białka oraz jego biodostępność. W szybki sposób jest w stanie dostarczyć niezbędnych aminokwasów potrzebnych do nadbudowy tkanki mięśniowej czy też utrzymania jak największej masy mięśniowej.
Z uwagi na te właściwości białko hydrolizowane doskonale sprawdza się w trakcie budowania masy mięśniowej, ale także w okresie redukcji tkanki tłuszczowej, gdy bardzo istotne jest to, aby zachować wypracowaną ilość masy mięśniowej, a także aby dostarczyć białko pozbawione dużej ilości cukru oraz tłuszczów, których hydrolizat białka serwatkowego akurat w swoim składzie posiada bardzo mało.
Jak stosować hydrolizat białka serwatkowego?
Zapotrzebowanie na hydrolizat białka serwatkowego może zależeć od wielu czynników, takich jak:
-
cel treningowy,
-
poziom aktywności fizycznej w ciągu tygodnia,
-
masa ciała,
-
płeć,
-
stan zdrowia,
-
indywidualne potrzeby żywieniowe w ciągu dnia.
Hydrolizat białka serwatkowego stosuje się bardzo podobnie jak inne rodzaje białka - można go stosować do posiłku czy też po zakończonej aktywności fizycznej. Ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiejkolwiek odżywki białkowej dobrze wyliczyć zapotrzebowanie na białko w ciągu dnia na kilogram masy ciała, a także sprawdzić, jaka jest zalecana dzienna porcja białka, którą znajdziesz na opakowaniu odżywki białkowej.
Najczęstszym sposobem użycia hydrolizatu białka serwatkowego jest oczywiście czas bezpośrednio po treningu w celu przyśpieszenia regeneracji organizmu. Hydrolizat białka serwatkowego najlepiej rozrabiać wraz z wodą, ponieważ stosowanie jej po treningu wraz z mlekiem będzie opóźniało wchłanianie białka, a przecież po treningu chodzi o to, aby jak najszybciej dostarczyć aminokwasy potrzebne do odbudowy uszkodzonych włókien mięśniowych i aby w odpowiedni sposób wykorzystać okno anaboliczne.
W innych przypadkach odżywkę można stosować jako dodatkowe źródło białka w posiłku, dosypując hydrolizat np. do owsianki, fit sernika czy innych przysmaków z wykorzystaniem odżywki białkowej.
Kto może stosować hydrolizat serwatki, a kto nie powinien?
Hydrolizat białka serwatkowego jest polecany takim grupom osób jak:
-
osoby aktywne fizycznie - sportowcy, kulturyści, trenerzy personalni czy osoby podejmujące jakąkolwiek aktywność fizyczną mogą korzystać z hydrolizatu białka serwatkowego, aby wspierać budowę masy mięśniowej, redukcję tkanki tłuszczowej czy też regenerację mięśni;
-
osoby na diecie wysokobiałkowej - dostarczenie odpowiedniej ilości białka z pożywienia u osób, które w swojej diecie muszą spożywać dużą ilość protein może być kłopotliwe i z pomocą może przyjść hydrolizat białka serwatkowego, który dzięki szybkiej przyswajalności może posłużyć jako bardzo dobre źródło białka;
-
osoby z nietolerancją laktozy - hydrolizat białka serwatkowego jest pozbawiony laktozy, dzięki czemu jest idealny do stosowania dla osób, które mają problemy z tolerancją laktozy.
Komu hydrolizat białka serwatkowego nie jest polecany?
-
osoby z nietolerancją białka serwatkowego - z oczywistych powodów osoby, które mają alergię lub nietolerancję na białko serwatkowe powinny unikać stosowania hydrolizatu białka serwatkowego;
-
osoby ze schorzeniami metabolicznymi - jeśli posiadasz jakiekolwiek schorzenia metaboliczne, warto się skonsultować z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania hydrolizatu białka serwatkowego.
Jak wybrać najlepszy hydrolizat białka serwatkowego dla siebie?
Wybór najlepszego hydrolizatu białka serwatkowego dla siebie spośród wielu odżywek białkowych nie jest łatwy i trzeba zwrócić szczególną uwagę na wiele aspektów, takich jak:
-
Nietolerancje pokarmowe i alergie - przed zakupem warto się upewnić, czy wybrany produkt nie zawiera składników, na które masz uczulenie.
-
Skład - sprawdź dokładnie produkt, który wybierasz pod kątem składu i upewnij się, że zawiera wysokiej jakości składniki, minimalną ilość dodatków, odpowiednią zawartość białka w porcji oraz niską zawartość węglowodanów oraz tłuszczu.
-
Opinia innych - przed wyborem poszukaj recenzji każdego hydrolizatu, by Twój wybór mógł być jeszcze lepszy.
-
Smak oraz konsystencja - wybierz taki hydrolizat, który będzie miał odpowiednią konsystencję, a także smak, który Ci będzie odpowiadał. To będzie jednak wymagało testów oraz metody prób i błędów.
-
Cena - jeden z ważniejszych aspektów, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego dla Ciebie hydrolizatu białka serwatkowego. Zawsze porównuj cenę do jakości. Nie musisz od razu wybierać tych najdroższych - upewnij się, że cena ma związek ze składem!
-
Certyfikat jakości - sprawdź, czy produkt posiada certyfikaty jakości, gwarantujące jego skład.
Ranking białek WPH został przygotowany na podstawie danych o ilości sprzedaży w sklepach Bodypak.pl, Budujmase.pl i BCAA.pl w okresie od 01.01.2024r do 30.06.2024r.
1
Amix Hydro Beef Protein to suplement diety w proszku, w składzie którego znajduje się hydrolizowane białko wołowe z dodatkiem probiotyku LactoSpore i aminokwasów. Świetna rozpuszczalność i dopracowane wersje smakowe!
2
BioTech Beef Protein to wysokobiałkowy suplement diety w proszku na bazie białka wołowego, bez dodatku laktozy oraz soi.
- -20,00 pln
3
BioTech Hydro Whey Zero to suplement diety w proszku, w składzie którego znajduje się mieszanka hydrolizatu oraz izolatu białka serwatkowego z dodatkiem L-glutaminy oraz L-argininy.
4
Wysokiej jakości hydrolizowany izolat białek wołowych. Znakomite źródło wartościowego białka w diecie każdego sportowca! Nie zawiera laktozy oraz świetnie smakuje!
5
Wysokiej jakości hydrolizat białek serwatki wsparty dodatkiem l-glutaminy oraz l-argininy! Charakteryzuje się odpowiednią przyswajalnością oraz koncentracją pełnowartościowych protein w każdej porcji. Smak, jak i rozpuszczalność stoją na odpowiednim poziomie, co sprzyja komfortowi stosowania odżywki - każdego dnia. Polecamy!