Woda – funkcje w organizmie
Woda – jej rola i „przejście” przez organizm
Woda jest niezbędna do metabolizmu, transportu substratów przez błony, homeostazy komórkowej, regulacji temperatury i funkcji krążenia. Chociaż zespoły badawcze ds. wartości odżywczych i fizjologicznych oraz organizacje zawodowe opisały dzienne całkowite spożycie wody (TWI, L / 24h) i odpowiednie spożycie (AI) dzieci, kobiet i mężczyzn, nie ma powszechnego konsensusu co do zapotrzebowania na wodę ludzką w różnych grupach demograficznych. Wymagania te pozostają nieokreślone ze względu na dynamiczną złożoność nieodłącznie związaną z ludzką siecią regulacyjną wody, która obejmuje ośrodkowy układ nerwowy i kilka układów narządów, a także duże różnice między jednostkami.
Według Mitchella i innych (1945) mózg i serce składają się w 73% z wody, a płuca w około 83% z wody. Skóra zawiera 64% wody, mięśnie i nerki są 79%, a nawet kości są wodniste: 31%.
Woda pełni szereg podstawowych funkcji, m.in.:
• reguluje wewnętrzną temperaturę ciała poprzez pocenie się i oddychanie
• węglowodany i białka, które ciała wykorzystują jako pokarm, są metabolizowane i transportowane przez wodę w krwiobiegu;
• pomaga w „płukaniu” odpadów głównie poprzez oddawanie moczu
• działa jako amortyzator dla mózgu, rdzenia kręgowego i płodu
• tworzy ślinę
Chociaż woda nie jest technicznie trawiona, jest kluczowym elementem trawienia, szczególnie podczas trawienia białka. Woda powinna być zawsze spożywana z posiłkami, aby organizm mógł prawidłowo trawić i wchłaniać składniki odżywcze z pożywienia.
Większość wchłaniania wody do krwiobiegu następuje po przejściu wody przez żołądek i do jelita cienkiego. Jelito cienkie jest narządem odpowiedzialnym przede wszystkim za wchłanianie wody przez jego ściany i do krwioobiegu. Stąd woda będzie przemieszczać się do komórek w całym ciele, zapewniając im nawodnienie, aby skutecznie wykonywać codzienne funkcje.
Jedną z najważniejszych funkcji wody w organizmie jest filtrowanie toksyn. Jest to przede wszystkim zadanie nerek, ale aby skutecznie filtrować toksyny, nerki wymagają dużej ilości świeżej wody. Jeśli nerka nie otrzymuje wystarczającej ilości wody, może to prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym kamieni nerkowych i innych chorób związanych z nerkami. Na szczęście jednym ze sposobów, w jaki nerki informują kogoś o tym, czy dostarczają organizmowi wystarczającą ilość wody, jest zagęszczanie ilości wody wydalanej z moczem - zmieniając w ten sposób kolor moczu na jasnożółty.
Woda nie tylko utrzymuje cię w zdrowiu fizycznym. Inną istotną funkcją wody jest utrzymywanie nawodnienia komórek mózgowych w celu utrzymania funkcji mózgowych. Bez odpowiedniego poziomu nawodnienia (badania wykazały), że ludzie doświadczają upośledzenia funkcji pamięci krótkotrwałej i zdolności motorycznych wzroku.
Woda może również pomóc w poprawie zdrowia skóry, utrzymując ją nawilżoną i zdrową. Picie co najmniej 8 szklanek dziennie pomoże usunąć toksyny ze skóry i utrzymać odpowiednie nawilżenie. Dla tych, którzy starają się utrzymać zdrową, promienną skórę, odpowiednie nawilżenie może pomóc poprawić elastyczność skóry i złagodzić zmarszczki. Na zaburzenia skóry, takie jak egzema, łupież i łuszczyca, może silnie wpływać wilgoć skóry..
Jak usuwa się wodę z organizmu?
Gdy organizm wykorzysta całą wodę potrzebną do sprawnego funkcjonowania, rozpoczyna proces usuwania nadmiaru wody.
Najbardziej znaną strategią wyjścia z wody jest przejście przez nerki z moczem. Nerki używają wody do filtrowania toksyn z organizmu, ale gdy nerka zużyła tyle, ile potrzebuje; pozbywa się reszty poprzez mocz. Ta metoda uwalniania wody jest niezwykle przydatna, aby dowiedzieć się o poziomach nawodnienia, które można odróżnić od koloru moczu.
Poziom nawodnienia organizmu określa, jak szybko ciało wyśle wodę do nerek, która następnie trafia do pęcherza, gdy zostanie przetworzona jako mocz. Jeśli organizm jest bardzo nawodniony, ciało szybko transportuje nadmiar wody do nerek, ponieważ nie jest potrzebna gdzie indziej. Jeśli natomiast organizm jest odwodniony, woda zostanie wchłonięta i wysłana w celu utrzymania funkcji życiowych, zanim ostatecznie dotrze do nerek, aby usunąć toksyny. Zazwyczaj organizm potrzebuje od 9 do 10 godzin, aby wyprodukować 2 szklanki moczu.
Woda opuszcza ciało na cztery główne sposoby: przez nerki, skórę, jelito grube i usta
• Odpady wodne usuwane w stolcu
Innym punktem wyjścia dla wody są stolce. Zdrowy kał składa się w 75% z wody i w 25% z substancji stałej. Gdy jelito cienkie wchłonie wystarczającą ilość wody, aby wysłać ją przez całe ciało, przepuści wodę do jelita grubego. Gdy woda dotrze do jelita grubego, połączy się z materią stałą, aby zmiękczyć stolec i wspomóc trawienie.
• Regulacja temperatury ciała poprzez pocenie się
Pot jest naturalnym sposobem, w jaki organizm reguluje swoją temperaturę. Szacuje się, że większość osób poci się w tempie od 500 do 700 ml dziennie, ale organizm może pocić się w tempie nawet do jednego litra na godzinę podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności w gorącym środowisku. Podczas gdy woda pitna podczas ćwiczeń pomoże zastąpić te płyny, najlepszą strategią jest ciągłe picie wody przez cały dzień, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie.
Małe kropelki wody również opuszczają ciało poprzez oddech. Jest to najbardziej widoczne w zimny dzień, kiedy osoba wyraźnie widzi swój oddech. Niemniej jednak występuje z każdym oddechem, który bierzemy i jest jednym z głównych powodów, dla których ktoś może czuć się lekko odwodniony rano po pełnej nocy spokojnego snu.
Polecane suplementy diety:
Retencja wody w organizmie
Nadmiar wody gromadzonej w organizmie może być powodowane wieloma czynnikami jak np.: zbyt długo przyjmowana pozycja stojąca lub siedząca, niektóre leki, zmiany hormonalne, choroba nerek czy nadmiar pożywienia bogatego w sód.
Na wiele schorzeń wymagana jest konsultacja ze specjalistą i/lub interwencja farmakologiczna. Jednakże, na czynnik taki jak nadmiar sodu – można zaradzić domowymi sposobami. Prócz unikania produktów wysoceprzetworzonych czy wdrożenia pokarmów bogatych w sód i magnez – na utrzymywanie się wody w organizmie (jej nadmiaru) skuteczne jest spożywanie… wody!
Paradoksalnie nadmiar wody w organizmie łatwiej jest unormować spożywając większe ilości wody. Czas, jaki potrzebny jest aby proces usuwania wody został zauważony nie jest jednak znany, a jego długość zależy od organizmu i możliwości metabolicznych.
Innymi domowymi medykamentami są zioła i rośliny o działaniu moczopędnym, np.: pokrzywa, mniszek lekarski czy brzoza.
Suplementy
Przy usuwaniu nadmiaru wody z organizmu można posiłkować się dostępnymi na rynku suplementami, po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Jednym preparatem wartym uwagi jest Pokrzywa Coleus Forskohlii, która prócz korzystnego wpływu na paznokcie i włosy – wspomaga usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Innym suplementem jest kwas linolowy CLA, który prócz korzystnego wpływu na układ odpornościowy – sprzyja utrzymaniu równowagi gospodarki wodnej organizmu.
Literatura:
- Water Intake, Water Balance, and the Elusive Daily Water Requirement - PMC (nih.gov)
- Mitchell, H.H., Hamilton, T.S., Steggerda, F.R., and Bean, H.W., 1945, The chemical composition of the adult human body and its bearing on the biochemistry of growth: Journal of Biological Chemistry, v. 158, issue 3, p. 625-637.
- ttps://www.healthline.com/health/skin/how-to-prevent-wrinkles
- https://www.healthline.com/health/how-long-can-you-go-without-peeing
- Water Retention: Remedies, Symptoms, Causes, and More (healthline.com)
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Zdrowie
Zobacz wszystkie artykułyJaka jest rola żelaza w organizmie człowieka?
Żelazo to jeden z niezbędnych składników odżywczych. Organizm ludzki nie produkuje go i musi pozyskać potrzebną jego ilość z pożywienia. Znaczenie żelaza dla organizmu jest nieocenione, a jego niedobór odbija się na zdrowiu. Dowiedz się, jakie sygnały wysyła ciało, gdy cierpi na niedobór żelaza i poznaj źródła żelaza, które pozwolą uzupełnić Twoją dietę w ten niezbędny składnik.
Zostaw opinię