BLACK SALE Rabaty do -36% -> Sprawdź produkty

Sauna - jak i kiedy ją stosować?

Jeśli w ciągu dnia odczuwasz zmęczenie, mięśnie są obolałe i szukasz idealnego sposobu na przyśpieszenie regeneracji – sauna może okazać się dla Ciebie zbawienna. Wiele osób jednak nie wie jak i kiedy z niej korzystać, dlatego zapraszam serdecznie do przeczytania niniejszego artykułu, gdzie rozwieje Twoje wątpliwości.
Sauna - jak i kiedy ją stosować?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Jeśli w ciągu dnia odczuwasz zmęczenie, mięśnie są obolałe i szukasz idealnego sposobu na przyśpieszenie regeneracji – sauna może okazać się dla Ciebie zbawienna. Wiele osób jednak nie wie jak i kiedy z niej korzystać, dlatego zapraszam serdecznie do przeczytania niniejszego artykułu, gdzie rozwieje Twoje wątpliwości.

Rodzaje saun

Najbardziej popularną formą sauny jest sucha, której temperatura oscyluje w granicach 95-100 stopni Celcjusza o wilgotności ok 10%. Zdecydowanie rzadziej możemy napotkać na takie sauny jak: mokra, parowa, solankowa, kamienna i wiele innych.

Sauna – Twój organizm Ci za nią podziękuje!

Sauna niesie za sobą wiele pozytywnych właściwości dla funkcjonowania organizmu, dlatego sam bardzo ją polecam swoim podopiecznym, jak i sam z niej regularnie korzystam. Zanim jednak przejdę do wskazania zalet korzystania z sauny – muszę wspomnieć, że niestety sauna nie jest dla wszystkich, gdyż istnieją przeciwskazania do korzystania z niej. Osoby z problemami serca, wysokim ciśnieniem, ostrym stanem reumatycznym, chore na gruźlice, z niewydolnością wieńcową, ostrymi stanami zapalnymi, wrzodami, guzami, chorobami wenerycznymi, epilepsją, jaskrą, czy daltonizmem nie mogą niestety korzystać z saun. Warto przed skorzystaniem z sauny skonsultować się z wykwalifikowaną osobą, czy nie ma przeciwskazań do korzystania z niej. Jeśli natomiast nie macie żadnych problemów ze zdrowiem – sauna przyniesie Wam bardzo dużo korzyści takich jak:

- regularne chodzenie do sauny wzmacnia odporność;
- pomaga niwelować zmęczenie mięśniowe;
- przyczynia się do poprawy jakości skóry poprzez usuwanie toksyn z organizmu, dzięki czemu skóra staje się bardziej sprężysta ;
- działa relaksująco, niwelując negatywne skutki stresu;
- pozytywnie wpływa na układ krążenia;
- poprawia jakość snu;
- przyśpiesza rekonwalescencje po przebytych chorobach;

Sami widzicie – sauna ma wiele korzyści, jednak bardzo ważne jest aby prawidłowo z niej korzystać! Poniżej przedstawię kilka zasad jakie obowiązują w przypadku korzystania z sauny i przygotowania się do niej:

1. Potrzebny Wam będzie ręcznik, klapki, strój kąpielowy, a także woda do uzupełniania płynów podczas wizyty na saunie. Nie należy o tym zapominać, gdyż jest to bardzo istotny element prawidłowego korzystania z sauny! Oczywistym skutkiem korzystania z sauny jest to, że się pocimy, więc należy na bieżąco uzupełniać płyny, aby nie dopuścić do odwodnienia. Pozbądźcie się także wszelkich zegarków, biżuterii, czy kolczyków, gdyż pod wpływem temperatury będą się nagrzewać;

2. Przed skorzystaniem z sauny weźcie prysznic, aby zadbać o swoją higienę osobistą oraz innych, a bezpośrednio przed wejściem wysuszcie swoje ciało ręcznikiem;

3. Wchodząc do sauny starajcie się zrobić to dość szybko, aby nie wychładzać pomieszczenia w momencie otwarcia drzwi.

Jak powinna wyglądać sesja sauny?

Prawidłowe korzystanie z sauny powinno zawierać 3 elementy: nagrzewanie, schładzanie, a także relaks. Nie należy pomijać żadnej z 2 ostatnich faz, gdyż są one równie ważne jak samo przebywanie w środku sauny. Faza nagrzewania (przebywania w saunie) trwać powinna od 8-12 minut – w zależności od możliwości danego uczestnika – i nie należy jej przekraczać. Następnie po zakończeniu nagrzewania udajecie się pod prysznic i na przemian schładzacie swoje ciało zimną i ciepłą wodą. Ten etap powinien trwać ok. 5 minut, po czym udajemy się na odpoczynek na leżaku na okres ok 10 minut. Całość powtarzamy maksymalnie 3 razy na 1 sesji.

Kiedy korzystać z sauny?

Nie ma idealnej pory na korzystanie z sauny, lecz nie powinno się z niej korzystać bezpośrednio przed treningiem, kiedy jesteśmy głodni lub bezpośrednio po jedzeniu. Bardzo dobrym pomysłem jest także korzystanie z sauny w dni nie treningowe, lecz jednak chcecie korzystać z sauny po treningu – nie ma przeszkód, ale musicie pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, gdyż już na samym treningu z pewnością utraciliście większą lub mniejszą ilość płynów!

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię