Aktywnie w Nowym Roku! Rabat -5% od 159zł KOD: NR5  

Pokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) - właściwości, działanie i sposób użycia

Pokrzywa indyjska to roślina, która znalazła swoje zastosowanie w medycynie hinduskiej, lecz nadal jest badana. Jej wpływ na funkcjonowanie organizmu ocenia się jako pozytywny, natomiast wciąż trwają obserwacje dotyczące bezpieczeństwa jej stosowania oraz celów, w jakich może być zastosowana. Przede wszystkim, jeśli odchudzanie jest u Ciebie tematem nr 1 i szukasz wsparcia w tym, bądź co bądź, niełatwym okresie, ta roślina może okazać się przydatna!
Pokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) - właściwości, działanie i sposób użycia
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Właściwości pokrzywy indyjskiej

Pokrzywa indyjska, znana też pod łacińską nazwą Coleus forskohlii, jest rośliną leczniczą, którą stosowano już w tradycyjnej medycynie hinduskiej (medycynie ajurwedyjskiej). Jest ona źródłem forskoliny, czyli substancji czynnej, która znajduje się w korzeniu rośliny. Pokrzywa indyjska występuje naturalnie w Nepalu, Tajlandii, Indiach i Birmie.

Do produkcji suplementów diety zwykle wykorzystuje się ekstrakt z korzenia pokrzywy indyjskiej lub jej ziele.

Jak działa pokrzywa indyjska?

Działanie pokrzywy indyjskiej ma szerokie spektrum. Obniża ona ciśnienie krwi nawet o kilkadziesiąt procent. Co więcej, może ona także obniżać ciśnienie wewnątrzgałkowe, którego konsekwencją może być jaskra. Zmniejszenie ciśnienia wewnątrz gałek ocznych również może sięgać 25-30%. Ponadto, wskutek stosowania tej substancji aktywnej dochodzi do rozszerzania naczyń krwionośnych.

Dodatkowo, pokrzywa indyjska stosowana w formie wziewu może umożliwiać znaczne rozszerzenie oskrzeli, co jest szczególnie korzystne u astmatyków.

Choć wciąż brakuje badań na 100-procentowe potwierdzenie tego działania, pierwsze wyniki pokazują, że pokrzywę indyjską można wykorzystywać w leczeniu łuszczycy jako sposób na łagodzenie dolegliwości.

Co ciekawe, w Afryce forskolinę stosuje się w celu wywołania menstruacji, a także jako środek wykrztuśny i moczopędny. W innych krajach nie zanotowano takiego zastosowania forskoliny, więc odradza się stosowania jej w wymienionych celach.

Coleus forskohlii a odchudzanie

Forskolina należy do substancji aktywnych, które mogą wspierać proces odchudzania. Wykorzystuje się ją w produkcji suplementów diety, ponieważ posiada ona zdolność wywoływania lipolizy, czyli rozpadu tłuszczu w tkance tłuszczowej. Niektórzy naukowcy podejrzewają, że forskolina może także zmniejszać widoczność cellulitu.

Część badań naukowych wykazuje, że stosowanie ekstraktu z Coleus forskohlii rzeczywiście może powodować spadek masy ciała, natomiast badania przeprowadzano na osobach otyłych, więc wyniki mogą nie być jednoznacznie miarodajne.

Na rynku można natknąć się zarówno na spalacze tłuszczu zawierające pokrzywę indyjską, jak i czysty ekstrakt z tej rośliny.

Suplementy diety z Coleus forskohlii:

Wpływ forskoliny na produkcję testosteronu

Przeprowadzono badania naukowe, których wyniki sugerują pozytywny wpływ pokrzywy indyjskiej na produkcję testosteronu. Konkretniej, 12-tygodniowa suplementacja ekstraktem z Coleus forskohlii sprawiła, że podniósł się poziom testosteronu w surowicy badanych mężczyzn.

Nie jest to jednak działanie potwierdzone w 100% i wymaga ono dalszych badań naukowych w celu zatwierdzenia.

Korzyści ze stosowania pokrzywy indyjskiej

Pokrzywie indyjskiej można przypisać następujące korzyści:

  • wsparcie redukcji tkanki tłuszczowej i pomoc w leczeniu otyłości,

  • rozszerzone oskrzela,

  • rozszerzone naczynia krwionośne,

  • zmniejszone ciśnienie tętnicze oraz wewnątrzgałkowe,

  • (potencjalnie!) poprawa kondycji skóry.

Warto jednak pamiętać, że suplementacja nigdy nie rozwiąże wszystkich problemów. Przede wszystkim należy dbać o zdrowie poprzez odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną, a w przypadku chorób nie należy lekceważyć zaleceń lekarza.

Komu polecane są suplementy diety z Coleus forskohlii?

Suplementy diety zawierające pokrzywę indyjską w składzie polecane są przede wszystkim osobom, które chcą pozbyć się części tkanki tłuszczowej. Jeśli pragniesz osiągnąć smukłą sylwetkę, forskolina może Ci w tym pomóc, ale nie zawierzaj jej całego sukcesu. Bez deficytu kalorycznego spalenie tkanki tłuszczowej nie będzie możliwe nawet z najmocniejszym suplementem świata.

Ze względu na to, jakie działanie wykazuje pokrzywa indyjska, suplementy z jej ekstraktem polecane są także osobom z wysokim ciśnieniem krwi lub wewnątrzgałkowym, natomiast pod żadnym pozorem nie powinno się podejmować decyzji o wdrożeniu takiej suplementacji.

Sprawdź także artykuł Jak ułożyć jadłospis na redukcję dla początkujących?

Pokrzywa indyjska - dawkowanie

Niezwykle ważne jest, aby pilnować zalecanego sposobu użycia danego suplementu, które można znaleźć na opakowaniu produktu. Nie należy dobierać sobie dawkowania bez wystarczającej wiedzy.

Wg badań dawkowanie wynosi 2 razy dziennie 250 mg ekstraktu standaryzowanego na 10% forskoliny, natomiast suplementy diety dostępne na rynku mogą różnić się składem i stężeniem, więc najistotniejszy jest sposób użycia podany na produkcie.

Czy stosowanie pokrzywy indyjskiej jest bezpieczne?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ żaden suplement diety nie może być uznany za zupełnie bezpieczny w każdej sytuacji. Nie każdy może stosować pokrzywę indyjską i te osoby powinny unikać tej substancji, ale w przypadku zdrowych osób dorosłych nie należy z góry zakładać, że pokrzywa indyjska Ci zaszkodzi.

O ile suplementy diety z pokrzywą indyjską nie pogarszają Twojego samopoczucia i nie podrażniają żołądka, możesz stosować je dalej. Zachowaj jednak ostrożność i nie lekceważ żadnych dolegliwości podczas suplementacji.

Stosowanie forskoliny - skutki uboczne

Stosowanie różnych suplementów diety może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych, nawet jeśli dana substancja jest uważana za bezpieczną. W przypadku pokrzywy indyjskiej, dolegliwości pojawiają się raczej w związku z nieprawidłowym stosowaniem, natomiast dostępnych jest zbyt mało badań, by jednoznacznie określić typowe skutki uboczne.

Należy jednak być ostrożnym i obserwować swój organizm. Dolegliwości związane ze złym stosowaniem pokrzywy indyjskiej to prawdopodobnie ból brzucha, biegunka oraz inne symptomy ze strony układu pokarmowego.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości zaleca się zaprzestanie stosowania danego produktu oraz konsultację z lekarzem, jeśli objawy nie ustępują.

Stosowanie pokrzywy indyjskiej - przeciwwskazania

Niestety nie każdy może przyjmować suplementy diety z pokrzywą indyjską w składzie ani też innych jej źródeł. Na forskolinę powinny uważać:

  • osoby zmagające się z chorobą wrzodową żołądka, nadkwaśnością żołądka i innymi schorzeniami związanymi z układem pokarmowym,

  • osoby ze słabą krzepliwością krwi,

  • osoby, które planują przejście operacji,

  • osoby, które mają niskie ciśnienie tętnicze,

  • kobiety w ciąży oraz karmiące piersią,

  • dzieci.

Bibliografia:

  1. Tybur M, Piotrowska A. Antycellulitowe substancje pochodzenia roślinnego. Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki. 2018. 79-90.

  2. Kania-Dobrowolska M, Baraniak J. Wybrane rośliny zielarskie stosowane w terapii wspomagającej leczenie otyłości. Postępy fitoterapii. 2019;3.

  3. Godard MP, Johnson BA, Richmond SR. Body composition and hormonal adaptations associated with forskolin consumption in overweight and obese men. Obes Res. 2005;13(8):1335-1343.

Grupa specjalistów z zakresu suplementacji.

Zostaw opinię