Aktywnie w Nowym Roku! Rabat -5% od 159zł KOD: NR5  

Podwyższone AST, ALT, AspAT, ALAT - jak obniżyć podwyższone próby wątrobowe?

Wysoki poziom enzymów wątrobowych we krwi jest głównym wskaźnikiem chorób wątroby. Niski poziom aminotransferaz alaninowych (ALAT, ALT) i aminotransferazy asparaginianowej (AspAT, AST) we krwi nie wskazuje na pojawienie się problemu, ale już ich wysoki poziom wymaga działania. Więcej enzymów ALT i AST jest w stanie dostać się do krwi, jeśli błona wątroby pogarsza się. Taki przypadek wymaga zmian w stylu życia, ale niekoniecznie oznacza to nieodwracalne uszkodzenia.
Podwyższone AST, ALT, AspAT, ALAT - jak obniżyć podwyższone próby wątrobowe?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Podwyższony parametr AST, ALT, ALAT lub AspAT - co teraz?

Wysoki poziom enzymów wątrobowych we krwi jest głównym wskaźnikiem chorób wątroby. Niski poziom ALAT, ALT, AspAT czy AST nie jest powodem do niepokoju, ale ich podwyższony poziom powinien zapalić czerwoną lampkę. Nie musi to jeszcze oznaczać poważnych problemów i uszkodzeń. Być może wystarczy wprowadzić kilka zmian na lepsze, a wszystko wróci do normy.

Przede wszystkim warto wykonywać regularne badania krwi w celu monitorowania stanu zdrowia. Jeśli wynik wskaże, że masz podwyższone enzymy wątrobowe, skonsultuj się z lekarzem, który ustali przyczyny podwyższonego poziomu ALT i innych prób wątrobowych i zaleci Ci odpowiednie działanie.

Według badań najczęstszą przyczyną podwyższonego poziomu enzymów wątrobowych jest stłuszczenie wątroby, które występuje u około 25-51% osób, u których zdiagnozowano wysokie enzymy wątrobowe.

Inne schorzenia, które mogą powodować wysokie enzymy wątrobowe, obejmują:

  • zapalenie wątroby,

  • marskość wątroby,

  • zaburzenia związane z używaniem alkoholu lub narkotyków,

  • autoimmunologiczne zapalenie wątroby,

  • celiakia,

  • rak wątroby,

  • niedoczynność tarczycy,

  • niewydolność serca,

  • mononukleoza,

  • posocznica lub zatrucie krwi,

  • choroba Wilsona,

  • hemochromatoza (organizm wchłania zbyt dużo żelaza),

  • zapalenie wielomięśniowe (zapalenie mięśni).

Niektóre leki, takie jak środki przeciwbólowe (acetaminofen), mogą powodować wysokie enzymy wątrobowe. Chociaż podwyższone próby wątrobowe są bezobjawowe, mogą one przyczyniać się do objawów przedmiotowych i podmiotowych.

Podwyższone próby wątrobowe ALT i AST, ALAT, AspAT - jak obniżyć enzymy wątrobowe?

Zbilansowana dieta i regularne ćwiczenia to tylko niektóre ze sposobów, które skutkują zmniejszeniem poziomu enzymów wątrobowych. Na tym jednak nie koniec! Do obniżania enzymów wątrobowych należy podejść kompleksowo. Co jeszcze wpływa na ich obniżenie?

  • Picie kawy

W przeglądzie z 2017 roku stwierdzono, że kawa może chronić wątrobę poprzez obniżenie aktywności enzymów wątrobowych.
Kolejne badanie również z 2017 roku wskazało, że picie od 1 do 4 filiżanek kawy dziennie może obniżyć enzymy wątrobowe, szczególnie poziom ALT, co zmniejsza ryzyko chorób wątroby i raka.

  • Zwiększone spożycie kwasu foliowego

Wprowadzenie do diety pokarmów bogatych w kwas foliowy i przyjmowanie suplementów diety z kwasem foliowym w składzie może pomóc obniżyć podwyższone enzymy wątrobowe. Jedno z badań z 2016 r. powiązało niedobór kwasu foliowego ze zwiększonym poziomem ALT i uszkodzeniem wątroby i wykazało, że kwas foliowy obniża poziom ALT u osób z uszkodzeniem wątroby.

Jeśli chcesz dostarczać sobie więcej kwasu foliowego wraz z pożywieniem, w swojej diecie postaw na zieleninę o ciemnych liściach, banany, orzechy, fasolę, owoce morza i jaja. Innym sposobem jest przyjmowanie suplementu diety z kwasem foliowym, jeśli trudno jest uzyskać wystarczające ilości poprzez dietę. Przyjmowane suplementy należy skonsultować ze specjalistą.

Polecany suplement diety z kwasem foliowym:

Ostrovit Folic Acid - 90 tabl.

Ostrovit Folic Acid - 90 tabl.

1 porcja / 0,17 pln
14,99 pln

    • Regularna aktywność fizyczna

W badaniu z 2015 roku stwierdzono, że 8 tygodni treningu aerobowego i ćwiczeń oporowych pomogło w zmniejszeniu zawartości tłuszczu w wątrobie i podwyższonego poziomu enzymów wątrobowych u osób z niealkoholową chorobą stłuszczeniową wątroby (NAFLD). Mowa tutaj jednak o systematycznych treningach, regularność aktywności fizycznej to podstawa.

    • Zdrowa, zbilansowana dieta

Odpowiednio zbilansowana dieta może pomóc w obniżeniu podwyższonego poziomu enzymów wątrobowych, co zmniejsza ryzyko zachorowania na wszelkie choroby wątroby. Badanie kliniczne z 2019 roku wykazało, że spożywanie diety o niskiej zawartości cukru przez 8 tygodni zmniejszyło aktywność enzymów wątrobowych u dorastających chłopców z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby w porównaniu z osobami na „standardowej” diecie.

Ogólnie rzecz biorąc, ograniczenie tłuszczów i węglowodanów może pomóc w zapobieganiu NAFLD, który jest częstą przyczyną wysokiego poziomu enzymów wątrobowych. Ograniczenie to jednak należy skonsultować ze specjalistą, powyższe dotyczy zbilansowania codziennej diety – nie dotyczy całkowitej eliminacji zdrowych tłuszczów i węglowodanów.

Przeczytaj także artykuł: Pięć najskuteczniejszych składników regenerujących wątrobę

    • Rzucenie palenia papierosów

Badanie z 2020 roku wykazało, że ludzie, którzy palili papierosy, narażeni byli na wyższe ryzyko chorób wątroby (w tym nowotwory wątroby), natomiast badanie z roku 2018 wskazuje również, że palenie może zwiększać poziom enzymów wątrobowych gamma-glutamylotransferazy (GGT) i fosfatazy alkalicznej (ALP), co prowadzi do uszkodzenia wątroby.

    • Zmniejszenie spożycie alkoholu lub jego całkowita eliminacja

Ograniczenie lub całkowita rezygnacja z alkoholu może poprawić liczbę enzymów wątrobowych, nawet w krótkim okresie. Jak powszechnie wiadomo, alkohol nie służy zdrowiu wątroby i jest to tylko jedna z korzyści, jakie płyną z odstawienia alkoholu.

Według badań z 2018 roku, rezygnacja z alkoholu na zaledwie 1 miesiąc może znacznie obniżyć poziom GGT.

Interpretacja wyników badań biochemicznych wątroby

Jeśli otrzymałeś/łaś już wyniki badań, ale nie wiesz, jak je zinterpretować, spieszymy z pomocą.

  • normy parametru AST: 5-40 U/l dla kobiet, 19 u/l dla mężczyzn,

  • normy ALT: do 30 IU/l u mężczyzn i 19 IU/l u kobiet,

  • normy AspAT (aminotransferaza asparaginowa): norma to 5-40 U/l dla obu płci,

  • normy ALAT (aminotransferaza alaninowa): poniżej 35 j.m/l dla kobiet, poniżej 45 j.m/l dla mężczyzn.

Możliwe, że wśród wyników Twoich badań znajduje się też bilirubina, LDH, ALP lub GGTP. Oto normy dla tych parametrów:

  • bilirubina - 03-1,2mg/dl,

  • LDH (dehydrogenaza mleczanowa) - < 480IU/l,

  • ALP (fosfataza zasadowa) - < 270IU/l,

  • GGTP (γ-glutamylotransferaza) - < 40IU/l.

Warto wiedzieć, że laboratoria mają określane normy, które mogą różnić się między sobą. Zawsze lepiej jest skonsultować wyniki badań z lekarzem. Nawet, jeśli któryś z parametrów jest nieco podwyższony, nie musi to oznaczać poważnych problemów, ale z pewnością budzi to niepokój u osoby badanej.

Jeśli podejrzewasz u siebie jakąś chorobę lub od jakiegoś czasu czujesz się gorzej, zrób także dodatkowe badania krwi. Zacznij przede wszystkim od morfologii!

Suplementy diety wspierające wątrobę:

Essensey Berberyna + Kurkumina - 90 kaps.

Essensey Berberyna + Kurkumina - 90 kaps.

1 porcja / 0,67 pln
59,99 pln
Olimp Hepa Plus - 30 kaps.

Olimp Hepa Plus - 30 kaps.

19,99 pln
Olimp Hepa Plus Sport Edition - 30 kaps.

Olimp Hepa Plus Sport Edition - 30 kaps.

1 porcja / 0,67 pln
19,99 pln

Jak należy się przygotować do badania ALT, AspAT, ALAT, AST?

Próby wątrobowe polegają na pobraniu krwi i oznaczeniu poziomu enzymów wątrobowych. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, natomiast krew musi zostać pobrana na czczo.

Warto unikać intensywnego wysiłku fizycznego w dzień przed badaniem krwi.

Czy wiesz, kiedy wykonać badanie ALT, AspAT, ALAT, AST? Najczęstsze wskazania do badania AST i innych parametrów to:

  • żółtaczka,

  • alkoholizm,

  • marskość wątroby,

  • przewlekłe choroby wątroby,

  • zatrucia,

  • przewlekłe osłabienie,

  • podejrzana, nieintencjonalna utrata masy ciała,

  • utrata apetytu.

Artykuł został pierwotnie opublikowany 14.10.2022 oraz został zaktualizowany 04.03.2024 zgodnie z aktualną wiedzą i ofertą bodypak.pl.

Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyski. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Była zawodniczką PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego, w 2019 r. ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Jest stałą bywalczynią siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część jej życia), czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli. :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

Zostaw opinię