Kwas palmitynowy
Kwas palmitynowy - opis, działanie, i właściwości
Kwas palmitynowy jest składnikiem wielu preparatów kosmetycznych takich jak kremy, balsamy, odżywki oraz mleczka do włosów, czy też maseczki do ciała. Spełnia on wiele innych funkcji, o których będziecie mogli przeczytać w niniejszym artykule, a także opiszę co to jest kwas palmitynowy, jakie ma działanie, a także właściwości.
Kwas palmitynowy – co to jest i jakie ma właściwości?
Jest to bardzo popularny związek organiczny, który należy do grupy nasyconych kwasów tłuszczowych, tzn. że w swojej cząsteczce nie posiada podwójnego wiązania. Składa się on z 16 atomów węgla, które połączone są ze sobą w jeden łańcuch – 15 atomów węgla tworzy połączenia z wodorem i innymi atomami węgla, natomiast ostatni 16 atom jest częścią grupy karboksylowej. Jest to substancja organiczna, która bardzo dobrze rozpuszcza się w alkoholu etylowym, zaś nie rozpuszcza się w wodzie i posiada stały stan skupienia. Ma on białą barwę i stapia się w temperaturze powyżej 60 stopni. Występuje on w postaci estrów glicerynowych w olejach (najbardziej w oleju palmowym), a także tłuszczach roślinnych oraz zwierzęcych. Kwas palmitynowy obok bardzo dużego zastosowania w kosmetyce, bywa on również wykorzystywany do produkcji mydeł. Kwas palmitynowy najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej aby zachować prawidłową konsystencję kwasu. Jest on całkowicie bezpieczny dla zdrowia człowieka i może być wykorzystywany do wspierania kondycji skóry, a także włosów. Kwas palmitynowi w żywności zawarty jest głownie w mięsie (tłuszczach zwierzęcych), mleku, produktach mlecznych, jajach, olejach roślinnych.
Działanie kwasu palmitynowego
Kwas palmitynowy sprawdza się bardzo dobrze jako emulgator, tzn. pozwala osiągnąć odpowiednią konsystencję emulsji, przez co łatwiej jest stosować i aplikować dany produkt kosmetyczny. Tworzy także na powierzchni skóry, tzw. Warstwę okluzyjną, czyli filtr ochronny, zapobiegający odparowywaniu wody z naskórka, dzięki czemu kwas palmitynowy zapobiega przesuszaniu się skóry, a nawet dodatkowo ją nawilża, zmiękcza, wygładza, a także działa natłuszczająco, ograniczając utratę warstwy lipidowej naskórka. Bywa on wykorzystywany także w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów dbając o ich odpowiedni blask i chroni przed przesuszeniem. Spożywanie kwasu palmitynowego w większej ilości może powodować podniesienie poziomu cholesterolu we krwi, a dokładnie cholesterolu LDL. Kwas palmitynowy bierze udział w regulacji wydzielania hormonów, reakcjach odpornościowych, czy też przekazywaniu sygnałów między komórkami w organizmie człowieka. Jest on ważnym składnikiem błon komórkowych, niektórych cząsteczek sygnałowych, które regulują aktywność komórkową. Kwas palmitynowy może służyć jako budulec do tworzenia innych kwasów tłuszczowych, a także budulcem sfingolipidów – związków bogatych w błony otaczające, chroniące mózg oraz komórki nerwowe.
Kwas palmitynowy dzięki swoim właściwościom znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce: pozytywnie wpływa na kondycję skóry, włosów poprzez ich nawilżenie, zapobieganie przesuszeniu, a także nadając im blask. Ma również pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, więc z pewnością zasługuje na dostrzeżenie i zastosowanie w życiu codziennym.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Zdrowie
Zobacz wszystkie artykułyJak pozbyć się tłuszczu trzewnego (wisceralnego)?
Czy wiesz, że nie każdy tłuszcz w organizmie jest widoczny gołym okiem? Najgłębiej ukryty jest tłuszcz trzewny, który może stwarzać o wiele większe zagrożenie niż boczki, o które zwykle najbardziej się martwimy. Niestety, wiele osób ignoruje ten problem, nie zdając sobie nawet sprawy, jak bardzo negatywnie tłuszcz trzewny wpływa na ich zdrowie i życie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak pozbyć...
Zostaw opinię