Witamina B12 na zmęczenie - zwiększ swój poziom energii
Właściwości witaminy B12
Witamina B12 to jedna z witamin z grupy B. Nie jest ona produkowana w organizmie. Ze względu na jej rolę w organizmie, konieczna jest odpowiednia podaż wraz z pożywieniem i suplementacją. Prawidłowy poziom witaminy B12 jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, krwionośnego i nie tylko.
Źródłem kobalaminy, bo tak też nazywa się tę witaminę - są głównie produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli mięso, podroby, ryby, owoce morza, jaja oraz nabiał. Jak można się domyślić, dieta wegetariańska lub wegańska to jeden z czynników, jakie mogą wpływać na pojawienie się niedoboru tej witaminy.
Roślinne źródła witaminy B12 to glony i wodorosty, lecz niestety nie warto ich spożywać, ponieważ witamina z tych źródeł nie jest wchłaniana. Dla wegan (i nie tylko) dodatkowym źródłem mogą być napoje roślinne, które są o nią wzbogacone.
Dzienne dawki witaminy B12
Cyjanokobalamina, bo również takie jest określenie na tę witaminę, może być dostarczana nie tylko z dietą, ale też poprzez suplementację. Dzienne dawki witaminy B12 w formie doustnej różnią się w zależności od kraju i kontynentu, lecz uśredniając, 1,5 μg dziennie powinno wystarczyć. W przypadku kobiet ciężarnych zapotrzebowanie dzienne wynosi ok. 2,6 μg, a w trakcie karmienia piersią 2,8 μg.
Dawki te jednak różnią się w zależności od suplementów, a w badaniach naukowych podane są różne wartości. Najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie takich dawek, jakie podane są na opakowaniu produktu.
Działanie witaminy B12
Witamina B12 to składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz aparatu krwiotwórczego. Wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie, dlatego też występujące niedobory witaminy zaburzają pracę prawie całego organizmu.
Odpowiedni poziom kobalaminy potrzebny jest organizmowi do produkcji czerwonych krwinek, prawidłowej syntezy hormonów, przewodzenia impulsów nerwowych, tworzenia osłonek mielinowych w komórkach nerwowych, utrzymania prawidłowego metabolizmu białek, tłuszczów oraz węglowodanów, a także utrzymywania prawidłowego stężenia lipidów we krwi.
Witamina B12 w ofercie bodypak.pl:
Swanson Methylcobalamin High Absorption Vitamin B12 5000 mcg - 60 tabl. do ssania
64,99 pln -11%
Niedobór witaminy B12 - przyczyny
Niski poziom witaminy B12 w organizmie może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami.
Do najczęstszych przyczyn niedoboru witaminy B12 zalicza się:
-
alkoholizm,
-
choroby zapalne jelit,
-
celiakia,
-
choroba Addisona-Biermera - jest to choroba autoimmunologiczna, której przebieg uniemożliwia wchłanianie witaminy B12,
-
operacje narządów układu pokarmowego,
-
dieta wegetariańska i wegańska,
-
stosowanie niektórych leków np. na cukrzycę, nadkwasotę żołądka, refluks, wrzody).
Objawy niedoboru witaminy B12
Zbyt niski poziom witaminy B12 w organizmie bardzo często objawia się zaburzeniami układu nerwowego oraz problemami natury psychicznej. Są to uciążliwe dolegliwości, które jednocześnie bywają dość niespecyficzne.
Neurologiczne objawy niedoboru witaminy B12 to:
-
drętwienie kończyn,
-
mrowienie,
-
pieczenie języka,
-
osłabienie siły mięśniowej,
-
problemy ze wzrokiem,
-
trudności z chodzeniem.
Dodatkowo mogą pojawić się psychiczne objawy niedoboru witaminy B12, czyli:
-
apatia,
-
problemy z pamięcią,
-
zaburzenia koncentracji,
-
zaburzenia emocjonalne,
-
depresja.
Pozostałe objawy niedoboru witaminy B12 to:
-
ogólne osłabienie organizmu,
-
przewlekłe zmęczenie,
-
szybka męczenie się,
-
zawroty głowy,
-
bladość skóry,
-
duszności.
-
spadek masy ciała,
-
dolegliwości ze strony układu pokarmowego - ból brzucha, biegunki lub zaparcia, mdłości i wymioty, brak apetytu.
Konsekwencje zdrowotne, jakie niesie za sobą niski poziom witaminy B12, to niedokrwistość megaloblastyczna, trwałe zaburzenia układu nerwowego, długotrwałe problemy z pamięcią oraz miażdżyca. W przypadku kobiet w ciąży, niedobór witaminy B12 może doprowadzić do wad rozwojowych płodu, a nawet grozić poronieniem.
Jak sobie poradzić z ciągłym uczuciem zmęczenia?
Jeśli każdego ranka ciężko Ci wstać z łóżka nawet pomimo odpowiedniej ilości snu i ciągle czujesz zmęczenie, może to oznaczać, że w Twoim organizmie brakuje witaminy B12. Jak się okazuje, rozwiązanie problemu nie musi być inwazyjne, czasami wystarczy tylko zmienić dietę i zaopatrzyć się w należytą suplementację, a przy tym pamiętać o odpowiedniej higienie snu.
Zanim zaczniesz się martwić, zrób badania z oznaczeniem ilości witaminy B12 w organizmie. W ten sposób dowiesz się, czy brak sił i przewlekłe zmęczenie nie są spowodowane niedoborem. Na zbyt niski poziom kobalaminy narażeni są szczególnie weganie, ponieważ to właśnie ten model żywienia eliminuje wszystkie produkty odzwierzęce, które są źródłem omawianego składnika. Osoby będące na diecie roślinnej powinny regularnie badać stężenie kobalaminy we krwi i odpowiednio ją suplementować.
Jeśli więc zmęczenie i towarzyszący mu brak energii do życia nie ustępuje po wypoczynku nocnym, pojawiło się nagle i trwa przynajmniej kilka tygodni oraz obecne są inne dolegliwości, takie jak bóle głowy, stawów, mięśni oraz pogorszenie koncentracji czy pamięci – rozwiązaniem problemu może być dostarczenie odpowiednich ilości witaminy B12.
Sprawdź także artykuł Melatonina - co powinniśmy o niej wiedzieć
Jak stosować suplementy diety z witaminą B12?
Suplementy zawierające witaminę B12 to zwykle produkty w kapsułkach, choć zdarzają się też np. tabletki do ssania. Często zawierają one kilka witamin z grupy B, czyli również B1, B2, B5, B6 itd.
Suplementacja witaminy B12 powinna przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta, które podane są na opakowaniu produktu. Nie warto przyjmować witaminy w większej dawce niż podana na etykiecie.
Pamiętaj jednak, że w przypadku dużego niedoboru witaminy B12 sam suplement może nie wystarczyć i konieczna będzie interwencja lekarza, który przepisze Ci lek zawierający kobalaminę. Wtedy wzrost jej stężenia w organizmie będzie szybszy, a Ty odczujesz zmniejszenie uczucia zmęczenia i poprawę samopoczucia.
Bibliografia:
-
Kośmider A, Czaczyk K. Witamina B12 – budowa, biosynteza, funkcje i metody oznaczania. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość. 2010; 5(72):17–32.
-
Rzepka Z, Słaby D, Wrześniok D. Kobalamina – właściwości biomedyczne i niedobór w ujęciu biochemicznym. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej. 2021;75:563-572.
-
Halczuk K, Karwowski B. Witamina B12 - czy jest nam potrzebna? Farmacja Polska. 2022;78(9):527-535.
-
Żurek J, Zawadzka M, Sawicka A, Mazurkiewicz-Bełdzińska M. Obraz kliniczny niedoboru witaminy B12. Opis przypadku i przegląd literatury. Polski Przegląd Neurologiczny. 2021;17(4):176-179.
Artykuł został pierwotnie opublikowany 09.06.2022 r. oraz został zaktualizowany 21.11.2024 r. zgodnie z aktualną wiedzą i ofertą bodypak.pl.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Zdrowie
Zobacz wszystkie artykułyJaka jest rola żelaza w organizmie człowieka?
Żelazo to jeden z niezbędnych składników odżywczych. Organizm ludzki nie produkuje go i musi pozyskać potrzebną jego ilość z pożywienia. Znaczenie żelaza dla organizmu jest nieocenione, a jego niedobór odbija się na zdrowiu. Dowiedz się, jakie sygnały wysyła ciało, gdy cierpi na niedobór żelaza i poznaj źródła żelaza, które pozwolą uzupełnić Twoją dietę w ten niezbędny składnik.
Zostaw opinię