Nowy rok. Nowe wyzwania! Spalacze tłuszczu

Jak się nie odwodnić?

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne – zwłaszcza w okresie letnim, kiedy z uwagi na wysoka temperaturę otoczenia – tracimy zdecydowanie więcej płynów. Zatem co należy zrobić aby uniknąć odwodnienia? O tym będziecie mogli poczytać w niniejszym artykule.
Jak się nie odwodnić?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Z niniejszego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest rola wody w naszym organizmie;
  • Jakie mogą być skutki odwodnienia;
  • Jak przeciwdziałać odwodnieniu.

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne – zwłaszcza w okresie letnim, kiedy z uwagi na wysoka temperaturę otoczenia – tracimy zdecydowanie więcej płynów. Zatem co należy zrobić aby uniknąć odwodnienia? O tym będziecie mogli poczytać w niniejszym artykule.

Jaka jest rola wody w naszym organizmie?

Jak już wspomniałem na początku – odpowiednie nawodnienie organizmu jest dla nas bardzo ważne. Należy wspomnieć, że nasz organizm w 50-70% składa się z samej wody! Woda spełnia w naszym organizmie wiele ważnych funkcji takich jak:

1. Jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu trawienia;
2. Bierze udział w regulacji temperatury naszego ciała;
3. Usuwa szkodliwe produkty przemiany materii;
4. Zwilża błonę śluzową, stawy, gałkę oczną;
5. Stanowi ochronę dla mózgu, płodu, rdzenia kręgowego;
6. Bierze udział w reakcjach biochemicznych.

Jakie mogą być skutki odwodnienia?

Odwodnienie naszego organizmu to bardzo poważny stan, dlatego musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby do niego nie doprowadzać. Najbardziej na ten stan narażeni jesteśmy w porach letnich, gdy temperatura otoczenia jest wyższa. Warto także uważać w trakcie różnych chorób – m. in. biegunki. Pierwszym symptomem odwodnienia może być suchość w gardle, wzmożone pragnienie, czy też ciemnożółta barwa wydalanego moczu. Może to ciągnąć za sobą wiele negatywnych skutków takich jak:

1. Osłabienie
2. Skurcze mięśni;
3. Ból głowy;
4. Sucha skóra;
5. Rozdrażnienie;

Jak przeciwdziałać odwodnieniu?

Codziennie powinniśmy dostarczać odpowiednią podaż płynów w ciągu dnia aby zapobiec odwodnieniu. Ciężko jest jednak napisać jaka jest odpowiednia podaż dla każdej osoby, gdyż na ten współczynnik wpływ ma wiele rzeczy takich jak: wiek, waga, aktywność fizyczna, choroby, płeć, stan fizyczny, wilgotność powietrza, czy też temperatura otoczenia. Gdybyśmy jednak mieli określić MINIMALNĄ podaż płynów w ciągu dnia to pomocny nam tutaj będzie najprostszy wzór, a więc: waga razy 30 ml. Przy założeniu, że ja ważę w chwili obecnej 110 kg – powinienem dostarczać w ciągu dnia minimum 3,3 l płynów. Dlaczego piszę „płynów”, a nie „wody”? Pamiętajmy, że wodę dostarczamy również z innych płynów takich jak chociażby: soki, nektary, kawa, herbata, czy też nawet z pożywienia! Aby jeszcze skuteczniej zapobiec odwodnieniu – warto jest zwrócić na jakość dostarczanych płynów w ciągu dnia. Jeśli chcielibyście dostarczyć całe zapotrzebowanie dzienne na płyny tylko z herbaty – zmartwię Was – herbata działa moczopędnie i ma właściwości odwadniające, tak więc nie będzie to najlepszy wybór. Najlepszym wyborem będzie korzystanie z wody MINERALNEJ o wysokiej zawartości minerałów, które dodatkowo zabezpieczą nas przed odwodnieniem. Mówię tu o takich wodach, jak m. in. Muszynianka, Piwniczanka, Kryniczanka, Staropolanka.

Reasumując

Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu w ciągu dnia! Jest to bardzo ważny aspekt dla naszego organizmu – zwłaszcza w okresie letnim, który mamy obecnie!

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię