Zalety i wady treningu HIIT
W niniejszym artykule dowiesz się:
1. Co to jest trening HIIT?
2. Dla kogo jest przeznaczony trening HIIT?
3. Jakie są zalety i wady treningu HIIT?
Co to jest trening HIIT
Polega on na przeplataniu aktywności o średniej i wysokiej intensywności. Czas trwania poszczególnych etapów – średniej i wysokiej intensywności można dobierać indywidualnie. Najbardziej uniwersalną metodą jest przeplatanie 45 sekund pracy o średniej intensywności i 45 sekund o wysokiej. Całość interwału nie powinna jednak trwać dłużej niż 30 minut, a najkrócej powinna trwać 4 minuty. Może on być oparty o podstawowe ćwiczenia takie jak np. jazda na rowerze stacjonarnym, orbitreku, bieg w miejscu, burpees, skakanie na skakance i wiele innych. Przed rozpoczęciem treningu nie możemy zapomnieć o odpowiedniej rozgrzewce, która podniesie nam tętno – nigdy nie robimy treningu HIIT „na świeżo”!
Dla kogo jest przeznaczony trening HIIT
Niestety – trening ten nie będzie idealny dla każdej osoby. Z uwagi na to, że pracujemy podczas treningu HIIT niemalże na 100% naszej wydolności – nie każdy może sobie pozwolić na taki trening, a już na pewno osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Trening ten nie jest również zalecany dla osób, które mają problemy z nadciśnieniem tętniczym, wydolnością, czy też zaawansowaną otyłością. Dla takich osób zdecydowanie lepszym i efektywniejszym wyborem będzie trening o niższej intensywności. Trening HIIT będzie idealnym wyborem dla osób, które chcą popracować nad swoją kondycją fizyczną, podkręcić metabolizm, czy też przyśpieszyć proces redukcji tkanki tłuszczowej. Pamiętać należy jednak, że w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej musimy zadbać o odpowiednią dietę i deficyt kaloryczny – HIIT nam jedynie ten proces przyśpieszyć!
Zalety i wady treningu HIIT
Niewątpliwie zaletą treningu HIIT będzie jego czas trwania, który jest zdecydowanie krótszy od tradycyjnego treningu cardio. Udogodnieniem będzie również możliwość przeprowadzenia treningu HIIT praktycznie wszędzie, bez konieczności korzystania z jakiegokolwiek sprzętu! Nie można zapomnieć również o korzystnym wpływie HIIT na organizm człowieka, a zwłaszcza na układ sercowo-naczyniowy, płuca oraz kondycję fizyczną. Ma on także niebagatelne znaczenie w aspekcie redukcji tkanki tłuszczowej, gdyż po takim treningu, nawet do 48 godzin możemy spalać kalorie! Dzieje się tak dlatego, gdyż w wyniku treningu HIIT dochodzi do zjawiska jakim jest „dług tlenowy” – a więc w perspektywie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu godzin po zakończeniu treningu, organizm musi powrócić do homeostazy, przez co wydatkuje kolejne kalorie. Wadami treningu HIIT będzie zdecydowanie między innymi fakt, iż nie każdy może wykonywać tego typu trening. Osoby z małym stażem treningowym, zaawansowaną otyłością – na początku ich przygody nie będą mogły korzystać z dobrodziejstw treningu interwałowego. Nie jest również zalecany trening interwałowy w godzinach wieczornych, gdy w perspektywie godziny, dwóch po zakończonym treningu mamy zamiar pójść spać. Dzieje się tak dlatego, iż trening interwałowy dość mocno pobudza organizm do pracy, stąd też możemy mieć problem z zaśnięciem. W takim przypadku dość bezpiecznym odstępem będzie minimum 3 godziny przed snem.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Trening
Zobacz wszystkie artykułyNajlepsze ćwiczenia z piłką gimnastyczną na różne partie ciała
Piłka gimnastyczna to narzędzie treningowe, które umożliwia wykonywanie ćwiczeń całego ciała przy mocnym zaangażowaniu mięśni brzucha oraz mięśni przykręgosłupowych. Trening z wykorzystaniem tego sprzętu polecany jest praktycznie każdemu, a samo narzędzie znajduje zastosowanie w różnego rodzaju sesjach treningowych, począwszy od pilatesu, poprzez trening siłowy, a na sportach walki kończąc....
Zostaw opinię