Z czego zbudowane są Twoje mięśnie
Tkanka mięśniowa jest jedną z podstawowych w organizmach zwierzęcych. Zbudowana jest ona z włókien mięśniowych, które wykazują kurczliwość i rozkurczliwość. Kurczenie się mięśni jest możliwe dzięki miofibrylom. Tkankę mięśniową możemy podzielić na tkankę poprzecznie prążkowaną szkieletową, tkankę poprzecznie prążkowaną serca i tkankę gładką. Dla entuzjastów kulturystyki i sportów siłowych najbardziej interesująca jest tkanka poprzecznie prążkowana szkieletowa. Jej praca jest zależna tylko i wyłącznie od naszej woli.
Włókno mięśniowe poprzecznie prążkowane szkieletowe jest długim cylindrycznym zespołem komórek o wielu jądrach komórkowych położonych na peryferiach komórek. Istnieją dwa rodzaje włókien: wolnokurczliwe (typu I, siłowe, białe) i szybkokurczliwe (typu II, wytrzymałościowe, czerwone). Włókno otoczone jest błoną, którą nazywa się sarkolemmą. Sarkolemma jest pokryta cienką warstwą tkanki łącznej. Z kolei wnętrze włókna mięśniowego jest wypełnione sarkoplazmą, która zawiera mioglobinę (białko biorące udział w magazynowaniu tlenu) oraz glikogen (paliwo dla naszych mięśni). W sarkoplazmie znajdziemy takie białka jak aktyna i miozyna, które są substancjami białkowymi o różnej średnicy. Aktyna jest cieńsza od miozyny. Obydwa białka zbudowane są z łańcuchów polipeptydowych, a te z kolei składają się z aminokwasów. Aminokwasy są często goszczącym w suplementacji sportowców, a w szczególności kulturystów i zawodników innych sportów siłowych.
Z punktu budowy makroskopowej mięsień zbudowany jest z części kurczliwej i części sprężystej. W większości mięśni szkieletowych, część kurczliwa ma kształt podłużny, wrzecionowaty i jest nazywana brzuścem (głową). Część sprężysta jest zbudowana z włókien tkanki łącznej. Za pomocą części sprężystej mięśnie łączą się z kośćmi - takie połączenie jest nazywane przyczepem. Przyczep końcowy jest częścią bardziej ruchomą, natomiast przyczep początkowy jest to przyczep leżący bliżej „centrum” ciała. Mięśnie możemy podzielić z uwagi na ilość głów – jednogłowe, dwugłowe, wielogłowe. Istnieje także podział ze względu na stawiane im zadania. Mięśnie synergistyczne współdziałają przy danym ruchu (dwugłowy ramienia i ramienny przy zginaniu ramienia). Z kolei mięśnie antagonistyczne przeciwdziałają sobie (zginacze/prostowniki, czyli np. biceps/triceps). Jak widać budowa tkanki mięśniowej jest dość skomplikowana, jednak ważną sprawą jest jej poznanie w celu wykorzystania zdobytej wiedzy na maksymalizację efektów pracy tej tkanki.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Trening
Zobacz wszystkie artykułyNajlepsze ćwiczenia na plecy na siłowni - 10 ćwiczeń
Dźwiganie zakupów, noszenie ciężkich toreb i plecaków, a także praca siedząca i brak aktywności fizycznej - wszystkie te aspekty życia codziennego mogą prowadzić do osłabienia lub zaburzenia pracy mięśni pleców, które należą do największych grup mięśniowych i codziennie pełnią wiele bardzo ważnych funkcji. Dowiedz się, dlaczego warto wzmacniać mięśnie pleców, jakie ćwiczenia możesz wykonywać na...
Zostaw opinię