Świąteczne przeceny. Rabat -14% od 149 zł SWIETA14

Trójbój siłowy

Trójbój siłowy to dyscyplina sportowa, która z roku na rok przyciąga w swoje kręgi większe grono zwolenników. Nie jest ona jednak najłatwiejsza – wymaga dyscypliny, ciężkiej pracy, ale daje również wiele satysfakcji i przede wszystkim kształtuje charakter. W niniejszym artykule dowiecie się co to jest trójbój siłowy, z czego się składa i być może na końcu artykułu ktoś z Was pomyśli, że trójbój siłowy jest właśnie dla Was!
Trójbój siłowy
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Trójbój siłowy – co to jest i z czego się składa

Trójbój siłowy to dyscyplina sportowa, która z roku na rok przyciąga w swoje kręgi większe grono zwolenników. Nie jest ona jednak najłatwiejsza – wymaga dyscypliny, ciężkiej pracy, ale daje również wiele satysfakcji i przede wszystkim kształtuje charakter. W niniejszym artykule dowiecie się co to jest trójbój siłowy, z czego się składa i być może na końcu artykułu ktoś z Was pomyśli, że trójbój siłowy jest właśnie dla Was!

Trójbój siłowy

Jak wspomniałem na początku trójbój siłowy to nie jest bułka z masłem. Tu nie wystarczy zacząć ćwiczyć i wszystko stanie się łatwe. Z własnego doświadczenia nie napiszę Wam, że warto, że jest super i że to jest super zabawa, bo z trójbojem siłowym nie miałem sam nigdy do czynienia. Napiszę Wam jednak, że widzę wiele osób, które się tym zajmują i jedno napiszę na pewno – są to wspaniałe, a przede wszystkim bardzo wytrwałe w tym co robią osoby i to jest wspaniałe. Przejdźmy jednak do tego co najważniejsze – co to jest trójbój siłowy?

Jak sama nazwa wskazuje – trójbój siłowy składa się z trzech ćwiczeń:

     1. Przysiad ze sztangą;

     2. Wyciskanie sztangi na ławce płaskiej;

     3. Martwy ciąg.

Wszystkie ćwiczenia wykonywane są w tej samej kolejności, a każde z ćwiczeń wykonuje się w trzech podejściach, podczas których zawodnik stara się podnieść jak największy ciężar w każdym z ćwiczeń. Wyniki są sumowane, co daje wynik trójboju siłowego. Konkurencja trójboju siłowego dzielona jest na kategorie ze względu na wiek: weteranów, seniorów, juniorów oraz ze względu na klasę: mistrzowską klasę międzynarodową, mistrzowską klasę krajową, klasę I, II oraz III. Każda z kategorii podzielona jest na kategorie wagowe. Wśród mężczyzn są to kategorie: do 59, 66, 74, 83, 93, 105, 120 oraz powyżej 120 kg. Wśród kobiet są to kategorie wagowe: do 47, 52, 57, 63, 72, 84 oraz powyżej 84 kg. W przypadku gdy 2 zawodników z każdej z kategorii wagowych uzyska ten sam rezultat – decyduje waga zawodnika – lżejszy zawodnik w takim przypadku wygrywa.

Poniżej przedstawię zasady zaliczenia każdego z bojów:

     1. Przysiad ze sztangą – nie różni się wiele od klasycznego przysiadu ze sztangą z tyłu. Sztanga znajduje się na barkach, dłonie są w dowolnym miejscu na sztandze. Jedyna rzecz, która jest bardzo ważna, że powtórzenie zaliczane jest w momencie gdy uda znajdują się poniżej linii kolan. Następnie należy wrócić do pozycji wyjściowej.

    2. Wyciskanie sztangi leżąc – głowa, tył barków, a także pośladki w pozycji startowej muszą dotykać ławki. Stopy zawodnika muszą leżeć cały czas na podłodze, a dłonie ustawione na gryfie – odległość pomiędzy palcami nie może przekroczyć 81 cm. Po odpowiedniej komendzie należy opuścić sztangę do klatki piersiowej, następnie po utrzymaniu jej w tej pozycji przez określony czas należy wykonać ruch w górę do wyprostu ramion.

    3. Martwy Ciąg – wykonywany jest dowolnym chwytem, a początek powtórzenia jest traktowany od momentu jak sztanga zostanie oderwana od podłoża. Próba może być zaliczona, gdy na koniec nogi będą wyprostowane, a barki ściągnięte do tyłu.

Przygtowania do trójboju siłowego różnią się od kulturystyki. Mniej zwraca się uwagę na wygląd sylwetki, a bardziej na jej sile w pojedynczych bojach. Różni się także ilością powtórzeń – przeważnie jest to 1-5 powtórzeń, gdyż ćwiczy się na większych ciężarach niż w klasycznym treningu siłowym, a także przerwami pomiędzy seriami, które mogą sięgać nawet do 5 minut.

Każda aktywność fizyczna – bez względu na to czy to będzie trójbój siłowy czy nie – zawsze będzie z korzyścią dla organizmu człowieka. Być może trójbój siłowy będzie dla Was? Jeśli tak i choć w najmniejszym stopniu się do tego przyczyniłem – będzie mi bardzo miło. Jedno Wam napiszę na pewno – warto mieć w życiu coś co Was uszczęśliwia, a przy okazji jest z korzyścią dla organizmu. Wiecie o czym piszę – o aktywności fizycznej!

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię