Trening siłowy - podstawy
![Trening siłowy - podstawy](/modules/bpakblog/img/large-1187.jpg)
- Podstawy treningu siłowego - na co należy zwrócić uwagę
- 1. Każdy trening siłowy rozpocznij od rozgrzewki
- 2. Rozpoczynając każde ćwiczenie
- 3. Każde ćwiczenie wykonujcie z zachowaniem odpowiedniej techniki technicznie!
- 4. Pamiętajcie o wzmacnianiu mięśni stabilizujących!
- 5. Dostosujcie plan treningowy pod swoje możliwości siłowe.
- 6. Dbajcie o regenerację pomiędzy treningami!
- 7. Nie bójcie się prosić o pomoc innych na siłowni!
Podstawy treningu siłowego - na co należy zwrócić uwagę
Trening siłowy wybierany jest przez co raz większa ilość osób. Widać to codziennie na siłowniach, gdzie z dnia na dzień przybywa nowych adeptów, którzy chcą zmienić coś w swojej sylwetki lub po prostu zakosztować tego rodzaju aktywności fizycznej. Warto rozpoczynając swoją przygodę na siłowni robić to mądrze tak aby móc jak najlepiej korzystać z siłowni, a przede wszystkim aby nie nabawić się niepotrzebnej kontuzji. W niniejszym artykule wskażę Wam na co należy zwracać szczególną uwagę rozpoczynając przygodę z siłownią i treningiem siłowym.
Trening siłowy to bardzo dobra alternatywa dla aktywności fizycznej. Poza wzmocnieniem całego ciała, podniesieniem siły, wytrzymałości, poprawą wyglądu sylwetki – wzmacnia charakter, wytrwałość i konsekwencję w życiu. Warto dbać o podstawy aby nie zniechęcić się za szybko i nie nabawić się na kontuzję:
1. Każdy trening siłowy rozpocznij od rozgrzewki
Bardzo ważny aspekt każdego treningu siłowego! Rozgrzewka musi zostać ZAWSZE przeprowadzona jeśli zamierzacie rozpocząć trening siłowy. Pozwala ona na przygotowanie mięśni do wysiłku i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kontuzji. Warto rozpocząć od 5-10 minut rozgrzewki na bieżni, orbitreku bądź rowerku stacjonarnym, a następnie przejść do rozgrzewki dynamicznej;
2. Rozpoczynając każde ćwiczenie
Zrobić jedną serię wstępną używając do tego 60% ciężaru, którym rozpoczniesz 1 serię. Pozwoli to jeszcze bardziej przygotować mięśnie do odpowiedniego ruchu.
3. Każde ćwiczenie wykonujcie z zachowaniem odpowiedniej techniki technicznie!
Jest takie jedno słynne powiedzenie: „Nie ciężar, a technika zrobią z Ciebie zawodnika”! Zgadzam się z tym w 100%, a więc w każdej serii jaką będziecie wykonywać – róbcie to jak najbardziej technicznie. Nie tylko uchroni Was to od kontuzji, ale pomoże Wam jeszcze bardziej w rozwoju sylwetki i wzmocnieniu mięśni.
4. Pamiętajcie o wzmacnianiu mięśni stabilizujących!
Jest niezmiernie ważne aby nie zapomnieć o wzmacnianiu mięśni, które stabilizują sylwetkę – mięśni brzucha, grzbietu oraz nóg. Pomoże Wam to nie tylko we wsparciu kręgosłupa, ale także pozwoli Wam zwiększyć ogólną siłę w każdym innym ćwiczeniu. Mocnie mięśnie stabilizujące to większe możliwości siłowe, a przede wszystkim – zdecydowanie łatwiej jest utrzymać prawidłową technikę w ćwiczeniach wielostawowych, które bardzo dobrze rozwijają siłę oraz sylwetkę.
5. Dostosujcie plan treningowy pod swoje możliwości siłowe.
6. Dbajcie o regenerację pomiędzy treningami!
To, że jeden plan treningowy działa na jedną osobę – nie znaczy, że musi działać na Was. Jest wiele zmiennych, które mają wpływ na dostosowanie planu treningowego – możliwości siłowe, doświadczenie w treningu siłowym, ograniczenia ruchowe i wiele innych.
7. Nie bójcie się prosić o pomoc innych na siłowni!
Tak samo jak każdy trening siłowy jest ważny – tak samo ważna jest odpowiednia regeneracja pomiędzy nimi. Prawdziwą bronią jest odpowiednia regeneracja – to ona pozwoli Wam na zwiększanie obciążeń na siłowni, rozwój sylwetki, a przede wszystkim uchroni mięśnie przed przetrenowaniem, a co za tym idzie – kontuzją.
Jeśli nie jesteście pewni jak wykonać dane ćwiczenie – zapytajcie trenera personalnego, który jest na siłowni – z pewnością Wam pomoże a Wy zwiększycie swoją świadomość na temat treningu siłowego i zadbacie o swoje zdrowie jeszcze bardziej.
Trening siłowy to doskonały sposób na aktywność fizyczną. Warto jednak zadbać o odpowiednie przygotowanie się do każdego treningu aby nie tylko uchronić się przed kontuzją, ale przede wszystkim aby nie zniechęcić się na początku swojej przygody.
![Kreatora Suplementacji](/img/banners/creator-img.jpg)
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Trening
Zobacz wszystkie artykułyCzym jest katabolizm mięśni i jak mu zapobiegać?
![Czym jest katabolizm mięśni i jak mu zapobiegać?](/modules/bpakblog/img/medium-136.webp)
Katabolizm mięśniowy jest procesem zwykle niepożądanym przez sportowców oraz osoby aktywne i za wszelką cenę chcą one go uniknąć. Warto wiedzieć, co zrobić, by ograniczenie katabolizmu było możliwe. Jakie są zatem sposoby zapobiegania temu zjawisku, a także po czym poznać, że Cię ono dotyczy? Jakie mogą być potencjalne skutki zwiększonego katabolizmu mięśni? Sprawdź też, czy jesteś w grupie...
![Przykładowy plan treningowy na redukcję dla początkujących kobiet](/modules/bpakblog/img/small-1321.webp)
![Jak znaleźć motywację do treningów?](/modules/bpakblog/img/small-1320.webp)
![Najlepsze ćwiczenia z piłką gimnastyczną na różne partie ciała](/modules/bpakblog/img/small-1317.webp)
![Powrót do formy - pierwsze kroki](/modules/bpakblog/img/small-1003.jpg)
![Metody intensyfikacji w treningu siłowym](/modules/bpakblog/img/small-85.jpg)
![Najczęściej popełniane błędy na masie](/modules/bpakblog/img/small-1017.jpg)
Zostaw opinię