Trening po 40-tce
Aktywność fizyczna jest dobra dla każdego bez względu na wiek i niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów. Pomaga ona w lepszym samopoczuciu, szybszym metabolizmie, mniejszej ilości tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim w utrzymaniu zdrowia, które jest dla nas bardzo ważne.
Wraz z wiekiem jesteśmy bardziej podatni na choroby, nasze kości są słabsze i zwiększa się zagrożenie związane z osteoporozą (mniejszą gęstością kośćca), na którą jednak mają wpływ również inne czynniki takie jak: palenie papierosów, dieta uboga w wapń, alkohol, mało ruchu. Dlatego tak ważne jest aby cały czas ćwiczyć.
Trening po 40-tce nie będzie różnił się wiele od treningu młodszych osób. Warto jednak mieć na uwadze kilka rzeczy, które pozwolą przeprowadzić trening jak najbezpieczniej. Jeśli jesteś osobą początkującą i nie miałeś wcześniej wiele wspólnego ze sportem – nie rzucaj się na głęboką wodę! Zacznij od 2-3 treningów w ciągu tygodnia, na które składać się będą powolny bieg, jazda na rowerze, siłownia, bądź jakakolwiek inna aktywność, tak aby Twój układ nerwowy, a przede wszystkim mięśnie były przygotowane do wysiłku. Nie zapominaj rozpoczynać treningu od rozgrzewki, która jest istotna bez względu na wiek. Trenując nie zapominaj o tym, aby nie przeciążać własnego organizmu i poświęcaj czas także na regenerację, która z wiekiem jest słabsza. Zwróć także szczególnie uwagę na prawidłową technikę wykonywanych ćwiczeń, która uchroni Cię przed niechcianymi kontuzjami, a obciążenia dostosuj indywidualnie do siebie w zależności od tego, czy jesteś osobą początkującą, czy zaawansowaną.
Jeśli mówimy już o treningu, trzeba także powiedzieć nieco o diecie, która jest nieodzownym punktem zdrowego stylu życia i cieszenia się nim jak najdłużej. Nie spożywaj „pustych kalorii” w postaci słodyczy, słodzonych napojów, zadbaj o dostateczną ilość wypijanych w ciągu dnia płynów (minimum 2 litry dziennie), dostarczaj produktów o bogatej wartości odżywczej.
Aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na to aby cieszyć się jak najdłużej zdrowiem i nie należy jej się obawiać pod warunkiem dobrze przemyślanego treningu i zdrowego odżywiania. Słuchaj przede wszystkim swojego organizmu i nie porównuj się do wcześniejszych lat, w których trenowałeś ciężej. Trenuj z głową, a trening na przestrzeni czasu będzie efektywniejszy, a Twoje ciało smuklejsze i przede wszystkim zdrowsze!
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Trening
Zobacz wszystkie artykułyTrening podczas choroby - czy można ćwiczyć podczas przeziębienia?
Wiele osób zastanawia się, czy trenować podczas choroby oraz w jaki sposób w ogóle to robić, by było to bezpieczne i korzystne. Większość ludzi uprawiających sport traktuje aktywność fizyczną jako coś na tyle oczywistego, do czego się przyzwyczaili, że nie wyobrażają sobie jej zaniechania, a okresy wymuszonych przerw są dla nich udręką. Oczywistym jest, że regularna aktywność fizyczna wpływa...
Zostaw opinię