Świąteczne przeceny. Rabat -14% od 149 zł SWIETA14

Trening metodą FST-7 – teoria, korzyści i przykłady.

Coraz częściej spotyka się trenerów, którzy zamiast radzić trenować ciężko, proponują by trenować mądrze. Idealnym tego przykładem jest trening metodą FST-7, która pomimo ogromnej intensywności jest bardzo sprytnie przemyślana, a trenujący otrzymuje ogromną dawkę bodźców. Więcej dowiedzie się z artykułu Michała.
Trening metodą FST-7  – teoria, korzyści i przykłady.
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Masz problem z „oporną” partią mięśniową, lub jesteś znudzony dotychczasowym planem treningowym? W niniejszym artykule omówię trening metodą FST-7 – do jakich osób jest skierowany, jakie są korzyści z jego stosowania oraz podam przykłady tego treningu.
Metoda FST-7 (Fascia Stretch Training 7) jest systemem treningowym, który opiera się na silnym rozciąganiu powięzi mięśniowych, które stanowią cienką tkankę łączną, otaczającą wszystkie mięśnie. Trening ten został opracowany przez Hany’ego Ramboda – słynnego trenera wielu topowych kulturystów, takich jak między innymi Jay Cutler, czy też Phil Heath.

Jego celem jest dostarczenie do mięśni jak największej ilości składników odżywczych, a także maksymalnie rozciągnąć otaczające mięśnie – powięzie, aby doprowadzić do maksymalnego rozrostu masy mięśniowej. Powięzie są czynnikiem ograniczającym wzrost mięśni, gdyż są one ograniczane właśnie przez powięzie, więc im bardziej będą one rozciągnięte – tym więcej miejsca będziemy mieć do rozbudowy masy mięśniowej. Jest to dość specyficzny trening, który doskonale sprawdzi się zarówno w okresie budowania masy mięśniowej, czy też redukcji tkanki tłuszczowej. Wskazać należy, ze trening ten nie jest skierowany do osób początkujących, a raczej do osób z większym stażem treningowym.

Trening metodą FST-7  – teoria, korzyści i przykłady.

Autor metody, Hany Rambod (z prawej) i jego podopieczny, Jeremy Buendia (z lewej).

Jakie są założenia treningu metodą FST-7?

Trening ten opierał się początkowo na wykonywaniu dodatkowych 7 serii w dwóch, najbardziej opornych grupach mięśniowych ćwiczącego, choć system ten z biegiem czasu się zmieniał i w chwili obecnej wykonuje się go do polepszenia wszystkich grup mięśniowych. Dana grupa mięśniowa jest podczas treningu ćwiczona normalnie w zakresie powtórzeń między 8 a 12, natomiast jako ostatnie ćwiczenie wykonujemy 7 serii z maksymalnie krótkimi przerwami pomiędzy seriami oscylującymi w granicy 30-45 sekund, co jest bardzo ważne i tutaj warto jest mieć ze sobą stoper. Bardzo ważnym aspektem powyższego treningu jest dobranie odpowiedniego ciężaru, który ma nam pozwolić na wykonanie pełnych 7 serii w zakresie powtórzeń między 8-12 powtórzeń i stąd się bierze cecha jaką osoba ćwicząca tą metodą musi posiadać, by wykonać ten trening, czyli świadomość własnego ciała i jego możliwości. Na początku zaczynamy od obciążenia jak największego i w trakcie kolejnych serii, jeśli jest taka potrzeba, schodzimy w dół z obciążeniem, co jest raczej nieuniknione. Doprowadzamy w ten sposób do maksymalnego „spompowania” pracujących mięśni, co jak wskazałem na początku - ma ogromnie znaczenie w przełamaniu stagnacji treningowej, oczywiście przy założeniu, że odpowiednio się odżywiamy!

Ważne będzie w tym treningu również skupienie, gdyż przerwy podczas tego treningu są dość krótkie, więc nie ma czasu na ewentualne „pogawędki” z innymi osobami. Jedyne na co masz czas w trakcie przerw jest sięgnięcie po wodę celem jej uzupełnienia w organizmie oraz przygotowanie się do kolejnej serii. Jeśli chodzi już o same ćwiczenia – tutaj skupiamy się na ćwiczeniach izolowanych – mniej na ćwiczeniach złożonych, w trakcie których używanych jest więcej mięśni, a naszym celem podczas tej metody treningowej jest pracowanie na daną grupę mięśniową, wobec czego maszyny oraz linki będą bardzo dobrym wyborem.

Trening metodą FST-7  – teoria, korzyści i przykłady.

Plan treningowy opiera się na zasadach treningu dzielonego, czyli tzw. „Split” 4-5 razy w tygodniu, w którego skład wchodzą 2 główne ćwiczenia na mniejsze partie mięśniowe i 3 na większe, choć zależeć może to od stopnia zaawansowania danej osoby. Po wykonaniu głównych ćwiczeń, przechodzimy do wykonania ostatniego ćwiczenia w 7 seriach, pamiętają o krótkich przerwach między seriami, wahającymi się w zakresie 30-45 sekund.

Poniżej przedstawię przykładowy trening założyciela tej metody treningowej Hany’ego Ramboda:

Poniedziałek: biceps + triceps + łydki;
Wtorek: nogi;
Środa: wolne;
Czwartek: klatka piersiowa + przód barków;
Piątek: plecy + tył barków;
Sobota: barki + biceps;
Niedziela: wolne.

Biceps + Triceps + Łydki
1. Uginanie ramion ze sztangą prostą stojąc 3x8-12
2. Uginanie ramion ze sztangielkami stojąc z supinacją nadgarstka 3x8-12 powtórzeń
3. Uginanie ramion ze sztangą na modlitewniku 7x8-12 powtórzeń
4. Wyciskanie francuskie sztangi leżąc 3x8-12 powtórzeń
5. Wyciskanie sztangi wąsko na ławce poziomej 3x8-12 powtórzeń
6. Ściąganie linek wyciągu górnego 7 serii po 8–12 powtórzeń
7. Wspięcia na palce siedząc 7x8-12 powtórzeń

Nogi:
1. Przysiady 3x8-12 powtórzeń
2. Wykroki bułgarskie 3x8-12 powtórzeń
3. Prostowanie nóg siedząc 3x8-12 powtórzeń
4. Martwy ciąg na prostych nogach 3x8-12 powtórzeń
5. Uginanie nóg na maszynie siedząc 7x8-12 powtórzeń

Klatka piersiowa + przód barków
1. Wyciskanie sztangi ławce – skos w górę 3x8-12 powtórzeń
2. Wyciskanie sztangielek na ławce płaskiej 3x8-12 powtórzeń
3. Wyciskanie sztangi na ławce – skos w dół 3x8-12 powtórzeń
4. Ściąganie linek na bramie 7x8-12 powtórzeń
5. Wyciskanie sztangi z klatki piersiowej 3x8-12 powtórzeń
6. Unoszenie krążka w przód 7x8-12 powtórzeń

Plecy + tył barków
1. Martwy ciąg 3x8-12 powtórzeń
2. Wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia trzymaną podchwytem 3x8-12 powtórzeń
3. Ściąganie drążka do karku 3x8-12 powtórzeń
4. Wiosłowanie sztangielkami w oparciu o ławkę 3x8-12 powtórzeń
5. Przyciąganie wąskiego uchwytu do brzucha siedząc 7x8-12 powtórzeń
6. Odwrotne rozpiętki 3x8-12 powtórzeń
7. Unoszenie ramion w opadzie tułowia 7x8-12 powtórzeń

Barki + biceps:
1. Wyciskanie hantli nad głowę siedząc 3x8-12 powtórzeń
2. Unoszenie ramion bokiem 3 serii po 8–12 powtórzeń
3. Unoszenie ramion w przód ze sztangą 3x8-12 powtórzeń
4. Unoszenie sztangi wzdłuż tułowia 7x8-12 powtórzeń
5. Uginanie ramion ze sznurem chwytem młotkowym 3x8-12 powtórzeń
6. Uginanie ramion ze sztangielkami 7x8-12 powtórzeń

Trening ten niewątpliwie spowoduje, że nawet najbardziej oporna partia mięśniowa w końcu ruszy do przodu, lecz poza samym treningiem – zadbać także należy o prawidłowe odżywianie oraz regenerację!

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię