Trening korekcyjny - na czym polega i dla kogo jest przeznaczony?
Na czym polega trening korekcyjny?
Trening korekcyjny w głównej mierze skupia się na poprawie postawy ciała, eliminacji nierównowagi mięśniowej, a także przywróceniu prawidłowej pracy układu mięśniowo-szkieletowego. Dzięki treningowi korekcyjnemu możemy zidentyfikować dysfunkcje ruchowe, które w przyszłości mogą prowadzić do kontuzji lub ograniczeń związanych z nieprawidłową pracą mięśni bądź ich osłabieniem.
Poniżej przedstawię główne założenia treningu korekcyjnego:
-
Diagnoza postawy ciała - jak wspomniałem wcześniej, założeniem treningu korekcyjnego jest ocena postawy ciała, a także ocena funkcji mięśniowych i stawowych. Do ich oceny można wykorzystać różne metody, jak np. ocena wzorca ruchowego, testy funkcjonalne, czy też analiza biomechaniczna.
-
Poprawa stabilizacji - trening korekcyjny skupia się również na wzmacnianiu mięśni stabilizujących, które są kluczowe dla utrzymania prawidłowej postawy ciała, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji.
-
Korekcja nierównowagi mięśniowej - dzięki treningowi korekcyjnemu możemy również skorygować nierówność mięśniową, która może prowadzić do nieprawidłowych wzorców ruchowych, a także dysfunkcji. Poprzez odpowiednie ćwiczenia wzmacniające oraz techniki korygujące, trening pomoże Wam w przywróceniu równowagi oraz symetrii ciała.
-
Indywidualny program treningowy - dzięki odpowiednim metodom diagnostyki ewentualnych dysfunkcji ruchowych czy mięśniowych, specjalista może ułożyć dla was indywidualnie dostosowany plan treningowy, który uwzględniać będzie wszelkie dysfunkcje w ciele.
Czym są prawidłowe wzorce ruchowe?
Prawidłowe wzorce ruchowe to połączenie ruchów, które wykonywane są w sposób biomechanicznie efektywny, a także bezpieczny dla organizmu. Charakteryzują się one optymalnym wykorzystaniem siły oraz stabilności mięśniowej, a także prawidłowym zaangażowaniem stawów, przez co macie możliwość płynnego oraz skutecznego wykonywania różnych czynności fizycznych. Są one kluczowe dla utrzymania zdrowia oraz funkcjonalności ciała, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji.
Powtarzanie wzorca ruchowego w ciągu dnia jest kluczowe w odniesieniu do codziennych zadań ruchowych. Odpowiednie wykształcenie wzorca ruchowego pozwoli na zoptymalizowanie ruchów, które wykonujecie każdego dnia, co w efekcie przełoży się na bardziej ekonomiczne, a przede wszystkim efektywne wykonywanie ruchów dla ciała.
Ćwiczenia korekcyjne - dla kogo są przeznaczone?
Trening korekcyjny przeznaczony jest dla wielu osób, które doświadczają różnych problemów związanych z nieprawidłową postawą ciała, stabilizacją mięśniową, zmniejszonym zakresem ruchu czy nierównowagą mięśniową. Poniżej przedstawię osoby, które najbardziej skorzystają z treningu korekcyjnego:
-
osoby z bólem pleców, szyi i innymi dolegliwościami mięśniowo-szkieletowymi,
-
osoby z ograniczonym zakresem ruchu,
-
sportowcy i osoby aktywnie fizycznie,
-
osoby pracujące w pozycji siedzącej,
-
osoby po zabiegach chirurgicznych lub urazach,
-
osoby starsze.
Przeczytaj także artykuł Dlaczego boli nas kręgosłup?
Zalety treningu korekcyjnego
Trening korekcyjny niesie za sobą wiele zalet, które powodują, że jest on bardzo korzystny dla funkcjonowania ciała i jego zdrowia. Poniżej przedstawię kilka zalet treningu korekcyjnego:
-
zapobieganie kontuzjom - odpowiednia postawa ciała, równowaga mięśniowa, a także mobilność stawów w dużej mierze przyczynia się do zapobiegania wystąpienia kontuzji,
-
lepsza wydajność ruchowa - optymalizacja wzorców ruchowych oraz poprawa stabilności mięśniowej może się przyczynić do poprawy wydajności ruchowej, a co za tym idzie, może umożliwić skuteczniejsze wykonywanie wszelkich czynności fizycznych,
-
poprawa postawy ciała - dzięki treningowi korekcyjnemu i eliminacji nieprawidłowych wzorców ruchowych oraz poprawie postawy ciała, możecie poczuć ulgę w bólach pleców, szyi i innych dolegliwościach związanych z nieprawidłowym wzorcem ruchowym czy też postawą ciała,
-
poprawa funkcji stawów - trening korekcyjny może mieć duży wpływ na przywrócenie i utrzymanie odpowiedniego zakresu ruchu w stawach, a to poprawia wykonywanie wszelkich ruchów, co przeciwdziała sztywności w stawach oraz ograniczeniom ruchowym,
-
wsparcie dla rehabilitacji - trening korekcyjny może być bardzo pomocny w trakcie rehabilitacji po urazach lub zabiegach chirurgicznych, pomagając wrócić do pełnej sprawności ruchowej, jednocześnie wzmacniając kontuzjowane miejsce, a także zmniejszając ryzyko wystąpienia kontuzji w przyszłości.
Przykładowe ćwiczenia korekcyjne
Dobrze dopasowany trening korekcyjny to przede wszystkim indywidualnie przygotowany plan ćwiczeń, który uwzględni wszelkie potrzeby i cele osoby, która na taki trening się decyduje. Proces dopasowywania rozpoczyna się od analizy postawy ciała, identyfikacji ewentualnych wad postawy oraz oceny ogólnej sprawności fizycznej. Na podstawie wszystkich danych można ustalić odpowiednie ćwiczenia korekcyjne, które pomogą między innymi w rozciągnięciu skróconych mięśni, wzmocnieniu ich czy też zwiększą świadomość ciała.
Poniżej przedstawię przykładowe ćwiczenia, jakie można zawrzeć w treningu korekcyjnym:
-
plank,
-
koci grzbiet,
-
unoszenie bioder w pozycji leżącej,
-
pies z głową w dole i w górze,
-
ściąganie łopatek w pozycji siedzącej,
-
zercher hold,
-
spacer farmera z kettlebells,
-
trap Y raise.
Akcesoria do treningu korekcyjnego
Różnego rodzaju akcesoria do treningu korekcyjnego mogą okazać się pomocne w wykonywaniu różnorodnych ćwiczeń mających na celu poprawę postawy ciała, stabilizacji ruchowej czy też zakresu ruchu. Poniżej przedstawię kilka podstawowych przyrządów, z których możecie skorzystać w trakcie treningu korekcyjnego:
-
rolka do masażu mięśniowego,
-
piłka do masażu punktowego,
-
gumy oporowe,
-
piłka fitness,
-
bossu,
-
taśmy TRX,
-
obciążenie - np. w postaci kettlebells.
Przydatne akcesoria treningowe:
Podsumowanie
Trening korekcyjny przynosi wiele korzyści dla zdrowia i funkcjonowania ciała w ciągu dnia czy w trakcie jednostki treningowej. Pomaga on także w trzymaniu prawidłowej postawy ciała, zapobiega kontuzjom, poprawia wydajność ruchową oraz może pomóc w redukcji bólu związanego chociażby z nierównowagą mięśniową. Regularne wykonywanie ćwiczeń mających na celu poprawę postawy ciała może w znacznym stopniu przyczynić się do utrzymania zdrowia i funkcjonalności całego ciała przez długi czas.
BIBLIOGRAFIA:
-
https://testosterone.pl/wiedza/wzorce-ruchowe-czym-sa-i-dlaczego-sa-tak-istotne/
-
https://fizjo-gabinet.pl/wzorce-ruchowe-czym-sa/
-
https://justbefit.pl/porady-treningowe/trening-korekcyjny-co-to-jest-czy-koryguje-wady-postawy/
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Trening
Zobacz wszystkie artykułyCzym jest katabolizm mięśni i jak mu zapobiegać?
Katabolizm mięśniowy jest procesem zwykle niepożądanym przez sportowców oraz osoby aktywne i za wszelką cenę chcą one go uniknąć. Warto wiedzieć, co zrobić, by ograniczenie katabolizmu było możliwe. Jakie są zatem sposoby zapobiegania temu zjawisku, a także po czym poznać, że Cię ono dotyczy? Jakie mogą być potencjalne skutki zwiększonego katabolizmu mięśni? Sprawdź też, czy jesteś w grupie...
Zostaw opinię