Skoczność w piłce siatkowej
W artykule dowiesz się o tym jak poprawić skoczność w drużynowej dyscyplinie nr 2 w Polsce, czyli w "siatkówce". Ekscytowaliśmy się nią podczas ostatnich Mistrzostw Świata, na których nasi siatkarze obronili tytuł Mistrza Świata! Jednak to, co widzimy na ekranie naszych telewizorów lub na żywo, na hali to jedynie "efekt końcowy" ich ciężkiej pracy i wylanych litrów potu na treningach!
Blok, zagrywka, atak – te wszystkie zagrania są w dużej mierze uzależnione od tego, na jaką wysokość zawodnik jest w stanie wyskoczyć, stąd też wszyscy trenerzy poświęcają dużą uwagę skoczności na treningach od najmłodszych lat każdego zawodnika. W trakcie każdego meczu zawodnicy wykonują bardzo dużą ilość różnego rodzaju skoków.
Czym jest skoczność?
Skoczność to połączenie 2 podstawowych cech: szybkości oraz siły. Określa ona moc pracujących mięśni i ich zdolność do wyskoku. Uzależniona jest ona w głównej mierze od pracy kończyn dolnych (głównie mięśnie czworogłowe ud oraz mięśnie pracujące w stawach biodrowych). To właśnie nad poprawą siły tych mięśni należy zwrócić szczególną uwagę, lecz nie można zapominać również o odpowiednim treningu tułowia, który także odgrywa znaczącą rolę w trakcie wyskoku.
Jak zatem należy trenować w celu polepszenia skoczności?
Przede wszystkim musimy się skupić nad zwiększeniem siły pracujących mięśni poprzez zastosowanie treningu siłowego. Nie należy zapominać także o jednym, bardzo ważnym aspekcie treningu siłowego. Każde powtórzenie powinno być wykonywane z zachowaniem jak najlepszej techniki, a ciężar musi być dostosowany indywidualnie do każdego zawodnika, zbliżony do maksymalnego. To powoduje, że zawodnik będzie wykonywał mniejszą ilość powtórzeń, stosując większe przerwy między seriami.
Jakie ćwiczenia zastosować?
Ćwiczenia wielostawowe – to one będą stanowiły podstawę treningów ukierunkowanych na poprawę skoczności w siatkówce. Ćwiczenia takie jak: przysiady ze sztangą, wykroki bułgarskie, martwy ciąg, wchodzenie na box z obciążeniem, wyciskanie żołnierskie, wyciskanie sztangi, wypychania nóg na suwnicy, wykroki z obciążeniem, front squat, wszelkie ćwiczenia ukierunkowane na wzmocnienie mięśni głębokich brzucha (np. plank) – powinny się znaleźć w planie treningowym każdego siatkarza w celu poprawy skoczności.
Ciężar dostosowujemy do 85% ciężaru maksymalnego, więc w przypadku, gdy dla danego zawodnika maksymalne obciążenie będzie wynosiło np. przy przysiadach ze sztangą 100 kg, wtedy zawodnik ten będzie wykonywał ćwiczenie z ciężarem 85 kg.
Treningi ukierunkowane na skoczność mogą poprawić wyniki sportowe siatkarza, lecz należy pamiętać również o innych ważnych aspektach życia codziennego każdego sportowca, jakim jest dobrze zbilansowana dieta, a także regeneracja potreningowa.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Trening
Zobacz wszystkie artykułyTrening podczas choroby - czy można ćwiczyć podczas przeziębienia?
Wiele osób zastanawia się, czy trenować podczas choroby oraz w jaki sposób w ogóle to robić, by było to bezpieczne i korzystne. Większość ludzi uprawiających sport traktuje aktywność fizyczną jako coś na tyle oczywistego, do czego się przyzwyczaili, że nie wyobrażają sobie jej zaniechania, a okresy wymuszonych przerw są dla nich udręką. Oczywistym jest, że regularna aktywność fizyczna wpływa...
Zostaw opinię