Sauna po treningu - czy warto?
Trening treningiem, ale bardzo ważnym aspektem i to w każdej dziedzinie sportu, jest regeneracja organizmu. Nie trzeba nawet uprawiać sportu, aby wiedzieć, iż nasze ciało oraz umysł potrzebują odpoczynku, aby naładować baterię i ruszyć z pełna parą następnego dnia.
Jednym ze sposobem regeneracji ciała są zabiegi w salonach SPA. Może to być zwykły masaż, masaż wodny, czy kąpiel błotna, często jednak wybieramy saunę jako regeneracje. Obecnie w niejednym klubie fitness znajdują się tradycyjne sauny parowe. Sauna ma swoje wady oraz zalety. Czy dobrym pomysłem jest skorzystanie z niej po treningu?
Jakie występują rodzaje sauny i kto powinien jaką wybrać?
Najpopularniejsza jest sauna sucha, czyli skandynawska - Temperatura w saunie osiąga nawet 120 stopni Celsjusza, jednak przy bardzo niskiej wilgotności powietrza. Temperatura ta osiągana jest za pomocą pary wodnej. Woda rozgrzewana jest w specjalnych piecach na kamieniach. Praktycznie każda sauna sucha zbudowana jest z drewna. W saunie przebywa się od paru do parunastu minut. Idealna dla osób narzekających na bóle mięśniowe, bóle stawowe, a także z problemami płucnymi.
Sauna parowa – w odróżnieniu od sauny suchej, wilgotność niej jest na poziomie 100%, temperatura jest jednak niższa, w okolicach 50 stopni. Warunki pozwalają na dłuższe korzystanie z sauny, niż w przypadku sauny skandynawskiej (szwedzka, fińska).
Sauna solna – zamiast zwykłych kamieni, zastosowane są kamienie pokryte solą. W saunie odbywa się inhalacja solna, znakomita dla osób zmagających się ze schorzeniami dróg oddechowych – płuc, gardła czy nosa. Temperatura sięga do 75 stopni , a wilgotność nie przekracza 40%.
Sauna na podczerwień – w celu rozgrzania zostaje użyty specjalny ceramiczny promiennik podczerwieni. W saunie tej temperatura nie przekracza 50 stopni, także jest idealna dla osób, które źle znoszą wysoką temperaturę otoczenia.
Czy sauna jest dobrym rozwiązaniem po treningu? Odpowiedz brzmi nie! Nie tylko po treningu, ale i przed treningiem. Sauna jest dobrym sposobem na regenerację, ale nigdy bezpośrednio po treningu siłowym, bądź tym bardziej kardio.
W saunie następuje odwodnienie organizmu, dlatego przed treningiem jest niewskazana, bowiem aby mięśnie sprawnie pracowały potrzebują elektrolitów, tak samo jak po zakończeniu sesji treningowej, gdy organizm jest na ubytku, powinniśmy nawodnić go, a nie dawkować kolejne działanie odwadniające. Nigdy nie traktuj sauny jako rodzaj rozgrzewki. W saunie dochodzi do nagrzania organizmu i sytuacji obronnej, gdzie się pocimy aby schłodzić ciało. Rozgrzewka jest bardzo ważnym elementem organizmu, gdyż rozgrzewasz stawy, poprawiasz krążenie i przygotowujesz przede wszystkim serce do cięższej pracy. Sauna rozluźnia mięśnie, osłabia twój tonus mięśniowy, który jest istotnie ważny podczas ćwiczeń z użyciem ciężarów, przecież zależy Ci na tak zwanej pompie ? Bardzo ważne jest aby pompa utrzymywała się również po zakończonym treningu. Nigdy nie trenuj do momentu totalnego wyczerpania organizmu, gdzie twoje mięśnie są po prostu sflaczałe i nawet milion pompek nie powoduje ich nabrzmienia. Oznacza to iż organizm jest w wysokiej fazie katabolizmu, powinieneś zatem jak najszybciej uruchomić procesy naprawcze, aby osiągnąć jak najszybciej i najwyżej poziom anabolizmu. Z pomocą przyjdą ci takie suplementy jak kreatyna, czy leucyna. Sauna jak wspomniałem wcześniej powoduje rozluźnienie mięśni, dlatego okres tuż po zakończonym treningu nie jest odpowiedni dla korzystania z sauny.
Jeśli jesteś po treningu typu kardio tym bardzo nie powinieneś korzystać z sauny. Podczas takiego treningu twój organizm znacząco się nagrzewa, pocisz się, tracąc elektrolity, a także twoje serce podczas całej sesji kardio pracowało dużo ciężej niż podczas reszty dnia. Wchodząc do sauny po kardio potęgujesz działania odwadniające, oraz narażasz swoje serce.
Nie rezygnuj z sauny! Po prostu okres tuż po treningu, czy to siłowym, czy kardio nie jest najlepszym rozwiązaniem. Korzystaj z sauny w dni wolne od treningu, gdyż doskonale wpływa na regenerację poprzez odprężenie, rozluźnienie mięśni ,a także oczyszcza twój organizm z toksyn. Poprawiasz swój układ oddechowy, oraz naczyniowo-sercowy.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Trening
Zobacz wszystkie artykułyCzym jest katabolizm mięśni i jak mu zapobiegać?
Katabolizm mięśniowy jest procesem zwykle niepożądanym przez sportowców oraz osoby aktywne i za wszelką cenę chcą one go uniknąć. Warto wiedzieć, co zrobić, by ograniczenie katabolizmu było możliwe. Jakie są zatem sposoby zapobiegania temu zjawisku, a także po czym poznać, że Cię ono dotyczy? Jakie mogą być potencjalne skutki zwiększonego katabolizmu mięśni? Sprawdź też, czy jesteś w grupie...
Zostaw opinię