Rugby – wytrzymałość i kondycja bez utraty masy
Rugby – jedna z najbrutalniejszych spośród wszystkich dyscyplin drużynowych, w której dużą rolę, obok techniki odgrywa przygotowanie fizyczne każdego zawodnika!
Ogólna masa będzie potrzebna zarówno w obronie, aby powstrzymywać przeciwników jak i w ataku, aby było ciężej powalić na ziemię zawodnika rugby. Jak jednak dostosować trening tak, aby budował on jednocześnie wytrzymałość oraz kondycję bez utraty masy mięśniowej? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu!
Treningi ukierunkowane na poprawę kondycji i wytrzymałości nie należą do najłatwiejszych. Kluczową rolę w treningach będzie odgrywać intensywność, wyrażona prędkością poruszania się podczas każdej jednostki treningowej. W treningach tych należy dobrać odpowiednie proporcje pomiędzy intensywnością a objętością pracy. Analogicznie – jeśli będziemy mieli zbyt duże obciążenia treningowe – może to prowadzić do zmęczenia, czy nawet przetrenowania, a stąd już najbliższa droga do ubytku masy mięśniowej. Każdy plan treningowy powinien uwzględniać predyspozycje wysiłkowe danego zawodnika, charakterystykę dyscypliny sportowej – w tym przypadku rugby, a więc dyscypliny opartej na dynamice oraz sile.
Czy można powiedzieć, że budowa wytrzymałości i kondycji będzie powodowała utratę masy mięśniowej?
Każdy trening musi być poparty odpowiednią dietą, okresem okołotreningowej regeneracji i odpowiednio dobraną suplementacją wspomagającą procesy regeneracyjne. Jak najbardziej w tym wypadku sprawdza się powiedzenie: "z pustego to i Salomon nie naleje". Odżywiając się poniżej dziennego zapotrzebowania (które u sportowców – zwłaszcza rugbistów jest zdecydowanie zwiększone) – może dochodzić do ubytków w masie mięśniowej, a więc jednym z atrybutów każdego rugbisty. Należy zatem pamiętać o dostarczaniu odpowiedniej ilości kilokalorii w ciągu dnia, a także o odpowiednim doborze makroskładników (białka, węglowodany, tłuszcze).
wysokiej jakości jabłczany kreatyny:
W rugby mamy do czynienia z wysiłkiem zarówno o charakterze tlenowym (nisko i średnio intensywny wysiłek np. w trakcie powrotu na swoją pozycję), a także beztlenowym (wysoka intensywność – np. w trakcie trwającej akcji). Ze względu charakter uprawianej dyscypliny sportowej, trening powinien być ukierunkowany zarówno na wysiłek tlenowy jak i beztlenowy. Nie należy jednak zapominać o równie ważnym treningu w siłowni, podtrzymującym również wytrzymałość siłową. Ćwiczenia wzmacniające wytrzymałość siłową można również wpleść w treningi wytrzymałościowe – np. ćwiczenia dynamiczne z obciążeniem (wskakiwanie na box'a z obciążeniem, dynamiczne przysiady z wyskokiem itp.).
Trening jest niezwykle ważnym aspektem pracy nad poprawą wyników sportowych każdego zawodnika. Nie należy jednak zapominać, że to co robimy po treningu będzie miało również duży wpływ na osiągi sportowe, a im więcej zawodników danej drużyny będzie o tym pamiętać, tym większa korzyść dla całej drużyny!
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Trening
Zobacz wszystkie artykułyCzym jest katabolizm mięśni i jak mu zapobiegać?
Katabolizm mięśniowy jest procesem zwykle niepożądanym przez sportowców oraz osoby aktywne i za wszelką cenę chcą one go uniknąć. Warto wiedzieć, co zrobić, by ograniczenie katabolizmu było możliwe. Jakie są zatem sposoby zapobiegania temu zjawisku, a także po czym poznać, że Cię ono dotyczy? Jakie mogą być potencjalne skutki zwiększonego katabolizmu mięśni? Sprawdź też, czy jesteś w grupie...
Zostaw opinię