Rozciąganie – dlaczego jest tak ważne?
Z tego artykułu dowiesz się:
- co to jest rozciąganie,
- dla kogo jest przeznaczone,
- jakie są pozytywne aspekty rozciągania,
- kiedy najlepiej się rozciągać,
- dlaczego jest tak ważne.
Pośpiech, mała ilość czasu na trening, zbyt wysokie oczekiwania… to wszystko sprawia, że tracimy czas na siłowni wykonując nieodpowiednie treningi. Nieodpowiednie czyli takie, które nie przynoszą pozytywnych rezultatów i nie są dostosowane pod naszą fizjologię.
Jednym z głównych błędów jest celowe wręcz pomijanie aspektu rozciągania. Czy to w okresie potreningowym lub też ogólnie w dni bez treningu. Warto zaznaczyć, iż samo rozciąganie to również element treningu, który relatywnie poprawia nasze zdolności wysiłkowe i co więcej bardzo mocno pomaga niwelować ryzyko kontuzji! Dlatego może warto zastanowić się czy eliminacja rozciągania jest dobrym pomysłem i czy rzeczywiście jest aż tak potrzebna?
Czym jest rozciąganie?
Rozciąganie, czyli popularny stretching, to zestaw ćwiczeń polegający na rozciąganiu mięśni w celu ich uelastycznienia, poprawy zakresu ruchu w stawach oraz mobilności. Sama aktywność jest często wykorzystywana jako forma rehabilitacji, czy nawet relaksu.
Rozciąganie – same pozytywy!
Rozciąganie przynosi łatwo zauważalne efekty już po paru sesjach. Pierwszą z zalet jest poprawa elastyczności mięśni i ścięgien, co w dalszej perspektywie przekłada się na poprawę zakresu ruchu. Można już przez to stwierdzić, iż rozciąganie ma pośrednio wpływ na jakość treningu (poprawa mobilności oraz ogólna sprawność fizyczna). Same ćwiczenia poprzedzone dynamicznym rozciąganiem stają się bardziej efektywne, a ryzyko kontuzji maleje kilkukrotnie.
regeneracja stawów:
Kilka procent większy zakres ruchu w stawie to dodatkowy czas pod napięciem dla mięśni. Pamiętajmy, że to również kolejny bodziec, który przynosi pozytywne rezultaty potreningowe w postaci większej siły mięśnia oraz hipertrofii.
Stretching wpływa doskonale na stan naszych więzadeł oraz ścięgien, więc zmniejsza się ryzyko ich zapaleń czy naderwania.
Rozciąganie po treningu daje również wiele możliwości. Sprawia, że nasze mięśnie regenerują się nieco szybciej po każdej sesji. Drugim bardzo ważnym aspektem jest niwelowanie zapaleń oraz eliminacja przykurczów, które mogą nas wyeliminować z progresu na dłuższy czas i być powodem przyszłej kontuzji. Same ćwiczenia rozciągające pozwalają również zminimalizować tzw. "domsy", często pojawiające się następnego dnia.
Nie rezygnujmy z regularnych ćwiczeń rozciągających!
Wielu sportowców i amatorów sportów siłowych bagatelizuje stretching podchodząc do niego z dużym dystansem. Niemniej jednak należy pamiętać o pozytywnych jego aspektach i mając na uwadze przyszły progress w każdej płaszczyźnie swojej dyscypliny nie powinniśmy go eliminować bez powodu. Pamiętajmy, że "sport to zdrowie", a stretching sprawia, że to przysłowie staje się znów aktualne.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Trening
Zobacz wszystkie artykułyTrening podczas choroby - czy można ćwiczyć podczas przeziębienia?
Wiele osób zastanawia się, czy trenować podczas choroby oraz w jaki sposób w ogóle to robić, by było to bezpieczne i korzystne. Większość ludzi uprawiających sport traktuje aktywność fizyczną jako coś na tyle oczywistego, do czego się przyzwyczaili, że nie wyobrażają sobie jej zaniechania, a okresy wymuszonych przerw są dla nich udręką. Oczywistym jest, że regularna aktywność fizyczna wpływa...
Zostaw opinię