Aktywnie w Nowym Roku! Rabat -5% od 159zł KOD: NR5  

Regeneracja po treningu – jak ją przyśpieszyć i co robić?

W drodze do lepszej sylwetki nie można zapominać o właściwej diecie, planu treningowym, ale i również o odpowiedniej regeneracji! Ile razy mieliście tak, że po zakończonej jednostce treningowej czuliście się zmęczeni nie tylko kilka godzin po jej zakończeniu, ale i nawet kilka dni? To mogą być oznaki tego, że nie poświęcacie zbyt dużo czasu na regenerację i w tym artykule postaram się Wam przybliżyć znaczenie regeneracji dla organizmu człowieka o
Regeneracja po treningu – jak ją przyśpieszyć i co robić?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Regeneracja po treningu – jak ją przyśpieszyć i co robić?

W drodze do lepszej sylwetki nie można zapominać o właściwej diecie, planu treningowym, ale i również o odpowiedniej regeneracji! Ile razy mieliście tak, że po zakończonej jednostce treningowej czuliście się zmęczeni nie tylko kilka godzin po jej zakończeniu, ale i nawet kilka dni? To mogą być oznaki tego, że nie poświęcacie zbyt dużo czasu na regenerację i w tym artykule postaram się Wam przybliżyć znaczenie regeneracji dla organizmu człowieka oraz jak ją przyśpieszyć.

Regeneracja potreningowa oznacza przywrócenie do równowagi w organizmie, tj przywrócenia zasobów energii, które wykorzystane zostały podczas treningu, a także regeneracji uszkodzonych włókien mięśniowych. Co ciekawe – mimo, że wysiłek fizyczny prowadzi do pozytywnych zmian w organizmie – to w nadmiarze może powodować obciążenia fizyczne oraz psychiczne. To właśnie w tym aspekcie odpowiednia regeneracja potreningowa jest bardzo ważna.

Jak zatem możecie przyśpieszyć regenerację potreningową?

Regeneracja po treningu – jak ją przyśpieszyć i co robić?

1. Sen jako podstawa regeneracji!

Sen to najważniejszy aspekt regeneracji potreningowej. Nigdy w żadnej sytuacji nie należy ograniczać czasu jaki przeznaczacie na sen w ciągu doby – nie tylko z powodu regeneracji potreningowej, ale i dla ogólnej regeneracji organizmu. W trakcie snu dochodzi do wielu procesów regeneracyjnych, które pozytywnie wpływają nie tylko na funkcjonowanie mięśni, ale przede wszystkim na regulację hormonów. Ważna jest tutaj także jakość oraz długość snu. Dziennie na sen należy przeznaczać minimum 6 godzin, a najlepiej byłoby przeznaczać 7-8 godzin. Także ważne jest aby pora zaśnięcia oraz pobudki były regularne, przed snem należy unikać używek, czy też nadmiernego wysiłku fizycznego, gdyż to również może zaburzyć prawidłowy sen.

2. Masaż oraz automasaż!

Masaż to doskonała recepta na regenerację potreningową. Oczywiście znajdą się osoby, które z uwagi na koszty związane z fizjoterapeutą nie będą mogły sobie pozwolić na masaż u profesjonalisty, ale już samemu możecie doraźnie wspomóc Wasze mięśnie poprzez automasaż przy użyciu foam rollerów oraz piłeczek lacrosse.

Rekomendacja Bodypak dla Ciebie:

BioTech After - 420 g

BioTech After - 420 g

1 porcja / 3,50 pln
69,99 pln
Najniższa cena: 79,98 pln -12%
Sport Definition Muscle Guard - 400g

Sport Definition Muscle Guard - 400g

1 porcja / 0,75 pln
29,99 pln
Najniższa cena: 39,99 pln -25%

3. Sauna!

Korzystanie z sauny jako element regeneracji potreningowej to bardzo dobry pomysł! Nie tylko wspomoże ona regeneracje, ale i poprawi jakość skóry, przepływ krwi, wspomoże pracę układu krążenia, odpornościowego. Sauna poprawia także przewodzenie impulsów nerwowych, zwiększa sprężystość mięśni, ruchomość w stawach i łagodzi ból mięśniowy, powstały w wyniku aktywności fizycznej.

4. Dieta oraz suplementacja!

Odpowiednie odżywianie oraz suplementacja również będą się przyczyniały do szybszej regeneracji potreningowej. Dieta powinna zawierać odpowiednią ilość białka, węglowodanów oraz tłuszczy, a także niezbędnych mikroelementów, które odpowiadają za szereg procesów zachodzących w organizmie – w tym również regeneracyjnych. Warto zadbać o jak najzdrowsze jedzenie, unikając przetworzonej żywności, alkoholu, słodyczy, które to produkty przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych w organizmie, a ponadto ograniczają one proces regeneracji, ale przede wszystkim są one mało odżywcze! Aby przyśpieszyć proces regeneracji warto stosować odżywkę białkową od razu po zakończonej sesji treningowej aby dostarczyć niezbędnych aminokwasów do odbudowy uszkodzonych włókien mięśniowych, a także warto zaopatrzyć się w takie suplementy jak omega-3, kompleks witamin i minerałów oraz magnez.

5. Aktywny wypoczynek!

Tak – aktywny wypoczynek to również doskonała forma regeneracji potreningowej. Aktywność fizyczna o niskiej intensywności pomiędzy jednostkami treningowymi pozwala na szybszą regenerację. Spacer, rower, czy jakakolwiek aktywność zespołowa przyczyniają się do regeneracji fizycznej, redukcji stresu, a także spalają dodatkowe kalorie w ciągu dnia, co w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej również może ten proces przyśpieszyć.

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię