Aktywnie w Nowym Roku! Rabat -5% od 159zł KOD: NR5  

Przetrenowanie – fakt czy mit?

Czy przetrenowanie jest mitem? Przeczytaj i przekonaj się ile jest w tym prawdy!
Przetrenowanie – fakt czy mit?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

W sieci znajdziemy mnóstwo sprzecznych informacji na temat przetrenowania mięśni i całego centralnego układu nerwowego. Jedni twierdzą, że jest ono niepodważalnym faktem, inni zaś, że jest to mit wymyślony przez osoby, które obawiają się cięższych treningów. Jak to wygląda w praktyce?


Czym jest przetrenowanie?
Jest to nagromadzenie zmęczenia fizycznego i psychologicznego na skutek ciężkich treningów siłowych. Poprzez przetrenowanie rozumiemy brak zdolności do wykonywania odpowiedniej jednostki treningowej, a także nadmierne przeciążenie układu nerwowego poprzez zbyt częste i zbyt intensywne treningi. Zmęczenie fizyczne pogłębia się z treningu na trening, kiedy nasze mięśnie nie są odpowiednio odżywione, a my sami niewystarczająco dbamy o regeneracje. Bardzo często na skutek przetrenowania nie jesteśmy w stanie zanotować kolejnych postępów treningowych, a wręcz pogarszamy swoje wyniki sportowe.


Objawy przetrenowania:
Jak wcześniej zostało wspomniane przetrenowanie możemy podzielić na dwa sposoby – fizyczne oraz psychiczne. W obydwóch przypadkach objawy przetrenowania mogą mieć odczuwalne skutki, co przekłada się na nasze samopoczucie oraz na wyniki sportowe.

Objawy fizyczne przetrenowania:

  • bóle mięśni i stawów
  • spadek masy mięśniowej
  • spadek siły mięśniowej
  • spowolniona regeneracja
  • spadek wagi
  • brak apetytu
  • doznanie kontuzji


Objawy psychiczne przetrenowania:

  • problemy ze snem
  • spadek samooceny
  • spadek koncentracji
  • brak chęci do treningów
  • ospałość, ciągłe znużenie w ciągu dnia



Czy przetrenowanie jest faktem, czy mitem?
Teoria, iż przetrenowanie nie istnieje, coraz częściej powtarzana jest przez młodych adeptów sportów sylwetkowych. Mają oni swoich idoli, profesjonalnych zawodników, którzy coraz częściej szerzą taką teorię. Osoby takie, idąc w ślady swojego „guru”, zaczynają mordercze treningi nie mając ani jednego dnia wytchnienia w ciągu całego tygodnia. Trenują 7 dni w tygodni, często nawet wykonując dwie jednostki treningowe dziennie. „Skoro on tak wygląda często trenując, to ja też tak będę robił i osiągnę taką samą sylwetkę!” - bardzo mylna teoria, która w żaden sposób nie jest uzasadniona. Profesjonalni zawodnicy bardzo często używają środków dopingujących, dzięki czemu mogą trenować dłużej i ciężej, regenerując się przy tym o wiele szybciej, niż przeciętna osoba uczęszczająca na siłownie. Nie porównujmy się w takich sytuacjach do osób, którzy mają o wiele dłuższy staż treningowy, a środki przez nich stosowane są w stanie zapewnić im taką bardzo szybką regeneracje, w wyniku czego mogą sobie pozwolić na bardzo ciężkie treningi nawet po 7 razy w tygodniu. Ponadto osoby takie dbają w ponadprzeciętny sposób o swój sen, ponieważ mają świadomość jak jest on ważny zwłaszcza przy tak dużym obciążeniu swojego układu nerwowego na skutek ciężkich treningów. Dodatkowo regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia to u nich podstawa, co zapewnia im regularne źródło energii, a także przyczynia się do prawidłowej regeneracji. W momencie, kiedy nie wspomagasz się środkami farmakologicznymi, poświęcasz bardzo mało czasu na regenerację w trakcie snu, a sposób Twojego odżywiania się pozostawia wiele do życzenia to oczywiście możemy mówić o przetrenowaniu. Twoim mięśniom brakuje odpowiedniego źródła energii, nie jesteś w stanie odpowiednio się zregenerować, ponieważ zbyt krótko sypiasz i zamiast następnego dnia po ciężkim treningu odpocząć, zarzucasz torbę przez ramię i ruszasz na kolejny trening. Jest coraz ciężej. Dawniej treningi były przyjemnością, teraz stają się przymusem. Nie tędy droga! Zadbaj o odpowiednie odżywianie i poświęcaj odpowiednio dużo czasu na sen, a wówczas nie będziesz musiał się zastanawiać, czy przetrenowanie to fakt, czy mit.

Podsumowanie

Nie dajmy sobie wmówić za wszelką cenę przez społeczeństwo, że przetrenowanie nie istnieje. Jeśli ktoś mówi Ci, że nie trenujesz zbyt ciężko, ponieważ nie jesteś wystarczająco zaangażowany w to co robisz to przejdź obok tego obojętnie! Bądź cierpliwy i krok po kroku dąż do wyznaczonego sobie wcześniej celu. Gdyby przetrenowanie faktycznie nie istniało nie byłby istotny czas, który poświęcamy na regenerację, a na treningu moglibyśmy spędzać całe dnie, ile mamy tylko sił. Jednak z jakiegoś powodu zazwyczaj treningi siłowe nie trwają dłużej jak 90min. Ten powód to właśnie obawa przed przetrenowaniem.

Pasjonat kulturystyki, z którą związany jest od 2014 roku. Swoją pasję łączy z codzienną pracą w branży suplementacyjnej. Ukończył wiele kursów, w tym na trenera personalnego oraz instruktora siłowni. Swoją wiedzę czerpie przede wszystkim z własnego doświadczenia, ale jednocześnie cały czas dokształca się jako czynny uczestnik kursów i szkoleń w całej Polsce. Należy do grupy osób, które fascynuje "oldschoolowe" podejście do wszystkiego, co związane z treningiem, dietą i suplementacją. Uważa, że w doskonaleniu sylwetki najważniejsza jest systematyczność i przede wszystkim ciężki trening, który niekoniecznie musi być udokumentowany zdjęciem na Instagramie. ;) Ma za sobą kilka startów w zawodach kulturystycznych i w niedalekiej przyszłości rozważa powrót "na deski".

Zostaw opinię