Odcinki kręgosłupa. Budowa, funkcje i dolegliwości kręgosłupa
Odcinki kręgosłupa. Budowa, funkcje i dolegliwości kręgosłupa
Kręgosłup to zdecydowanie jeden z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Nie bez przyczyny od najmłodszych lat należy dbać o jego kondycję – zwłaszcza w okresie wzrostu, kiedy można jeszcze skorygować. Chyba nikt nie chciałby budzić się co rano z bólem pleców, a każdą wolną chwilę spędzać na wizycie u fizjoterapeuty. W niniejszym artykule skupię się na odcinkach kręgosłupa, budowie, a także dolegliwościach kręgosłupa.
Budowa kręgosłupa
Kręgosłup zbudowany jest z pięciu odcinków:
- szyjnego (C1-C7) – składa się z 7 kręgów, które umożliwiają poruszanie głową. Są one najmniejsze i najbardziej ruchome.
- piersiowego (Th1-Th12) – 12 kręgów, które połączone są z żebrami – chroniąc narządy wewnętrzne, zapewniając swobodne oddychanie.
- lędźwiowego (L1-L5) – składa się z 5 kręgów, które są najbardziej narażone na przeciążenia;
- krzyżowego (S1-S5) – również składa się z 5 kręgów, które tworzą kość krzyżową – która osłania pęcherz i narządy rozrodcze;
- guzicznego (Co1-Co4/Co5) – ilość kręgów waha się od 4 – 5.
Kręgosłup zbudowany jest z kości (kręgów), pomiędzy którymi są dyski, a całość połączona jest dzięki więzadłom kręgosłupa, natomiast cały kręgosłup poruszany jest przez mięśnie. Osoba ze zdrowym kręgosłupem ma naturalne krzywizny kręgosłupa – lordozy oraz kifozy. Co ciekawe – najczęściej się spotyka, że człowiek posiada 33 kręgi, ale może się również zdarzyć, że może mieć 34 lub 32 kręgi – wszystko zależne jest od kręgów guzicznych. Każdy krąg kręgosłupa zbudowany jest z wyrostków poprzecznych, trzonu, kanału kręgowego, wyrostka kolczystego, a także wyrostków stawowych. Pomiędzy każdym kręgiem znajduje się krążek międzykręgowy (tzw. dysk), który zbudowany jest z jądra miażdżystego, a także zewnętrznego pierścienia włóknistego. W środku każdego kręgu znajduje się otwór, przez który przebiega bardzo ważny rdzeń kręgowy. Przez otwory międzykręgowe odchodzą również korzenie nerwowe, które oddalając się od kręgosłupa rozgałęziają się, tworząc sieć, która przewodzi impulsy nerwowe pomiędzy mózgiem a resztą ciała.
Każdy zdrowy kręgosłup posiada wiele naturalnie występując krzywizn – skierowana do przodu nazywamy lordozą, a do tyłu – kifozą. W kręgosłupie występują 3 krzywizny: lordoza lędźwiowa, kifoza piersiowa oraz lordoza szyjna.
Dolegliwości kręgosłupa.
Podpunkt, którego z pewnością nikt nie chciałby przeżyć na własnej skórze, a właściwie kręgosłupie. Ból kręgosłupa to problem, z którym zmaga się wiele osób na całym świecie. Niezdrowy styl życia – brak odpoczynku, stres, nieodpowiednia pozycja siedząc przy komputerze, brak aktywności fizycznej to tylko kilka powodów występowania bólu kręgosłupa.
Rwa kulszowa
Ostry, przeszywający ból, który pojawia się na wskutek ucisku korzenia nerwu, w miejscu gdzie opuszcza on kanał kręgosłupa. Jest to bardzo nieprzyjemny ból promieniujący od pośladka do stopy. Może być spowodowany wypadnięciem dysku lub przeciążeniem stawów międzykręgowych.
Dyskopatia
Występuję gdy zwyrodnieniu ulega krążek międzykręgowy – jądro miażdżyste staje się uwypuklone i naciska na nerwy oraz rdzeń kręgowy, w efekcie czego dochodzi do uciążliwych dolegliwości bólowych, a także podrażnienia nerwów. Może występować także drętwienie kończyć, a także mrowienie w okolicy kręgów szyjnych.
Zwyrodnienia kręgosłupa
Osteoporoza
Zmiany zwyrodnieniowe spowodowane są brakiem ruchu, a także nadwagą. Niestety przyczyna zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa może być niezależna od osoby, a spowodowana być skłonnościami genetycznymi. Płyn maziowy, który „smaruje” chrząstki zapewnia im odpowiedni poślizg. W momencie, gdy nie ma odpowiedniej ilości aktywności fizycznej, płyn zanika przez co zwiększa się tarcie i może dojść do mikrourazów chrząstki, a jej nadszarpane krawędzie uszkadzają kości. Wraz z biegiem czasu zostają blizny, które ograniczają elastyczność stawów.
Lumbago
Wraz z wiekiem kości stopniowo tracą wapń, przez co kości stają się bardziej łamliwe i kruche. Proces ten nie dotyczy tylko kręgosłupa, ale i kości udowych i przedramion. Efektem osteoporozy jest zwiększone ryzyko wystąpienia złamań. Jest ona naturalnym procesem starzenia się organizmu, lecz może nastąpić szybciej w wyniku nieodpowiedniej diety – zbyt małej ilości wapnia, nadużywania alkoholu, czy też palenia papierosów.
Nagły i ostry ból w dolnej części pleców. O lumbago (z łacińskiego – lumbalis – czyli lędźwiowy) potocznie mówi się, że to „postrzał”. Może on występować w momencie gdy wykonujemy czynność, która nadmiernie przeciąża kręgosłup – najczęściej podnoszenia czegoś ciężkiego z podłogi. Pojawia się wtedy przeszywający ból kręgosłupa, sztywność tułowia, uczucie mrowienia i drętwienia nóg.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Trening
Zobacz wszystkie artykułyTrening podczas choroby - czy można ćwiczyć podczas przeziębienia?
Wiele osób zastanawia się, czy trenować podczas choroby oraz w jaki sposób w ogóle to robić, by było to bezpieczne i korzystne. Większość ludzi uprawiających sport traktuje aktywność fizyczną jako coś na tyle oczywistego, do czego się przyzwyczaili, że nie wyobrażają sobie jej zaniechania, a okresy wymuszonych przerw są dla nich udręką. Oczywistym jest, że regularna aktywność fizyczna wpływa...
Zostaw opinię