Na czym polega trening EMS i jakie daje efekty?
- Czym jest trening EMS?
- Korzyści zdrowotne płynące z treningu EMS
- Trening EMS a odchudzanie – czy można oczekiwać redukcji tkanki tłuszczowej?
- Elektrostymulacja mięśni a przyrost masy mięśniowej
- Jak zwiększyć skuteczność treningów EMS?
- Jak przygotować się do elektrostymulacji mięśniowej?
- U kogo najlepiej sprawdzi się trening EMS?
- Przeciwwskazania dla treningu EMS
Czym jest trening EMS?
Trening EMS to metoda treningowa, która wykorzystuje impulsy elektryczne do stymulacji mięśni. Jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o tej metodzie treningowej i można napisać, że "raczkowała" ona w Polsce. Dziś jest zupełnie inaczej i możecie spotkać coraz więcej miejsc, w których możecie taki trening wykonać.
Urządzenia do treningu EMS są zazwyczaj wyposażone w elektrody, które umieszczane są na różnych grupach mięśniowych - np. na brzuchu, plecach, ramionach czy też nogach. Impulsy elektryczne następnie są wysyłane do mięśni poprzez elektrody, co prowadzi do mimowolnych skurczów mięśniowych. Może być on wykorzystywany jako trening wspomagający tradycyjne ćwiczenia, jak i samodzielna forma treningu - istnieje wiele programów treningowych, które mogą być dostosowane do różnych celów treningowych, a także poziomów zaawansowania.
Korzyści zdrowotne płynące z treningu EMS
Trening EMS niesie za sobą wiele korzyści - zarówno dla zdrowia, jak i ogólnej kondycji fizycznej. Poniżej przedstawię główne korzyści, jakie płyną z treningów EMS:
-
zwiększenie siły oraz wytrzymałości mięśniowej,
-
trening EMS sprzyja poprawie samopoczucia,
-
trening EMS pozwala na poprawę definicji mięśni oraz składu ciała,
-
redukcja tkanki tłuszczowej,
-
poprawa pracy układu krążenia,
-
wzmocnienie mięśni posturalnych (mięśni głębokich) oraz zmniejszenie bólu pleców,
-
poprawa pracy układu nerwowego,
-
trening EMS podnosi poziom sprawności fizycznej.
Trening EMS a odchudzanie – czy można oczekiwać redukcji tkanki tłuszczowej?
W przypadku redukcji tkanki tłuszczowej należy pamiętać, że jakakolwiek aktywność fizyczna w połączeniu z odpowiednią dietą, która zapewnia deficyt kaloryczny, przyczyni się do redukcji tkanki tłuszczowej. Tak samo jest w przypadku treningu EMS, który również jest przydatny w zgubieniu nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Trening EMS może przyspieszyć proces odchudzania, ponieważ jego intensywność pozwala na spalenie dużej ilości kalorii podczas jednej jednostki treningowej. Co więcej, może działać antycellulitowo, ponieważ rozprowadza wodę i płyny ustrojowe.
Przeczytaj także artykuł Odchudzanie krok po kroku
Elektrostymulacja mięśni a przyrost masy mięśniowej
Choć w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej trening EMS może być jak najbardziej skuteczny, przyrostu masy mięśniowej nie da się tak do końca osiągnąć wyłącznie dzięki treningom EMS.
Głównym założeniem treningu EMS jest pobudzanie mięśni do pracy poprzez elektrostymulację i wykonywanie ćwiczeń pod ich wpływem. Jednakże jeśli mówimy o przyroście masy mięśniowej, to tutaj potrzebujemy ciągłego zwiększania obciążenia, który jest wymogiem do zwiększania masy mięśniowej. Dotyczy to szczególnie osób doświadczonych, które mają już zbudowaną "jakąś" masę mięśniową i nie należą do początkujących.
Niemniej jednak trening EMS posiada wiele innych korzyści dla zdrowia, więc absolutnie nie demonizuję tej aktywności fizycznej - wręcz przeciwnie! Uważam, że trening EMS jest bardzo ciekawą formą aktywności fizycznej - zwłaszcza dla osób, które mają mniej czasu na trening lub poszukują nowych bodźców.
Jak zwiększyć skuteczność treningów EMS?
Aby zwiększyć skuteczność treningów EMS oraz maksymalnie wykorzystać jego potencjał, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:
-
Regularność treningowa - regularność jest kluczowa w przypadku każdej aktywności fizycznej, aby mogła ona przynosić oczekiwane efekty. Warto zatem skupić się na tym, aby trenować przynajmniej 2 razy w tygodniu.
-
Urozmaicenie treningów - ważne jest stosowanie różnorodnych programów treningowych, które angażują do pracy różne grupy mięśniowe i zmieniają intensywność treningu.
-
Odpowiednia dieta - prawidłowo zbilansowana dieta jest niezwykle ważna w procesie spalania tkanki tłuszczowej. Warto jest zatem skonsultować się z profesjonalistą w tym zakresie, aby każdy trening przybliżał do upragnionego celu i nie poszedł "na marne".
-
Odpoczynek jest bardzo ważny i wciąż niedoceniany, jeśli chodzi o pracę nad sylwetką! Tak samo, jak planujecie aktywność fizyczną oraz dietę, warto zaplanować odpowiednią ilość czasu na odpoczynek. To w trakcie odpoczynku dochodzi do regeneracji i nadbudowy uszkodzonych włókien mięśniowych, a także odzyskania sił na następny trening.
-
Suplementacja - zbilansowana dieta może być zawsze uzupełniona o suplementację okołotreningową, którą ciężko jest w pełni dostarczyć z pożywienia. Najbardziej polecanym suplementem jest kreatyna, która zwiększa wydolność fizyczną w przypadku krótkich, następujących po sobie ćwiczeń fizycznych. Warto też zaopatrzyć się w odżywkę białkową, która przyczyni się do utrzymania wypracowanej masy mięśniowej. Dobrym pomysłem będzie też spalacz tłuszczu, jeśli Twoim celem jest pozbycie się zbędnych kilogramów.
Polecane suplementy i odżywki:
Sport Definition BCAA Strong - 240 kaps.
39,99 pln -13%
Jak przygotować się do elektrostymulacji mięśniowej?
Odpowiednie przygotowanie się do treningu jest nieodzowną częścią przy każdej aktywności fizycznej, zwłaszcza jeśli mówimy o treningu EMS! Na co należy zwrócić uwagę, aby dobrze przygotować się do treningu EMS?
-
Odpowiednia odzież - na trening EMS warto zabrać ze sobą przewiewną, luźną odzież, która umożliwi swobodne ruchy i komfort podczas treningu. Należy unikać odzieży z metalowymi elementami, które mogą zakłócać przewodzenie impulsów elektrycznych.
-
Warto zadbać o odpowiednią higienę skóry - przed rozpoczęciem treningu należy upewnić się, że skóra jest czysta, sucha, a także pozbawiona wszelkich kremów, balsamów czy olejków, które mogą zmniejszyć przewodzenie impulsów elektrycznych.
-
Przed treningiem EMS zadbaj o odpowiednią dietę, a także nawodnienie - dostarcz organizmowi wszystkie niezbędne makroskładniki jak białko, węglowodany i tłuszcze, aby zapewnić organizmowi energię. Upewnij się także, że jesteś odpowiednio nawodniony zarówno przed treningiem, jak i w trakcie jednostki treningowej.
U kogo najlepiej sprawdzi się trening EMS?
Trening EMS może być skuteczny dla wielu grup osób, ale w szczególności może przynieść korzyść dla poniższych grup:
-
Osoby, które mają ograniczony czas na trening - dzięki treningom EMS osoby, które nie mają zbyt dużo czasu w ciągu dnia na trening, mogą skorzystać z tej aktywności (EMS) z uwagi na jej intensywność, skuteczność, a przede wszystkim krótki czas trwania treningu.
-
Osoby powracające po kontuzji bądź nawet w trakcie kontuzji - trening EMS może być przydatny dla osób z ograniczeniami ruchowymi - np. po urazach, operacjach czy ze zwyrodnieniami stawów. Dzięki precyzyjnej kontroli intensywności oraz zakresu ruchu można dostosować trening do indywidualnych potrzeb, a przede wszystkim możliwości osoby trenującej.
-
Osoby starsze - trening EMS może okazać się doskonałą alternatywą dla osób starszych, które nie mają żadnych przeciwwskazań lekarskich do podjęcia takiego treningu. Dzięki temu mogą zachować odpowiednią koordynację ruchową, wzmocnić siłę mięśniową bez ciężkich treningów, przez co poprawią jakość życia i funkcji motorycznych.
-
Osoby, które chcą poprawić swoją sylwetkę - trening EMS to również doskonała forma treningu dla osób, które chcą poprawić swoją sylwetkę.
-
Sportowcy - trening EMS może być użytecznym uzupełnieniem treningu sportowego dla zawodowych sportowców - może pomóc w zwiększeniu siły, wytrzymałości mięśniowej i poprawie wyników sportowych.
Przeciwwskazania dla treningu EMS
Warto pamiętać, że trening EMS wymaga odpowiedniego przeszkolenia oraz ciągłego monitorowania przez wykwalifikowanego trenera bądź fizjoterapeutę w celu uniknięcia urazów, a także po to, by osiągnąć optymalne rezultaty. Ponadto nie zaleca się treningu EMS dla osób, które mają:
-
choroby serca,
-
epilepsję,
-
implanty elektryczne,
-
ciężkie schorzenia układu nerwowego,
-
urazy skóry.
Trening EMS odradza się też kobietom w ciąży.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Trening
Zobacz wszystkie artykułyCzym jest katabolizm mięśni i jak mu zapobiegać?
Katabolizm mięśniowy jest procesem zwykle niepożądanym przez sportowców oraz osoby aktywne i za wszelką cenę chcą one go uniknąć. Warto wiedzieć, co zrobić, by ograniczenie katabolizmu było możliwe. Jakie są zatem sposoby zapobiegania temu zjawisku, a także po czym poznać, że Cię ono dotyczy? Jakie mogą być potencjalne skutki zwiększonego katabolizmu mięśni? Sprawdź też, czy jesteś w grupie...
Zostaw opinię