Jak wrócić do treningu po kontuzji?
- Niech pierwszy uderzy pięścią w stół ten, który nigdy nie miał żadnej kontuzji.
- Bądź Cierpliwy!
- Kieruj się opinią ekspertów, którzy się na tym znają!
- Wracaj powoli do treningów!
- Ucz się na własnych błędach!
- Odwiedzaj dalej swojego fizjoterapeutę!
- Zaprzyjaźnij się z różnymi formami regeneracji!
- Zachowaj zdrowy rozsądek!
Niech pierwszy uderzy pięścią w stół ten, który nigdy nie miał żadnej kontuzji.
Umówmy się – każdy kiedyś przechodzić przez okres, w którym nie mógł trenować. Skręcona kostka, złamana ręka, naciągnięty mięsień – to tylko kilka z popularnych kontuzji, które wiele osób spotyka na swojej drodze. Pytanie zatem pojawia się jedno: jak wrócić do treningów po kontuzji nie narażając się na jej nawrót? O tym możecie przeczytać w niniejszym artykule.
Bądź Cierpliwy!
Cierpliwość w przypadku powrót do treningów po kontuzji jest bardzo ważna! Wiem – także chciałem po kontuzji wrócić jak najszybciej do treningów/sparingów, czy też zawodów sportowych. Nie raz wystarczyło poczekać dosłownie kilka dni, doleczyć do końca kontuzję i powoli odbudowywać to, co było przed kontuzją. Co się stało? Kontuzja się odnawiała, a ja kolejne tygodnie spędzałem na rehabilitacji. Zatem nie popełniaj moich błędów – poczekajcie do pełni zdrowia i dopiero wtedy znów powróć do treningów! Niech ten punkt będzie przestrogą, której mi kiedyś zabrakło i opłaciłem to kolejnymi tygodniami gdzie zamiast odwiedzać boiska piłkarskie – musiałem udawać się do kolejnych gabinetów fizjoterapeutów oraz ortopedów.
Kieruj się opinią ekspertów, którzy się na tym znają!
Jeśli dopadła Cię już kontuzja, leczysz ją już jakiś czas i masz zamiar wrócić do treningów – skonsultuj to z lekarzem bądź fizjoterapeutą. To ich głos ma być ostateczny w tym, czy to jest dobry czas na powrót, czy też nie. Nie słuchaj opinii innych, którzy się na tym nie znają i mówią żebyś już wracał. Zawsze opieraj swoją decyzję o zdanie ekspertów w danej dziedzinie – na pewno będzie to z korzyścią dla Twojego zdrowia!
Wracaj powoli do treningów!
Jeśli dostałeś zielone światło na treningi – pamiętaj o tym aby powoli zwiększać obciążenia z treningu na trening. Nie możesz wrócić od razu do treningów na tych samych obciążeniach, na których bazowałeś przed kontuzją. Twoje ciało znowu musi się zaadoptować do treningów, a do tego będzie potrzebować czasu. Z tygodnia na tydzień zwiększaj obciążenia i pamiętaj o wzmacnianiu swoich mięśni poprzez ćwiczenia wzmacniające. Dopiero po jakimś czasie gdy znów poczujesz taką siłę jak przed kontuzją możesz wrócić do starych obciążeń oraz intensywności treningów.
Ucz się na własnych błędach!
Przeanalizuj jak wyglądały Twoje treningi przed kontuzją – czy poświęcałeś odpowiednio dużo czasu na regenerację, technikę wykonywanych ćwiczeń oraz rozciąganie. Wyciągniecie wniosków bardzo pomoże Ci w przyszłości omijać szerokim łukiem kontuzje. Jeśli zaniedbywałeś powyższe aspekty – mogły one w znaczący sposób przyczynić się do powstania kontuzji. Po ich wyeliminowaniu – niemal do minimum ograniczasz ryzyko ponownego powstania kontuzji w tym samym, bądź innym miejscu Twojego ciała.
Odwiedzaj dalej swojego fizjoterapeutę!
Mimo, że jesteś już całkiem zdrów i gotowy do treningów – warto po zakończonej rehabilitacji jeszcze przez jakiś czas odwiedzać gabinet fizjoterapeutyczny. Będzie to niezwykle ważne dla ciągłego wzmacniania kontuzjowanego obszaru Twojego ciała. Pozwoli to także na kontrolę kontuzjowanego obszaru po powrocie do treningów – czy nie ma symptomów nawrotu kontuzji i czy wszystko przebiega tak jak powinno. Będzie to także bardzo ważne dla Twojej psychiki, gdyż nie raz spotykałem się z sytuacją, w której po powrocie po kontuzji – boimy się wykonywać pewnych czynności obawiając się o nawrót kontuzji.
Zaprzyjaźnij się z różnymi formami regeneracji!
Sauna, basen, masaże – to tylko kilka form regeneracji o zbawiennym znaczeniu dla Twojego ciała. Nie musicie od razu po każdym treningu lecieć jeszcze na basen, saunę, a po drodze spędzić 2 godziny na relaksującym masażu. Warto jednak choć raz, czy dwa razy w tygodniu wybrać jedną z form regeneracji, która nie tylko odpręży ciało, ale i szybciej się zregeneruje i będziesz mógł się szybciej rozwijać z treningu na trening, zmniejszając ryzyko powstania kontuzji, jednocześnie poprawiając ogólne samopoczucie!
Zachowaj zdrowy rozsądek!
Pamiętaj, że do treningów wrócisz zawsze po kontuzji – jakakolwiek nie byłaby ona ciężka. Wiem, że każdy by chciał trenować bez kontuzji, ale jeśli natrafisz już na jakąś przeszkodę – spowoduje ona tylko to, że będziesz silniejszy o doświadczenia. To właśnie doświadczenie kontuzji pozwoli Ci na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia następnej kontuzji do minimum, a także dodatkowo Cię wzmocni. Sam ze swojego doświadczenia wiem, że po powrocie do treningów – były one o wiele lepiej przemyślane, a mój organizm o wiele lepiej reagował na treningi!
Niewątpliwie każdy z nas chciałby omijać szerokim łukiem jakiekolwiek kontuzje i konsekwencje z nią związane. Niniejszy artykuł pomoże w szybszym powrocie po kontuzji oraz nauczy jak postępować aby powrót kontuzji nie następował. Mam nadzieję, że czytając ten tekst weźmiesz sobie do serca niniejsze rady i będziesz mógł swobodnie trenować utrzymując zdrowie.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Trening
Zobacz wszystkie artykułyTrening podczas choroby - czy można ćwiczyć podczas przeziębienia?
Wiele osób zastanawia się, czy trenować podczas choroby oraz w jaki sposób w ogóle to robić, by było to bezpieczne i korzystne. Większość ludzi uprawiających sport traktuje aktywność fizyczną jako coś na tyle oczywistego, do czego się przyzwyczaili, że nie wyobrażają sobie jej zaniechania, a okresy wymuszonych przerw są dla nich udręką. Oczywistym jest, że regularna aktywność fizyczna wpływa...
Zostaw opinię