Świąteczne przeceny. Rabat -14% od 149 zł SWIETA14

Jak rosną mięśnie

Wszystko co powinniśmy wiedzieć na temat przyrostów masy mięśniowej.
Jak rosną mięśnie
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Niemal każdy sportowiec (w zależności od uprawianej dyscypliny) stara się maksymalnie przyśpieszyć rozrost swoich mięśni. Warto zastanowić się jak wspomóc ten proces by zyskać maksymalne przyrosty beztłuszczowej masy mięśniowej przy wykorzystaniu jedynie legalnych i w pełni bezpiecznych dla zdrowia suplementów i odżywek. Podstawą sukcesu jest odpowiednio prowadzony trening i zachowanie odpowiedniej ilości czasu na regenerację powysiłkową. Oczywiście nie można zapomnieć o odpowiedniej diecie, bowiem to co jemy oraz w jakiej ilości warunkuje dostępność organizmu do określonej porcji substancji odżywczych, które są niezbędne dla sprawnej regeneracji oraz rozwoju tkanki mięśniowej (i nie tylko mięśniowej).

TROCHĘ PODSTAW – BUDOWA TKANKI MIĘŚNIOWEJ

Mięśnie pisząc wprost, zbudowane są z mikrowłókien (swoistych „nici”) tworzących pęczki, których siła skurczu jest zależna od ich wypracowania i przyzwyczajenia do pracy pod zwiększonym obciążeniem. Warto podkreślić, że rozwój tkanki mięśniowej i jej rozrost nie oznacza, że ilość włókien  diametralnie się zwiększa, ponieważ ich liczba jest stała i uwarunkowana genetycznie. Natomiast treningi i odpowiedni czas na regenerację przekłada się na zwiększanie ich objętości, i to ich rozrost warunkuje przysłowiowe „+2 w bicku”.
Warto pamiętać także, że mięsień jest zbudowany z dwóch typów włókien, tj. szybkokurczliwych (fast twitch) oraz wolnokurczliwych (slow twitch). Ich wzajemny stosunek ilościowy jest zależny od genetycznych predyspozycji oraz konkretnej grupy mięśni poddanych analizie.

  • włókna szybkokurczliwe odpowiadają za dynamiczne skurcze mięśni, np. podczas sprintu czy walki. Innymi słowy to one są w stanie wykonać szybkie skurcze warunkujące szybkość poruszania i pracy danego mięśnia. Niestety wykazują niewielką odporność na zmęczenie i w krótkim czasie ulegają zmęczeniu.
  • włókna wolnokurczliwe umożliwiają wykonywanie ciężkiej, ale mniej dynamicznej pracy. Włókna tego typu są o wiele bardziej odporne na zmęczenie, i to one są wykorzystywane w przypadku sportów wytrzymałościowych i typowo siłowych takich jak kulturystyka.

Polecane gainery:

Trec Mass XXL - 4800g
  • -11%

Trec Mass XXL - 4800g

1 porcja / 2,50 pln
169,99 pln
Najniższa cena: 189,99 pln -11%


CIEKAWOSTKA: Biorąc pod uwagę powyższe, warto zwrócić uwagę, że skład danej partii mięśniowej powinien być wzięty pod uwagę podczas doboru ilości powtórzeń, ich tempa itd. Jako przykład warto przytoczyć biceps, który zawiera od 45 do 60% włókien wolnokurczliwych oraz triceps posiadający ich już od 29 do ok. 50%. Zatem trening bicepsa powinien charakteryzować się wykorzystaniem mniejszego ciężaru przy większej ilości powtórzeń niż ma to miejsce w przypadku tricepsa.
Prowadzone treningi np. na siłowni przekładają się na efekt pompy treningowej, który bezsprzecznie motywuje do dalszej walki i przerzucania „żelastwa”. Jednak jest to efekt krótkotrwały i nie powinien być utożsamiany wprost z przyrostem masy mięśniowej (jest to po prostu efekt rozszerzenia naczyń krwionośnych). Faktem natomiast jest to, że przyczynia się on do poprawy odżywienia i dotlenienia tkanek, a to do lepszej regeneracji i tym samym szybszego rozwoju tkanki mięśniowej. Niestety często spotyka się błędne stwierdzenie, że podczas treningu rosną mięśnie – nic bardziej mylnego! Podczas treningu dochodzi do ich uszkodzeń, będących bodźcem do ich regeneracji i „nadbudowy”, czego efektem jest właśnie ich rozrost. Niestety popularne powiedzenie „jak boli to rośnie” jest właściwie prawdziwe. Oczywiście jest to prawdą, ale nie w skrajnym przypadku, bowiem nieodpowiednie odżywianie (niedożywienie de facto) w połączeniu z treningami przełoży się na spalenie tkanki mięśniowej i spadek na wadze. Dlatego właśnie tak ważna jest regeneracja, odżywianie i przemyślany system treningowy.

JAK ROSNĄ MIĘŚNIE:


Podczas treningu dochodzi do powstawania mikrourazów, a nawet zerwań mikrowłókien mięśniowych co jest swoistym sygnałem dla organizmu, że konieczne jest ich odbudowanie. Jak wspominałem wcześniej wynikiem jest regeneracja oraz rozrost tkanki mięśniowej. Innymi słowy mięśnie nie rosną podczas treningu, a po jego zakończeniu podczas gdy zachodzą procesy regeneracyjne. Warto zadbać o odpowiednie warunki by regeneracja mogła zajść szybko i sprawnie. Warunkiem koniecznym jest odpowiednie odżywianie oraz czas odpoczynku pomiędzy treningami, bowiem trudno oczekiwać by mięsień się rozwijał bez dostępu budulca bądź w przysłowiową „minutę”.
Każda przesada nie jest wskazana, zatem jeżeli planujesz katować swoje mięśnie 7 dni w tygodniu to wiedz, że jest to prosta droga do ich „spalenia”. Trudno będzie także uniknąć efektu przetrenowania, który w prostym przełożeniu oznacza osłabienie ,poczucie bezsensu i rozdrażnienie.
Budowa silnych i wytrzymałych mięśni jest procesem czasochłonnym i wymagającym dużego samozaparcia, a czasem także wyrzeczeń ze strony sportowca. Bodźcem jest trening, jednak nie wystarczy jedna sesja na siłowni by zauważyć jakąkolwiek różnicę. Dlatego właśnie regularność ćwiczeń jest tak bardzo istotna, bowiem organizm będzie się starał przystosować do zwiększonego obciążenia fizycznego. Aby zbudować swoją wymarzoną muskulaturę musisz zadbać o odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczu (ale także mikro i makroelementów). Komponując swoją dietę pamiętaj by przygotować ją pod kątem zwiększonej aktywności fizycznej co ma swoje odzwierciedlenie w ilości oraz kaloryczności posiłków. Dodatek suplementów i odżywek jest przydatnym aspektem, pomagają one w utrzymaniu prawidłowej diety, jednak ich dobór to inna kwestia (skieruj się z prośbą o pomoc na czat naszego sklepu gdzie uzyskasz profesjonalną pomoc).


PODSUMOWANIE:
Rozwój masy mięśniowej jest procesem żmudnym, ale kiedy osiągniesz swoje założenia poczujesz nie tylko samozadowolenie, ale wręcz dumę z osiągniętych efektów. Podobnie jak podczas doboru suplementacji, tak i w przypadku opracowywania diety, treningu oraz zachowania odpowiedniego czasu na regeneracje, kierujcie się rozsądkiem. POWODZENIA!

Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog.

Zostaw opinię