Jak przygotować się do zawodów sportowych? Dieta, trening, suplementacja i przygotowanie mentalne
- Dlaczego odpowiednie przygotowanie do startu w zawodach jest tak ważne?
- Przygotowanie fizyczne - jak powinny wyglądać treningi przed zawodami?
- Okres przygotowania do zawodów - jak się odżywiać?
- Jakie suplementy i odżywki warto stosować przed zawodami?
- Jakie akcesoria będą przydatne na zawodach?
- Przygotowanie mentalne do startu w zawodach sportowych
Dlaczego odpowiednie przygotowanie do startu w zawodach jest tak ważne?
Przygotowania do zawodów wymagają czasu, wysiłku oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Odpowiednio zaplanowany cykl treningowy przed zawodami, dieta, suplementacja, a także regeneracja - to kluczowe elementy każdego sportowca przygotowującego się do startu w zawodach.
Należy również pamiętać, że każdy sportowiec jest inny i może potrzebować innego podejścia, dlatego czasem potrzeba czasu i prób, aby znaleźć odpowiedni plan przygotowawczy, by osiągnąć jak najlepsze wyniki sportowe.
Przygotowanie fizyczne - jak powinny wyglądać treningi przed zawodami?
Wielu sportowców marzy o tym, aby jak najlepiej przygotować się do zawodów sportowych oraz aby w tym dniu mieć możliwie najwyższą formę i "wstrzelić" się idealnie z przygotowaniem. Wiele miesięcy ciężkiej pracy, aby w dniu startu móc rywalizować z innymi o najwyższą nagrodę - jak się do tego zabrać?
Przede wszystkim bardzo ważne jest odpowiednie planowanie przygotowań do zawodów i podzielenie ich na odpowiednie cykle, które w zależności od specyfiki zawodów będą różniły się od siebie.
Jeśli chodzi o kulturystykę to tutaj podział jest dość prosty. Jest okres budowania siły, następnie budowa masy, a na końcu dochodzi okres rzeźby niedługo przed dniem startu. Do tego dochodzą także sesje przygotowania scenicznego (pozowanie). Oczywiście im bliżej zawodów sportowych, tym mniejsza intensywność, aby na dzień startu zawodnik był w pełni sił i mógł pokazać, jaką siłę lub sylwetkę wypracował.
W przypadku sportów drużynowych (np. piłka nożna), w dni poprzedzające bezpośrednio mecze trenerzy i zawodnicy skupiają się przede wszystkim na szlifowaniu techniki, taktyki oraz szybkości, a mniej na intensywności, żeby organizm nabrał "świeżości" na spotkanie z drużyną przeciwną.
Okres przygotowania do zawodów - jak się odżywiać?
Odpowiednie odżywianie w trakcie zawodów i w okresie przygotowawczym to niezmiernie ważna kwestia. Są oczywiście momenty, w którym sportowiec może sobie pozwolić na drobne odstępstwa. Dzieje się tak przeważnie w okresie, w którym kończą się zawody i jest moment na regenerację, jednak jeśli jest coraz bliżej zawodów lub początku sezonu, dieta musi być dopięta na ostatni guzik.
Rozpoczynając rozważania na temat diety należy w pierwszej kolejności określić odpowiednią podaż kalorii w diecie oraz % każdego z makroskładników. Istotną kwestią jest też odpowiednia ilość witamin i minerałów, a także nawodnienie.
Nie ma jednakowej diety dla każdego sportowca, gdyż np. dieta u maratończyka będzie się różnić od diety osoby uprawiającej podnoszenie ciężarów. Mięśnie każdego sportowca potrzebują odpowiedniego paliwa zarówno przed, jak i w trakcie zawodów. Ważne jest także to, aby spożyte jedzenie nie zalegało w żołądku, powodując niekorzystne problemy z trawieniem.
Odpowiednie odżywianie można podzielić na 3 okresy:
- w okresie przygotowania do zawodów,
- bezpośrednio przed zawodami,
- po ich zakończeniu.
Odżywianie w okresie przygotowań
Okres przygotowań do zawodów to z reguły okres, w którym kaloryczność diety jest wyższa, gdyż treningi są wtedy najcięższe.
Budowanie siły, wytrzymałości, sylwetki czy innych aspektów, jakie muszą zostać wypracowane na czas startu - wszystko to wymaga odpowiedniego paliwa, które w tym przypadku oznacza odpowiednią ilość kalorii.
Odżywianie tydzień przed zawodami
Tydzień przed zawodami to okres, w którym należy już zaplanować jak najlepsze nasycenie węglowodanami organizmu w dniu startu, a także nawodnienie organizmu. Oczywiście w zależności od dyscypliny sportowej będzie to wyglądało nieco inaczej, niemniej jednak dieta w tym okresie powinna być lekkostrawna i oparta na produktach, które Ci nie szkodzą, aby uniknąć niechcianych problemów żołądkowych.
Odżywianie po zakończeniu zawodów
W tym okresie można sobie pozwolić na krótkie, niewielkie odstępstwa od diety, jednak nie może trwać to zbyt długo, szczególnie, jeśli na horyzoncie widać kolejne zawody. Lepiej, aby to folgowanie trwało krótko także po to, by nie rozregulować dotychczasowego odżywiania.
Odżywianie po zawodach jest bardzo istotne z uwagi na regenerację, dlatego można sobie pozwolić na 1-2 posiłki nieco inne, mniej zdrowe, ale pozostałe już powinny być jak najbardziej odżywcze, aby przyśpieszyć proces regeneracji.
Jeśli jesteś już po starcie/meczu i kolejne odbędą za kilka tygodni lub miesięcy, możliwość mniej rygorystycznego podejścia do diety jest większa. Odstępstwa od diety mogą trwać wtedy trochę dłużej.
Jakie suplementy i odżywki warto stosować przed zawodami?
Odpowiednia suplementacja może być pomocna w osiąganiu jeszcze lepszych wyników sportowych. Jakie suplementy będą najlepsze przed startem? Poniżej znajdziesz 5 najważniejszych suplementów, które przydadzą się sportowcom.
Kreatyna
Nie bez przyczyny znajduje się ona na 1. miejscu w suplementach dla sportowców. Kreatyna przede wszystkim zwiększa wydolność fizyczną.
Wysoka zawartość kreatyny w mięśniach wpływa także na wzrost beztłuszczowej masy ciała, co w przypadku dyscyplin kontaktowych może być bardzo pomocne (np. piłka nożna, koszykówka, rugby).
Co ciekawe, kreatyna wpływa pozytywnie na funkcjonowanie mózgu i koncentrację, co w trakcie zawodów jest bardzo ważne.
Kreatyna w bodypak.pl:
Węglowodany
Można zauważyć sytuacje, w których sportowcy w trakcie zawodów spożywają żele energetyczne, w których znajdują się węglowodany, aby na bieżąco uzupełniać zasoby węglowodanów i cały czas dostarczać energii pracującym mięśniom.
Węglowodany w ofercie bodypak.pl:
Witaminy i minerały
W diecie sportowca, który ma zwiększone zapotrzebowanie nie tylko na kalorie, ale i także witaminy oraz minerały, ciężko jest dostarczyć odpowiednią ilość mikroelementów.
Z tego też powodu warto wdrożyć suplementację witamin i minerałów, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której występuje jakikolwiek niedobór, który może się niekorzystnie odbić nie tylko na osiągach sportowych, ale i na zdrowiu.
Polecane witaminy i minerały:
Trec Vitality Multivitamin for WOMEN - 90 kaps.
29,99 pln -17%
Trec Vitality Multivitamin for MEN - 90 kaps.
29,99 pln -17%
Beta-alanina
Stosując beta-alaninę możesz trenować dłużej, gdyż przyczynia się ona do poprawy wytrzymałości w trakcie ćwiczeń, a także opóźnia zmęczenie i przyśpiesza regenerację po treningu.
Suplementy diety z beta-alaniną:
Odżywki białkowe
Odżywka białkowa powinna znaleźć się w suplementacji każdej aktywnej osoby. Białko przyczynia się wzrostu masy mięśniowej oraz szybszej odbudowy uszkodzonych włókien mięśniowych.
Odżywki białkowe w bodypak.pl:
Sprawdź także artykuł Jakie białko wybrać po treningu
Jakie akcesoria będą przydatne na zawodach?
Kiedy przychodzi już do samych zawodów sportowych, warto zaopatrzyć się w akcesoria sportowe, które mogą być przydatne. Oczywiście w zależności od dyscypliny sportowej mogą się one nieco różnić, jest jednak krótka lista kilku najpotrzebniejszych rzeczy, które warto ze sobą zabrać na zawody:
-
torba sportowa, do której spakujesz wszystkie potrzebne rzeczy,
-
roller,
-
pillbox z odżywkami i suplementami diety.
Przygotowanie mentalne do startu w zawodach sportowych
Przygotowanie mentalne do startu to zagadnienie, które tak naprawdę od niedawna na poważnie pojawia się w świecie sportu i słyszy się o nim coraz więcej. Rosnące wymagania sportowe, oczekiwania sponsorów, a także pragnienie zwycięstwa to tylko kilka z wielu aspektów, które powodują zwiększony stres u każdego sportowca. Z tego powodu odpowiednie przygotowanie mentalne jest równie ważne w osiąganiu sukcesów, a przede wszystkim w kontrolowaniu stresu w trakcie ważnych sportowych wydarzeń.
Wyobraź sobie, co musi czuć organizm zawodnika, który np. musi wykonać karnego. Emocje, jakie może odczuwać, są nie do opisania! To właśnie z tego powodu odpowiednie przygotowanie mentalne jest bardzo ważne, aby w takich sytuacjach "nie spalić się" i wznieść się na wyżyny swoich umiejętności sportowych. Bardzo ważne jest, aby zachować spokój oraz pewność siebie.
Historia sportu jest pełna sytuacji, kiedy to murowani faworyci do wygranej podczas Mistrzostw Świata czy Igrzysk Olimpijskich nie wytrzymywali psychicznie i odpadali na wczesnych etapach lub zajmowali odległe pozycje, a wygrywała osoba, której nikt o to nie podejrzewał.
Przygotowanie mentalne jest ważne nie tylko z uwagi na stresujące momenty w trakcie zawodów, ale i także w okresie przygotowawczym, aby móc wytrzymywać trudności i cały czas wierzyć w swoje umiejętności. Sam trening mentalny co prawda nie zastąpi talentu i umiejętności wypracowanych na setkach jednostek treningowych, ale jest niezmiernie potrzebny z uwagi na "to coś", co spowoduje, że sportowiec dobrze przygotowany mentalnie znajdzie się o oczko wyżej w klasyfikacji końcowej.
Trening mentalny - kiedy zacząć?
Wielu sportowców tak naprawdę zaczyna rozważania na temat treningu mentalnego w momencie, kiedy nagle coś nie gra i szukają przyczyn spadku formy oraz tego, że nie osiągają już takich samych wyników jak wcześniej.
Było wiele takich przypadków, kiedy zawodnik, który przez jakiś czas osiągał gorsze wyniki, mimo, że wcześniej niemalże zawsze wygrywał, wraca do swojej dawnej formy i ponownie liczy się w gronie najlepszych w danej dyscyplinie sportowej.
Oczywiście nie można przypisywać wszystkich zasług wyłącznie treningowi mentalnemu oraz współpracy z psychologiem sportowym, gdyż mogły się do tego przyczynić inne kwestie, np. zmiana trenera lub podejścia do treningu. Niemniej jednak trening mentalny powoli staje się tak samo ważny jak odpowiedni plan treningowy, dieta, suplementacja, a także regeneracja i im wcześniej sportowiec zacznie się interesować treningiem mentalnym, tym szybciej będzie przygotowany do bycia "na szczycie".
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Trening
Zobacz wszystkie artykułyCzym jest katabolizm mięśni i jak mu zapobiegać?
Katabolizm mięśniowy jest procesem zwykle niepożądanym przez sportowców oraz osoby aktywne i za wszelką cenę chcą one go uniknąć. Warto wiedzieć, co zrobić, by ograniczenie katabolizmu było możliwe. Jakie są zatem sposoby zapobiegania temu zjawisku, a także po czym poznać, że Cię ono dotyczy? Jakie mogą być potencjalne skutki zwiększonego katabolizmu mięśni? Sprawdź też, czy jesteś w grupie...
Zostaw opinię