Co to jest Cluster Trening?

Cluster Training nie jest najpopularniejszych systemem treningowym osób uczęszczających na siłownię i mało kto o nim słyszał. Znany jest on również jako trening konglomeratowy lub po prostu trening klasterowy. Jest on najbardziej zbliżony do systemu treningowego opartego na systemie 5x5 (5 serii po 5 powtórzeń) i stosuje się w nim przede wszystkim ćwiczenia, które angażują do pracy większą liczbę mięśni, czyli tzw. ćwiczenia wielostawowe, jak np. martwy ciąg, przysiady, wyciskania sztangi, itp.
Co to jest Cluster Trening?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Cluster Training ma na celu zwiększenie siły mięśniowej w stosunku do ich masy, przez to polecany może być dla osób, które chcą zwiększyć siłę mięśni bez dużego zwiększania masy mięśniowej. W niniejszym artykule opiszę szerzej na czym polega cluster training, jakie są jego metody, a także przykładowy plan treningowy oparty o ten system treningowy, a także jak go zastosować i dla kogo jest Cluster Training!

Na czym polega cluster training?

Cluster Training to urozmaicenie standardowych serii jakie możecie spotkać w innych systemach treningowych, które oparte są na określonej ilości powtórzeń, które wykonuje się kolei, a następnie jest przerwa. Seria w Cluster Training oparta jest na swego rodzaju interwale, a więc między każdym powtórzeniem następuje krótka przerwa, a następnie przechodzi się do kolejnego powtórzenia, np: 1 powtórzenie, 10 sekund przerwy, 2 powtórzenie, 10 sekund przerwy, 3 powtórzenie, 10 sekund przerwy, 4 powtórzenie, 10 sekund przerwy, 5 powtórzenie, 10 sekund przerwy. Wprowadzenie takich przerw pomiędzy powtórzeniami pozwala na częściową regenerację, a także wykonanie większej ilości powtórzeń z większym ciężarem.

cluster training

Cluster Training – Metoda

Metod Cluster Training jest kilka i poniżej przedstawię je szczegółowo:

Metoda Poliquina

Ilość pojedynczych powtórzeń w serii - 5, przerwa pomiędzy powtórzeniami - 15-20 sekund, ciężar jaki jest wykorzystywany w każdej serii to 87-90% ciężaru maksymalnego. Ilość serii 3-5, natomiast przerwy pomiędzy seriami to 3-5 minut.

Metoda Carla Millera

Można je podzielić na dwie metody:

  1. Intensywna - ilość pojedynczych powtórzeń w serii - 2-3, przerwy pomiędzy seriami 45-60 sekund, ciężar 87-95% ciężaru maksymalnego, ilość serii 3-4, przerwa pomiędzy seriami to 2-3 minut.
  2. Ekstensywna - ilość pojedynczych powtórzeń w serii - 5-7, przerwa pomiędzy powtórzeniami 30-45 sekund, ciężar 85-92% ciężaru maksymalnego, ilość serii 3-5, przerwa pomiędzy seriami 3-5 minut.

Metoda Mentzera

W tej metodzie wykonuje się trzy pojedyncze powtórzenia stosując wysoki ciężar maksymalny, bo aż 97%, następnie po 3 powtórzeniach ściąga się 10% ciężaru i wykonuje się kolejne dwa powtórzenia. Przerwa pomiędzy powtórzeniami w serii 10-20 sekund, Ilość serii 2-3, przerwa pomiędzy seriami to 3-4 minut.

Rekomendacja Bodypak dla Ciebie:

6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 700g Białko

6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 700g Białko

1 porcja / 2,83 pln
64,99 pln
Trec Whey 100 - 2275g

Trec Whey 100 - 2275g

1 porcja / 3,20 pln
239,99 pln

Metoda "Giant Cluster"

Jest to metoda oparta o serie "czasowe", a do wyboru macie 3 warianty: 80%, 85% oraz 90%+ ciężaru maksymalnego. Do każdego z wariantów dopasowana jest odpowiednia ilość powtórzeń w serii: 80% - trzy powtórzenia, 85% - dwa powtórzenia, 90%+ - jedno powtórzenie, a także jest dopasowanie czasowe - 20 minut, 15 i 12 minut:

  • 80% - 20 minut, 12-15 powtórzeń (w tym czasie macie wykonać określoną ilość powtórzeń)
  • 85% - 15 minut, 9-12 powtórzeń
  • 90%+ - 12 minut, 7-10 powtórzeń

Początkowo zaczynać będziecie od pierwszej strefy, natomiast jeśli w danej strefie osiągniecie maksymalny pułap - możecie przejść do kolejnej.

Rodzaje Cluster Setów

Rozróżniamy 3 rodzaje cluster setów:

  1. Intensywne - nakierowane są na zbudowanie siły maksymalnej, a do treningu wykorzystywane są maksymalne ciężary (+85% RM), a także zastosowane są dłuższe przerwy pomiędzy potwórzeniami (30-60 sekund).
  2. Ekstensywne - polega na zmaksymalizowaniu objętości treningowej - wykonywany trening jest na mniejszej intensywności (80-85%RM), a także zachowane są krótsze przerwy między powtórzeniami w zakresie 10-15 sekund.
  3. Rest Pause - metoda jest przybliżona do poprzednich rodzajów, jednakże różni się metodą wykonania serii. Jest to nic innego jak krótki wypoczynek podczas dłuższej serii ćwiczeń. Podzielić ją można na wiele drobnych mini-serii w trakcie jednej serii.

Jak stworzyć plan używając Cluster Training?

Jeśli chodzi o stworzenie idealnego planu dla Ciebie używając Cluster Training to wiele będzie zależeć od Ciebie jaką opcję wybierzesz: czy będziesz wykonywał ćwiczenia wielostawowe metodą Cluster Training czy tylko ćwiczenia główne, a pozostałe ćwiczenia standardową metodą.

Cluster Training – Zastosowanie

Jeśli chodzi o zastosowanie Cluster Training to możemy mówić tutaj o 3 zastosowaniach:

  1. Siła absolutna - praca wykonywana jest na wysokiej intensywności, gdzie występują duże przerwy i oparte są na ćwiczeniach złożonych;
  2. Moc - polecane są osobom zaawansowanym jak i średniozaawansowanym. Oparty jest na 60-75% intensywności.
  3. Hipertrofia - mają tutaj zastosowanie clustery ekstensywne oraz Rest Pauze, które mogą zostać wykorzystane do ćwiczeń głównych, a także ćwiczeń akcesoryjnych. Cluster Training skierowany na hipertrofię cechuje się dużą objętością treningową.

Dla kogo i kiedy cluster training?

Cluster Training z pewnością nie należy do najłatwiejszych systemów treningowych, a pierwotnie był on przeznaczony dla ciężarowców lub osób uprawiających dyscyplinę sportowe oparte na dużej sile. Trening ten wymaga odpowiedniej siły i wytrzymałości, więc z pewnością nie jest polecany dla osób, które mają mały staż treningowy. Przede wszystkim musicie pamiętać, że wplatanie w swój plan treningowy różnych systemów treningowych jest z wielką korzyścią dla Waszej wytrzymałości, siły, a także rozwoju masy mięśniowej, a co za tym idzie całej sylwetki. Ciało nie lubi monotonni, więc warto zmieniać systemy treningowe, aby Wasze ciało nie "przyzwyczaiło" się do danych obciążeń i intensywności treningowej.
Cluster Training z pewnością jest fantastycznym urozmaiceniem systemów treningowych, które możecie zastosować u siebie. W bardzo dobry sposób wpływa na wzrost mocy i siły, więc warto je stosować od czasu do czasu!

Rekomendacja Bodypak dla Ciebie:

Trec Whey 100 - 2275g

Trec Whey 100 - 2275g

1 porcja / 3,20 pln
239,99 pln
Trec CM3 Powder - 500g
  • -6%

Trec CM3 Powder - 500g

1 porcja / 0,60 pln
84,99 pln
Najniższa cena: 89,99 pln -6%
Sport Definition The Mono - 500g
  • -18%

Sport Definition The Mono - 500g

1 porcja / 0,39 pln
48,99 pln
Najniższa cena: 59,99 pln -18%

Wady i zalety cluster training:

Jak każdy z treningów - cluster training ma swoje wady i zalety. Zacznijmy jednak od pozytywnej strony, a więc zalet:

  1. Uzyskanie większej siły oraz wzrost masy mięśniowej;
  2. jest idealny do przerwania stagnacji treningowej u osób z większym stażem treningowym;
  3. Poprawia technikę wykonywanych ćwiczeń.

Jakie są wady cluster training?

  1. Nie jest polecany dla osób początkujących, a więc nie każdy może ten trening zastosować;
  2. Z uwagi na jego dużą objętość treningową może prowadzić do przeciążenia układu nerwowego;
  3. Z pewnością Cluster Training nie należy do najkrótszych treningów z uwagi na dość długie przerwy pomiędzy seriami, dlatego osoba, która ma mało czasu na trening, może nie zdążyć go wykonać.

Cluster Training nie jest z pewnością najłatwiejszym treningiem, który może zastosować osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z siłownią. Jednakże jeśli macie już odpowiedni staż treningowy i chcielibyście wprowadzić coś nowego do swojego planu treningowego - opisany przeze mnie cluster trening może być dla Was bardzo pomocny! Stagnacja w planach treningowych jest powszechnym zjawiskiem i ja również przechodziłem stagnacje w trakcie swoich treningów na siłowni. W takich momentach warto jest zastosować przerwę, zmienić plan treningowy, a także cały czas pracować na różnych obciążeniach, jak i pracować na krótszych bądź dłuższych przerwach pomiędzy powtórzeniami w zależności od użytego ciężaru. Pamiętajcie także, że przy planowaniu planu treningowego - warto tak samo zaplanować odpowiednią regenerację tak żebyście na każdym kolejnym treningu byliście jak najbardziej wypoczęci, przez co zmaksymalizujecie swój trening, a także zminimalizujecie ryzyko wystąpienia kontuzji.

Bibliografia:

  1. Metoda „rest pause” – hipertrofia, siła, redukcja! - PoTreningu.pl

  2. Cluster Training! Czyli jak budować masę i siłę metodami mistrzów! (beyondstrength.pl)

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię

Wczytywanie SuppMatch