Co lepiej pić w trakcie treningu: izotonik czy wodę?
Czego dowiesz się w tym artykule?
- od czego zależy ilość utraty płynów ustrojowych w czasie treningu,
- co powoduje nadmierny spadek poziomu nawodnienia organizmu,
- kiedy wybrać wodę, a kiedy postawić na izotonik.
Jak najskuteczniej uzupełnić straty płynów w czasie treningu? Pytanie to bardzo często pada z ust osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem w różnych dyscyplinach. Mając na uwadze fakt, iż ciało człowieka w 60% składa się z wody, należyte nawodnienie w przebiegu podejmowanej aktywności fizycznej ma kluczowe znaczenie dla jej efektywności. Czy zwykła woda wystarczy? Jeśli nie, to kto i dlaczego powinien skorzystać z napojów izotonicznych?
Podczas wysiłku fizycznego wraz z potem tracisz nie tylko znaczne ilości wody, ale również pierwiastki niezbędne do prawidłowego przebiegu wszelkich reakcji metabolicznych.
Od czego zależy poziom utraty płynów ustrojowych na wskutek wzmożonej produkcji ciepła w czasie treningu?
- temperatury otoczenia,
- wilgotności powietrza,
- czasu trwania jednostki treningowej,
- intensywności wykonywanych ćwiczeń,
- czynników jednostkowych (skłonność do mniejszej lub większej produkcji potu),
- poziomu kondycji i wytrenowania,
- płci (kobiety wytwarzają na ogół mniej potu niż mężczyźni).
Co powoduje zwiększona utrata płynów?
- spadek wydolności,
- szybsze narastanie zmęczenia na wskutek zmniejszonego przepływu krwi przez mięśnie,
- obciążenie serca, które musi pompować krew o zwiększonej gęstości,
- pogorszenie pracy wielu układów organizmu, w tym nerwowego.
Postaw na sprawdzone izotoniki:
Kiedy woda a kiedy izotonik?
Ile wody potrzebujesz wypijać codziennie? Najprościej jest przyjąć, że na 1 kcal spożytego pokarmu przyjmujemy 1 ml wody. Osoby aktywne muszą do tego doliczyć należytą ilość płynów niezbędnych w czasie treningu i do uzupełnienia strat po jego zakończeniu – około 150-200% ilości płynów straconych w czasie wysiłku (straty możesz sprawdzić po prostu dzięki sprawdzaniu swojej wagi).
Jednostki treningowe nieprzekraczające 60 minut w większości przypadków nie będą wymagały przyjmowania do picia niczego innego jak woda.
Gdy mamy do czynienia z wysoko-intensywnym wysiłkiem, trwającym powyżej 60 minut, korzystniej jest wykorzystać napoje izotoniczne w trakcie lub zaraz po ich zakończeniu:
- domowy izotonik – wiele osób sporządza swój izotonik samodzielnie w domu przy wykorzystaniu wody, soku z cytryny, szczypty soli i odrobiny miodu do smaku; dopóki nie mamy do czynienia ze sportowcami wysokiego wyczynu taka opcja będzie wystarczająca;
- woda kokosowa – świetny sposób na naturalne nawodnienie organizmu; w 100 ml dostarczasz sobie około 3-6 g glukozy, uzupełniasz elektrolity: sód, potas, wapń, magnez, a dodatkowo aminokwasy, enzymy, przeciwutleniacze, witaminy z grupy B;
- gotowy napój izotoniczny – ma prawie taki samo stężenie cukru i elektrolitów jak płyny ustrojowe, zawiera pomiędzy 4 a 8 g węglowodanów w 100 ml, skutecznie wyrównuje stężenie płynów ustrojowych w organizmie; warto zwrócić uwagę na skład produktu, by nie kupować tych bogatych w zbędne dodatki.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Trening
Zobacz wszystkie artykułyTrening podczas choroby - czy można ćwiczyć podczas przeziębienia?
Wiele osób zastanawia się, czy trenować podczas choroby oraz w jaki sposób w ogóle to robić, by było to bezpieczne i korzystne. Większość ludzi uprawiających sport traktuje aktywność fizyczną jako coś na tyle oczywistego, do czego się przyzwyczaili, że nie wyobrażają sobie jej zaniechania, a okresy wymuszonych przerw są dla nich udręką. Oczywistym jest, że regularna aktywność fizyczna wpływa...
Zostaw opinię