Aktywnie w Nowym Roku! Rabat -5% od 159zł KOD: NR5  

Co daje pływanie jako forma aktywności fizycznej? Zalety pływania i korzyści zdrowotne

Pływanie to doskonała aktywność fizyczna, która może być uprawiana już od najmłodszych lat. Jest to również świetna aktywność dla osób, które wracają do formy po kontuzji. Jakie jeszcze są zalety oraz korzyści zdrowotne pływania, jakie są style pływackie, a także porady dla osób, które chcą rozpocząć pływanie, ale nie wiedzą od czego zacząć? Odpowiedzi na te pytanie znajdziesz w tym artykule.
Co daje pływanie jako forma aktywności fizycznej? Zalety pływania i korzyści zdrowotne
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Style pływackie i ich charakterystyka

W pływaniu wyróżnia się 4 podstawowe style pływackie:

  • dowolny (kraul),
  • klasyczny (żabka),
  • grzbietowy,
  • motylkowy.

Każdy z nich ma swoją technikę, a także są to style "sportowe", a więc takie, z których oficjalne przeprowadzane są zawody sportowe takie jak chociażby mistrzostwa świata, kontynentów, narodowe, regionalne oraz Olimpiada.

Istnieją również mniej oficjalne style pływackie jak np. piesek, który jest najprostszym stylem pływania szczególnie często praktykowanym przez małe dzieci, które dopiero uczą się pływać. Warto jednak przyjrzeć się 4 podstawowymi stylom pływackim.

Styl dowolny (kraul)

Jest to zdecydowanie najszybszy styl pływania, który do pracy angażuje praktycznie całe ciało. Jego charakterystyczną cechą jest naprzemienna praca ramion, które podobne są do ruchu wioseł - naprzemienne wyciąganie ręki przed siebie nad wodę i podciąganie jej z powrotem pod wodą. Rękę należy umieścić w wodzie w następującej kolejności: dłoń, przedramię i na końcu ramię. Jeśli chodzi o pracę nóg, warto zadbać o to, aby nie były one sztywne, a także wykonywać nimi ruch tzw. "nożyc".

Co ciekawe, to praca ramion w głównej mierze odpowiada za szybkość pływania w tym stylu (nawet do 70-80%), natomiast praca nóg to zaledwie 20-30% szybkości. Oddychanie jest wykonywane poprzez obrót głowy w stronę unoszonej ręki, która jest poza wodą.

Styl klasyczny (żabka)

Pływanie żabką to najpopularniejszy styl pływacki zaraz obok "pieska". Są to style najczęściej wykorzystywane przez osoby rozpoczynające swoją przygodę z pływaniem. Niestety często "żabka" wykonywana jest niepoprawnie, gdyż wiele osób trzyma głowę cały czas ponad powierzchnią wody, a w tym stylu należy ją wynurzać i chować pod wodę.

Styl ten charakteryzuje się symetrycznymi ruchami ramion oraz nóg, które przypominają ruchy żaby. W trakcie tego stylu ramiona rozkładane są na boki, a następnie składa się je przed sobą, wykorzystując jednocześnie opór wody do napędzania ciała do przodu. Ruch nóg polega na rozszerzaniu ich na boki, a następnie łączenie ich ze sobą, co pozwala nabrać prędkości. Oddychanie odbywa się w momencie, gdy głowa znajduje się ponad powierzchnią wody, gdy ramiona rozłożone są na boki.

Styl grzbietowy

Styl ten charakteryzuje się tym, że głowa zanurzona jest w wodzie tylko w niewielkim stopniu (tak, aby cały czas móc oddychać) i podobnie do żabki bardzo często wykorzystywany jest w rekreacyjnym pływaniu, a także treningach ogólnorozwojowych.

Ruch ramion w tym stylu polega na unoszeniu jednej ręki nad wodę, wprowadzając ją ponownie do wody za głową, podczas gdy druga ręka przesuwa się pod wodą w celu napędzenia ciała. Ruchy nóg polegają na naprzemiennym "kopaniu" nogami w górę i dół (tzw. nożyce).

Styl motylkowy

Jest to zdecydowanie najtrudniejszy ze wszystkich stylów pływackich, a także wymagający bardzo dobrej techniki, siły, elastyczności i umiejętności koordynacji ruchów.

Ruchy wykonywane podczas stylu motylkowego (zwanego również "delfinem") charakteryzują się kulistymi ruchami ramion, które wykonywane są nad wodą, a z kolei pod wodą - kopnięciami za pomocą złączonych ze sobą nóg. Oddychanie odbywa się, kiedy głowa jest nad powierzchnią wody, a także ramiona rozłożone na boki i wykonują ruch w dół.

Jakie są zalety pływania?

Pływanie jest jedną z popularniejszych aktywności fizycznych uprawianych zarówno rekreacyjnie, jak i sportowo i niesie za sobą szereg zalet:

  • wzmacnianie układu odpornościowego,

  • pozytywnie wpływa na skórę oraz tkankę podskórną,

  • poprawia układ krążenia oraz pracę serca,

  • poprawia samopoczucie i minimalizuje stres,

  • wzmacnia mięśnie,

  • poprawia pracę układu oddechowego,

  • regularne korzystanie z pływania poprawia wydolność organizmu oraz ogólną kondycję organizmu,

  • wspiera odchudzanie.

Ile kalorii średnio spala pływanie?

To, jak dużo kalorii spalisz w trakcie pływania, zależne jest od wielu czynników, a przede wszystkim od intensywności i czasu wykonywania ćwiczeń. Należy pamiętać, że w trakcie pływania nie tylko spalasz kalorie, ale przede wszystkim poprawiasz wytrzymałość, krążenie, a także pozytywnie wpływasz na eliminację stresu.

Pływanie pozwala spalić więcej kalorii niż inne ćwiczenia, jak np. jazda na rowerze czy też bieganie. Szacuje się, że już nawet 30 minut aktywnego pływania może spalić od 200 do nawet 400 kalorii - oczywiście dokładna ilość spalonych kalorii zależna będzie chociażby od intensywności treningu, wagi, a przede wszystkim stylu pływania.

Polecamy te suplementy i odżywki:

6PAK Nutrition ISO WAVE - 500g

6PAK Nutrition ISO WAVE - 500g

1 porcja / 1,67 pln
19,99 pln
Formotiva WPC - 700g
  • -21%

Formotiva WPC - 700g

1 porcja / 2,75 pln
54,99 pln
Najniższa cena: 69,99 pln -21%
Trec Vitality Vitavix - 60 tab.

Trec Vitality Vitavix - 60 tab.

1 porcja / 0,33 pln
19,99 pln

Pływanie jako trening dodatkowy dla sportowców

Pływanie może przynosić wiele korzyści jako dodatkowa forma aktywności fizycznej dla osób uprawiających inne dyscypliny sportowe. Jest to przede wszystkim doskonała forma treningu cardio, która wymaga nie tylko wysiłku fizycznego, ale także odpowiedniej pracy serca oraz układu krążenia. Pływanie pozwala także poprawić technikę oddychania, która również jest bardzo istotna w wielu dyscyplinach sportowych, co przekłada się także na lepszą wydolność.

Pływanie wspiera także szybszy powrót po przebytym urazie do pełni zdrowia, a także podtrzymanie formy fizycznej bez nadmiernego obciążania stawów. Na koniec pływanie jako forma dodatkowej aktywności fizycznej dla sportowców pomaga w poprawie wytrzymałości mięśniowej, co jest bardzo istotne dla sportowców uprawiających sport, który wymaga od nich długotrwałego wysiłku fizycznego (np. piłka nożna).

Pływanie jako odnowa biologiczna i element fizjoterapii

Odnowa biologiczna oraz element fizjoterapii to jedna z większych korzyści zdrowotnych, jakie niesie za sobą pływanie. Pływanie to doskonała forma rehabilitacji, która polecana jest przez lekarzy oraz fizjoterapeutów. Pływanie pomaga w dojściu do pełnej sprawności po urazach np. kończyn czy kręgosłupa, ale rehabilitacja w wodzie ma też wiele innych zalet - przede wszystkim odciążenie, a także stawianie oporu, co zmniejsza ryzyko upadku, który może być niebezpieczny dla osób, które jeszcze nie odzyskały pełni sprawności i sił po kontuzji.

Jak często trzeba pływać, aby zauważyć efekty?

Efekty pływania zawsze będą uzależnione od indywidualnych cech osoby pływającej, częstotliwości treningów, a także celu, jaki każda osoba stawia przed sobą. Dla jednych celem będzie przepłynięcie kilku długości basenu i podstawowa nauka techniki, a dla innych wystartowanie w zawodach sportowych.

Bez względu jednak na cel - pierwsze efekty mogą być zauważalne już po kilku tygodniach regularnych treningów. Oczywiście należy zaznaczyć, że każdy organizm jest inny i niektóre osoby mogą zauważać pierwsze efekty szybciej, a inne później. Warto jednak cierpliwie kontynuować treningi, gdyż pierwsze efekty prędzej czy później z pewnością przyjdą.

Bardzo ważna jest także regularność w treningach i aby móc z tygodnia na tydzień poprawiać swoje wyniki. Warto zatem trenować minimum trzy razy w tygodniu. Taka ilość treningów w tygodniu na początku z pewnością nie spowoduje przetrenowania, a także znacznie przybliży Cię do zauważenia pierwszych efektów.

Przeczytaj także artykuł Jak utrzymać sylwetkę w wakacje?

Jak zacząć naukę pływania?

Naukę pływania najlepiej rozpocząć już od najmłodszych lat, gdyż jest to doskonała forma aktywności fizycznej, która rozwija całe ciało. Niestety z uwagi na fakt, iż nie w każdej szkole jest możliwość uczęszczania na basen, nie wszystkie dzieci mają taką możliwość, aby już od szkoły podstawowej móc się uczyć pływania. Ale nigdy nie jest za późno! Niektórzy uczą się pływać w dorosłości i to też jest super pomysł!

Niemniej jednak warto rozpoczynać naukę pływania ZAWSZE pod okiem instruktora, który nie tylko pokaże każdy ze stylów pływackich, ale przede wszystkim zadba o bezpieczeństwo w trakcie lekcji pływania. Nie warto zatem uczyć się pływania "na własną rękę", gdyż jest to niebezpieczne - zwłaszcza, jeśli ta nauka odbywa się nad wodą, która nie jest strzeżona przez ratownika.

Podsumowując - czy warto pływać?

Pływanie jako rodzaj sportu zdecydowanie jest godne polecenia osobom w każdym wieku! Jest to świetny sposób na wzmocnienie całego ciała, a także nauki determinacji, odpowiedzialności, a przede wszystkim niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, będąc jednocześnie doskonałą formą regeneracji organizmu po przebytym urazie, dlatego jeśli szukasz dla siebie aktywności fizycznej - rozważ pływanie!

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię