Świąteczne przeceny. Rabat -14% od 149 zł SWIETA14

Ciężar czy technika? Trenuj mądrze!

Wiele razy spotykam się na siłowni z sytuacją, w której osoby ćwiczące zakładają zdecydowanie za dużo ciężaru na maszynę bądź gryf i z tego powodu technika schodzi na drugi plan. Czy takie postępowanie jest właściwe? O tym będziecie mogli przeczytać w niniejszym artykule.
Ciężar czy technika? Trenuj mądrze!
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Wiele razy spotykam się na siłowni z sytuacją, w której osoby ćwiczące zakładają zdecydowanie za dużo ciężaru na maszynę bądź gryf i z tego powodu technika schodzi na drugi plan. Czy takie postępowanie jest właściwe? O tym będziecie mogli przeczytać w niniejszym artykule.

Niech pierwszy uderzy w pięścią w stół ten, który nigdy nie założył więcej kilogramów na sztangę niż jest w stanie wycisnąć bądź wykonywać jakieś inne ćwiczenie. No właśnie- przechodził przez to każdy i ja również. Ile razy chciało się założyć zdecydowanie więcej ciężaru na sztangę aby sprawdzić swój maksymalny wynik w wyciskaniu leżąc na ławce bądź ile weźmie się na „bicka”. Ja już o tym wiem, ale Was muszę zmartwić – w większości wypadków należy schować ego szatni i dobierać ciężar pod swoje możliwości siłowe. Każde ćwiczenie jakie wykonujecie ma zostać wykonane technicznie i to od tego powinno się zaczynać swój trening. Dotyczy to szczególnie osób które dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią. Nie wiem z czego to się bierze, ale zauważam czasem, że ludzie się po prostu wstydzą zapytać kogoś na siłowni jak poprawnie wykonywać dane ćwiczenie. W tym miejscu napiszę Wam jedną bardzo ważną rzecz – lepiej o raz za dużo zapytać, niż mielibyście się nabawić kontuzji. Jeśli nadal wstydzicie się zapytać – nic straconego - w Internecie istnieje wiele filmików instruktażowych, które pokażą Wam jak powinniście dane ćwiczenie wykonywać poprawnie technicznie. Pierwsze 2/3 tygodnie osób rozpoczynających treningi muszą zostać poświęcone na poznanie wzorców ruchowych, swoich możliwości siłowych, a dopiero po tym etapie można powoli myśleć nad powolnym zwiększaniem obciążeń – lecz nadal z zachowaniem odpowiedniej techniki.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

6PAK Nutrition 80 Whey Protein - 908g
  • -20%

6PAK Nutrition 80 Whey Protein - 908g

1 porcja / 2,13 pln
63,99 pln
Najniższa cena: 79,99 pln -20%
Sport Definition That's The Whey - 2000g

Sport Definition That's The Whey - 2000g

1 porcja / 2,73 pln
179,99 pln
6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 700g Białko

6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 700g Białko

1 porcja / 2,83 pln
64,99 pln

Okej – musimy sobie wyjaśnić jedną bardzo ważną rzecz. Ciężar również jest potrzebny do rozwoju sylwetki i co do tego nie ma wątpliwości. W końcu przecież nie rozwiniecie swojej sylwetki ćwicząc cały czas na małych ciężarach, bo prędzej czy później Wasze mięśnie przystosują się do danych obciążeń. Niniejszy artykuł ma w Was wykształcić poczucie, że to Wy macie kontrolować ciężar w trakcie ćwiczeń, a nie on Was. Pokażę Wam to na bardzo łatwym przykładzie:

Dalej będę męczył to wyciskanie sztangi na ławce płaskiej. Nie raz byłem świadkiem jak dwie osoby podchodziły do tego ćwiczenia i była rozmowa tego typu: „weźmy załóżmy więcej ciężaru, zobaczymy czy damy radę wycisnąć”. Z reguły kończyło się to ucięciem ruchu w środku fazy koncentrycznej (wyciśnięcia), bo dalej po prostu nie było siły. Jeszcze bym się tak tego nie czepiał gdyby było to w miarę dobrze technicznie wykonane, ale i o technice nie mogło być mowy. Jeśli zakończy się to tylko odłożeniem przez partnera sztangi na miejsce to pół biedy, ale co w przypadku gdy stanie się coś osobie ćwiczącej? Odpowiedź pozostawiam Wam.

Zobacz także: Powrót do formy - pierwsze kroki 

Możecie mi w tej chwili zarzucić, że jestem hipokrytą, bo przecież w niektórych sytuacjach -jak to mawia Karol Małecki - „ciężar musi być ciężki”. Oczywiście zgadzam się i w takich przypadkach w kilku powtórzeniach technika nie jest już tak idealna jak gdybyście założyli mniejszy ciężar. Dotyczy to jedynie osób, które mają już dużą świadomość wzorca ruchowego i świadomie wykonują każdy ruch. Miejcie to na względzie, gdyż idąc na siłownie chcecie zrobić coś dobrego dla własnego ciała, nie zaś nabawić się kontuzji, którą później będziecie musieli wyleczyć. Przestrzegam Was już teraz przed tym, abyście później nie pluli sobie w brodę i wspominali słynne powiedzenie: „mądry Polak po szkodzie”.

Rozwój sylwetki i każdy trening to piękna przygoda, lecz musicie traktować ją poważnie. Do każdego treningu musicie się odpowiednio rozgrzać, a na samym treningu być skupionym na celu i przede wszystkim musicie zachować zdrowy rozsądek. Ego zostawcie w szatni, trenujcie na swoich możliwościach i z tygodnia na tydzień zwiększajcie obciążenia, zamiast od razu zaczynać od wielkich obciążeń. Uchroni to Was przed kontuzją i niechęcią do dalszych treningów!

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię