Bieżnia, orbitrek, rowerek? Co wybrać?
Na siłowni możemy wykonywać szereg różnych treningów: trening siłowy, wytrzymałościowy, funkcjonalny, crossfit, a także treningi aerobowe, cardio i interwały. Treningi aerobowe to treningi podczas których energia pozyskiwana jest w procesach spalania tlenowego.
Podczas tego treningu nie skupiamy się na jednej konkretnej partii mięśniowej, ale na kilku – głównie mięśniach nóg, grzbietu i ramion. Mięśnie podczas takiego treningu nie mogą być nadmiernie obciążone, aby krew nadążała dostarczać do nich tlen. Do takiego treningu możemy wykorzystać bieżnię, rowerek stacjonarny lub orbitrek. Wszystkie te urządzenia mają kilka cech wspólnych. Trening możemy na nich wykonać bez względu na warunki pogodowe. Ponadto każde z takich urządzeń na siłowni posiada różne programy treningowe. Pozwalają nam przeprowadzić treningi, które pomogą nam nakręcić metabolizm i zgubić tkankę tłuszczową i wspomogą nasz układ krążenia. Ćwiczenia na takim urządzeniach mogą być też rozgrzewką przed treningiem siłowym.
Rower stacjonarny to proste urządzenie treningowe, które występuje w różnych wersjach: pionowej, poziomej (rowerek z oparciem, idealny dla nieprzeciążania pleców) i spinningowej (jazda w głębokim pochyleniu, imituje jazdę podczas treningu wyczynowego kolarzy). Podczas ćwiczeń na rowerze stacjonarnym do pracy zmuszamy mięśnie nóg, pośladków oraz podudzi. Nie pracują tutaj mięśnie z górnych partii ciała.
Najczęściej używanym sprzętem do ćwiczeń aerobowych jest bieżnia. Ruch wykonywany na bieżni jest najbardziej naturalny. Mimo tego, że bieżnia gwarantuje nam większą amortyzację niż podłoże na zewnątrz, to mechanika ruchu jest tu inna od tej przy biegu w terenie. Osoby, które mają problemy z kolanami, powinny uważać przy doborze nachylenia, ponieważ w łatwy sposób można przeciążyć stawy. Nachylenie bieżni powoduje też zwiększone zaangażowanie mięśni czworogłowych ud, pośladkowych wielkich oraz mięśni łydek.
Orbitrek, czyli trenażer eliptyczny jest stosunkowo nowym urządzeniem. Jego ogromną zaletą fakt, że podczas ćwiczeń angażowane są zarówno dolne jak i górne partie ciała. Łączy ono zalety rowerka, bieżni oraz steppera, a co za tym idzie – imituje chód po górach, jazdę na rowerze i biegi narciarskie. Bardzo ważny jest również fakt, że trening na orbitreku odciąża nasze stawy.
Jak widać, spektrum maszyn do treningów aerobowych jest spore. Każdy może wybrać maszynę według swoich indywidualnych upodobań. Osobom początkującym lub wracającym po kontuzji korzystnie byłoby rozpocząć treningi od orbitreka, ze względu na pracę wielu partii ciała oraz bezpieczeństwo dla stawów.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Trening
Zobacz wszystkie artykułyNajlepsze ćwiczenia na plecy na siłowni - 10 ćwiczeń
Dźwiganie zakupów, noszenie ciężkich toreb i plecaków, a także praca siedząca i brak aktywności fizycznej - wszystkie te aspekty życia codziennego mogą prowadzić do osłabienia lub zaburzenia pracy mięśni pleców, które należą do największych grup mięśniowych i codziennie pełnią wiele bardzo ważnych funkcji. Dowiedz się, dlaczego warto wzmacniać mięśnie pleców, jakie ćwiczenia możesz wykonywać na...
Zostaw opinię