Zioła zwiększające poziom testosteronu
Testosteron jest związkiem anaboliczno-androgennym, który pożądany jest przez większość mężczyzn. Wysoki poziom hormonu wpływa na sprawność seksualną i polepszenie wyników, w trakcie uprawiania sportu – niezależnie czy jest on wytrzymałościowy, sylwetkowy, czy siłowy.
Półki sklepowe uginają się od preparatów, mających na celu podniesienie ilości testosteronu w organizmie i coraz częściej nawet osoby uprawiające sport rekreacyjnie, sięgają po suplementację właściwą. Przyroda oferuje jednak wiele naturalnych ziół, które będą mieć pozytywny wpływ na produkcję hormonu, uważanego za podstawę męskości. Poniżej przedstawię najbardziej popularne z nich.
1. Epidemium (Horny Goat)
Jest to roślina posiadająca ikarynę w swoim składzie – bliźniaczo podobny związek do sildenafilu, który stanowi aktywny składnik najpopularniejszych na świecie tabletek na potencje. Epidemium występuje na terenie Chin, Japonii i Korei Północnej. Zalecaną dawką dla ludzi suplementujących ikarynę, w celu podniesienia poziomu testosteronu, przyjmuje się:
- 900 mg ikaryny dla masy równej 70 kg,
- 1200 mg przy wadze 90 kg,
- 1500 mg dla osoby o masie 110 kg.
2. Buzdyganek naziemny (Tribulus Terrestris)
Buzdyganek naziemny to roślina występująca na terenie Australii, Azji i Afryki. Bierze aktywny udział w terapii wielu przewlekłych chorób i problemów, o czym świadczyć może historia stosowania jej w medycynie Chińskiej i Indyjskiej. W składzie znajduje się saponina, która jest składnikiem aktywnym podnoszącym poziom testosteronu, poprawiającym syntezę białek i zwiększającym retencje azotu – dlatego można często spotkać ją w składzie suplementów dla sportowców.
Suplementacja saponiny w przypadku 60-procentowego ekstraktu, powinna znajdować się w przedziale 250-450 mg.
POLECAMY:
3. Palma sabałowa (Saw Palmetto)
Pochodzeniem Sabal Minor jest Ameryka Północna. Można znaleźć ją także w naturalnych warunkach na terenie Stanów Zjednoczonych. Mieszanina kwasów tłuszczowych, znajdujących się w palmie sabałowej, hamują proces przetwarzania testosteronu w dihydrosteron (DHT), który odpowiedzialny jest m.in. za łysienie.
Przeciwwskazaniem do suplementacji Saw Palmetto może być uczulenie na składnik aktywny palmy sabałowej, choroby przewlekłe i stany zapalne stawów. Dawkowanie waha się w przedziale 160-320 mg.
4. Eurycoma longifolia
Roślina znana pod nazwą Tongkat Ali lub Longjack. Badania kliniczne wykazały, że posiada pozytywny wpływ na produkcję testosteronu u mężczyzn, poprawę libido, sprawności seksualnej, a nawet jakość nasienia. Do pozytywnych aspektów można zaliczyć również redukcję estrogenu i stresu, które posiadają wpływ na pogorszenie stanu męskiej gospodarki hormonalnej. Zalecanym dawkowaniem ekstraktu z eurycomy longifoli jest przedział 200-400 mg.
5. Inne
Na rynku można znaleźć ogromną ilość ziół, które rzekomo podnoszą poziom testosteronu u mężczyzn. Większość jednak nie została przebadana laboratoryjnie lub testy odbyły się na szczurach, więc nie ma potwierdzenia skuteczności działania u człowieka oraz bezpieczeństwa ich stosowania. Do grupy takich ziół i preparatów należą m.in.:
- Fadogia agrestis,
- Dactylorhiza Hatagirea (tzw. kukułka),
- Szczodrak krokoszowaty,
- Brassaiopsis glomerulata,
- Bryonia laciniosa,
- Bulbine natalensis,
- Butea superba
- Cnidium monnieri,
- Massularia acuminata.
Podsumowanie
Każdy organizm może różnie reagować na składniki aktywne, więc na każdego użytkownika suplementów ziołowych, mogą działać inne preparaty, w mniejszych lub większych dawkach. W przypadku poważnych problemów z gospodarką hormonalną, należy skontaktować się z endokrynologiem, który znajdzie źródło i rozwiązanie problemu – nie należy samodzielnie podejmować terapii.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Suplementacja
Zobacz wszystkie artykułyPokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) - właściwości, działanie i sposób użycia
Pokrzywa indyjska to roślina, która znalazła swoje zastosowanie w medycynie hinduskiej, lecz nadal jest badana. Jej wpływ na funkcjonowanie organizmu ocenia się jako pozytywny, natomiast wciąż trwają obserwacje dotyczące bezpieczeństwa jej stosowania oraz celów, w jakich może być zastosowana. Przede wszystkim, jeśli odchudzanie jest u Ciebie tematem nr 1 i szukasz wsparcia w tym, bądź co bądź,...
Zostaw opinię