Świąteczne przeceny. Rabat -14% od 149 zł SWIETA14

Zdrowa, idealna sylwetka

Czy jest zdrowia, idealna sylwetka? Jaki jest kanon piękna? Czym powinniśmy lub czym chcielibyśmy się kierować aby ją osiągnąć? Dla każdej osoby pojęcie idealnej sylwetki będzie odmienne – sylwetki docięte, odtłuszczone ciała, widoczne żyły, muskulatura lub smukła postura, delikatny zarys mięśnia, pełniejsze kształty itp.
Zdrowa, idealna sylwetka
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Czym jest zdrowa, idealna sylwetka?

Jaki jest kanon piękna? Czym powinniśmy lub czym chcielibyśmy się kierować aby ją osiągnąć?

Dla każdej osoby pojęcie idealnej sylwetki będzie odmienne – sylwetki docięte, odtłuszczone ciała, widoczne żyły, muskulatura lub smukła postura, delikatny zarys mięśnia, pełniejsze kształty itp. Każdy człowiek ma swoje preferencje, uwarunkowania genetyczne jak i cele czy założenia, które chce i potrafi na dany etap osiągnąć. Dopełniając pojęcie idealnej sylwetki słowem „zdrowa”, warto zaznaczyć iż nie jest to ciało przetrenowane, przebodźcowane, eksploatowane ponad miarę. Ciało to maszyna, która musi posłużyć Nam wiele lat w dobrej kondycji i pełnej sprawności. Aby cieszyć się zdrowiem, witalnością i ciałem bez nadmiernych kilogramów, oponki na brzuchu czy tzw. boczków – warto przeanalizować swój styl życia i zastanowić się, czy faktycznie robimy wszystko aby tego dokonać.

Zdrowa, idealna sylwetka

1. Menu

To co jemy ma ogromny wpływ na nasz wygląd oraz pracę całego organizmu. 4-5 posiłków w ciągu dnia, dobrze zbilansowanych, dostarczających niezbędne mikro i makroelementy to podstawa poprawnego funkcjonowania. Pełnowartościowe posiłki pozwolą na zachowanie energii na dłuższy czas, na wykonanie dobrego i solidnego treningu oraz będą odpowiednim „paliwem” dla poprawnego działania organizmu. Ważny jest bilans energetyczny, aby nie przechodził on w nadmierny sur plus (jeżeli chcemy utrzymać sylwetkę czy zgubić zbędne kilogramy). Dobrze jest posiłkować się przykładowymi zaleceniami, gdzie w łatwy sposób możemy zmodyfikować swój „talerz” żywienia – aby był on złożony z jak najlepszych źródeł białka, tłuszczy i węglowodanów. Bardzo ważna jest również zasada 80% - 20%, gdzie mniejszy procent stanowi żywność tzw. rekreacyjna (baton, kawałek pizzy, lody) wprowadzane do diety w celu zachowania „Zdrowej głowy”. Powyższe znajduje rzeszę odbiorców chociażby ze względów częstości występowania zaburzeń odżywiania czy kompulsywnych napadów spowodowanych chociażby nadmiernymi restrykcjami w diecie i eliminowaniu z niej wszelkich produktów rekreacyjnych (metoda 100% albo nic).

2. Eliminowanie produktów zbędnych

Warto zaznaczyć, iż często niektóre produkty rekreacyjne można zastąpić czymś zgoła innym – zdrowszym, bez większej utraty walorów smakowych. Warto wykluczyć z diety słodzone napoje owocowe czy gazowane napoje słodzone jak np. coca – cola, którą można w prosty sposób wymienić na ten sam napój w postaci „0 kcal”. Jedząc rekreacyjne jedzenie jak np. burger czy frytki, warto dodać do tego napój „0 kcal” – co tym samym wyeliminuje dodanie kolejnych kalorii do puli kalorii „przejedzonych”. Warto mieć świadomość wyborów „lepszych”, nawet w przypadku jedzenia tzw. rekreacyjnego.

3. Woda

Woda powinna być nieodzownym elementem każdego dnia. Często pobudki jedzeniowe czy chęć zjedzenia „czegoś” wynika z faktu, iż organizm potrzebuje …wody! Często w przypadku poczucia głodu warto sięgnąć po szklankę wody i zastanowić się czy był to głód czy lekkie odwodnienie. Woda jak dobrze wiemy, idealnie nawadnia organizm, wspomaga gospodarkę hormonalną, wypłukuje toksyny i wiele wiele innych. Każdy winien wypić minimum 2 liry wody dziennie, a nawet i więcej (w zależności od trybu życia, treningów itp.)

Rekomendacja Bodypak dla Ciebie:

Trec Better Food Protein Bar Nougat & Caramel - 46g

Trec Better Food Protein Bar Nougat & Caramel - 46g

1 porcja / 5,99 pln
5,99 pln
6PAK Nutrition Effective Line Omega 3 - 90 kaps.

6PAK Nutrition Effective Line Omega 3 - 90 kaps.

1 porcja / 0,56 pln
24,99 pln

4. Sen

Bardzo ważny, a jak często pomijany. Odpowiednia ilość snu oraz zachowana jego higiena wpływa na funkcjonowanie organizmu, na ilość energii w ciągu dnia a także na zachcianki jedzeniowe. Zapewne każdy zauważył, że po niekoniecznie dobrze przespanej nocy zachcianki czy podjadanie między posiłkami zdarzają się częściej i są bardziej nasilone. Za ten fakt odpowiadają takie hormony jak grelina i Leptyna, o czym więcej przeczytasz w artykule Jakie są przyczyny zachcianek jedzeniowych?

Warto też zauważyć prostą zależność, im mniej śpimy – tym dłuższy jest dzień aktywności, tym samym mamy większe pole manewru na wdrożenie kolejnego posiłku i „podbijanie” bilansu energetycznego, co np. na redukcji tkanki tłuszczowej jest mocno niewskazane.

5. Aktywność fizyczna

Jakże ważny punkt zdrowej i idealnej sylwetki. Aktywność niesie ze sobą szereg plusów, poczynając od dobrego manewru spalania tkanki tłuszczowej (gdy nie chcemy potocznie ujmując – jeść mniej), poprawia wydolność, witalność organizmu, utrzymuje ciało w dobrej kondycji fizycznej, przynosi ukojenie czy ulgę od stresów dnia codziennego, jest dobrym czynnikiem wyzwalającym endorfiny – co poprawia nastrój i nastawienie aż po prosty fakt – pozwala utrzymać organizm w dobrej formie (nie tylko tej wizualnej) w dalszych etapach życia. Często spotyka się iż przyczyną obecnie panującej otyłości, nie tylko u dorosłych ale i dzieci jest uskutecznianie siedzącego trybu życia, co niestety jest niezaprzeczalnym faktem. Warto wdrożyć sport, chociażby zaczynając od spacerów z psem czy dzieckiem czy zmianą transportu publicznego na rower (o ile to możliwe).

6. Mądra suplementacja

Ostatni punkt nie bez przyczyny to suplementacja. Co istotne – mądra. Suplementacja nigdy nie powinna być na pierwszym miejscu. Nigdy suplementy nie zastąpią racjonalnego żywienia czy ruchu. Nie przyniosą żadnych efektów, bez wprowadzenia w życie pkt 1-5. Jeżeli jednak jesteśmy już wdrożeni w zdrowy tryb życia, warto zastanowić się nad ewentualnymi niedoborami (np. przypadku deficytu kalorycznego) czy ogólnej podaży tych suplementów, gdzie mimo dopiętego menu – nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej ich ilości. Warte uwagi to oczywiście witamina D oraz kwasy omega. Do rozważenia witaminy z grupy B, żelazo w przypadku osób z jego deficytem (np. wegetarianie, tutaj warto zwrócić uwagę również na witaminę B12). Ciekawym suplementem są adaptogeny, szczególnie w momentach wzmożonego stresu, ciężkiej pracy/zajęć. Suplementy winny być dobierane wg indywidualnych potrzeb oraz po konsultacji z lekarzem czy innym specjalistą w tym zakresie.

Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyski. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Była zawodniczką PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego, w 2019 r. ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Jest stałą bywalczynią siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część jej życia), czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli. :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

Zostaw opinię