Z jakimi suplementami warto łączyć HMB?
Zanim przejdę do tematu związanego z jakimi suplementami warto łączyć HMB – przedstawię pokrótce opis tego suplementu.
HMB, czyli beta-hydroksy-beta-metylomaślan jest pochodną leucyny – aminokwasu rozgałęzionego, który wchodzi w skład BCAA. Jest on odpowiedzialny za wiele procesów w naszym ciele, między innymi działa antykatabolicznie (zapobiega rozpadowi białek mięśniowych), czy też wspomaga pracę naszych jelit.
Z czym zatem warto łączyć HMB?
- Cytrulina – jest aminokwasem spełniającym w ludzkim organizmie wiele ważnych funkcji. Wspiera ona proces syntezy argininy, co przekłada się bezpośrednio na zwiększoną ilość tlenku azotu, który oddziałuje na rozszerzenie naczyń krwionośnych i lepsze ukrwienie pracującego mięśnia. Można również określić cytrulinę jako suplement, który będzie wykazywał właściwości antykataboliczne, co w połączeniu z HMB może w skuteczniejszy sposób ochronić nasze mięśnie przed katabolizmem. Ma ona również zastosowanie w sportach wytrzymałościowych, gdzie skutecznie wspomaga wytrzymałość mięśniową oraz poprawia funkcjonowanie tkanki mięśniowej w czasie trwania treningu. Wpływa ona także na mniejszą intensywność występowania tzw. „zakwasów” (opóźnionej obolałości mięśniowej).
- Kreatyna – powstaje ona w organizmie człowieka z glicyny, argininy oraz metioniny, które wraz z resztą fosforanową tworzą w ciele fosfokreatynę. Jest ona składnikiem naturalnie występującym w mięśniach szkieletowych, choć można ją też znaleźć w mózgu, wątrobie, nerkach oraz jądrach. Ma ona wiele pozytywnych zastosowań w organizmie człowieka. Jest związkiem, który zwiększa poziom energii, co pozwala na trenowanie dłużej oraz ciężej poprzez uzupełnianie poziomu ATP (adenozynotrójfosforanu), który w trakcie treningu szybko zostaje uszczuplony. Zwiększa uwodnienie komórek mięśniowych, co przekłada się także na ich anabolizm. Ma też ona również wpływ na stan naszych mitochondriów i będzie pobudzać ich pracę, poprzez powstawanie wcześniej wskazanego ATP, przez co kreatyna może również wpływać na przyśpieszenie redukcji tkanki tłuszczowej.
- Beta–alanina – związek chemiczny z grupy aminokwasów. Jest ona prekursorem karnozyny (która ma swoje zastosowanie w spowalnianiu procesów starzenia się ludzkich komórek), a także ma wpływ na spadek pH związanego z powstawaniem kwasu mlekowego w mięśniach w trakcie wysiłku, a także poprawia kurczliwość mięśni. Stąd też przyjmowanie beta–alaniny przyczynia się do zmniejszania uczucia zmęczenia fizycznego, a także poprzez zwiększenie ilości karnozyny przyczynia się podobnie jak HMB do ochrony naszych mięśni i przyśpieszenia regeneracji potreningowej.
- BCAA (Branched Chain Amino Acids) – aminokwasy rozgałęzione zawierające w swoim składzie Leucynę, Izoleucynę oraz Walinę. Można powiedzieć, że w chwili obecnej jest to jeden z najbardziej popularnych suplementów na rynku. BCAA wpływa korzystnie na anabolizm mięśniowy, a także hamuje negatywne w skutkach działanie katabolizmu, a jednocześnie wspomaga regenerację potreningową.
W Internecie można spotkać wiele zestawów suplementów, które warto ze sobą łączyć, aby spotęgować ich działanie. Jeśli jesteście osobami aktywnymi i chcecie zadbać o swoją sylwetkę oraz zdrowie, powyższy zestaw będzie dla Was idealny!
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Suplementacja
Zobacz wszystkie artykułyPokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) - właściwości, działanie i sposób użycia
Pokrzywa indyjska to roślina, która znalazła swoje zastosowanie w medycynie hinduskiej, lecz nadal jest badana. Jej wpływ na funkcjonowanie organizmu ocenia się jako pozytywny, natomiast wciąż trwają obserwacje dotyczące bezpieczeństwa jej stosowania oraz celów, w jakich może być zastosowana. Przede wszystkim, jeśli odchudzanie jest u Ciebie tematem nr 1 i szukasz wsparcia w tym, bądź co bądź,...
Zostaw opinię