Świąteczne przeceny. Rabat -14% od 149 zł SWIETA14

Z czym najlepiej suplementować kolagen?

Jeśli twoje stawy nie są obecnie w dobrej kondycji, włosy oraz paznokcie wymagają większej dbałości, a skóra zaczęła łapać widoczne zmarszczki, warto zadbać o suplementację kolagenem. Jest to kluczowy budulec struktur naszego ciała. Wpływa na procesy odnowy komórkowej w skórze oraz na utrzymanie jej odpowiedniego poziomu nawilżenia, co ma odzwierciedlenie w jej kondycji, wyglądzie i sprężystości. To właśnie dzięki kolagenowi komórki naszej skóry,
Z czym najlepiej suplementować kolagen?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Jeśli twoje stawy nie są obecnie w dobrej kondycji, włosy oraz paznokcie wymagają większej dbałości, a skóra zaczęła łapać widoczne zmarszczki, warto zadbać o suplementację kolagenem. Jest to kluczowy budulec struktur naszego ciała. Wpływa na procesy odnowy komórkowej w skórze oraz na utrzymanie jej odpowiedniego poziomu nawilżenia, co ma odzwierciedlenie w jej kondycji, wyglądzie i sprężystości. To właśnie dzięki kolagenowi komórki naszej skóry, włosów, paznokci oraz tkanek stawowych będą w stanie funkcjonować sprawnie przez długi czas.

Jak zbudowany jest kolagen?

Kolagen to kluczowy polimer naturalny, znajdujący się na liście białek obecnych w naszym ciele. Jest składnikiem całej macierzy tkanek łącznych, stanowiących podporę naszych narządów oraz podstawę całego aparatu ruchu. Synteza kolagenu odbywa się głównie w fibroblastach w skład których wchodzą wyłącznie aminokwasy endogenne. Kolagen tworzy złożone struktury rzędowe, ściśle zorganizowane włókna kolagenowe oraz całe układy sieciowe obecne w komórkach naszego ciała. Białka kolagenowe tworzą charakterystyczne struktury, zwane łańcuchami. Każdy taki łańcuch zawiera blisko 1000 aminokwasów, z czego 30% stanowi glicyna. Kolagen umożliwia lepsze wchłanianie składników mineralnych poprzez zwiększenie gęstości kości (struktura pozakomórkowa kości składa się bowiem w 90% z kolagenu). Wspiera także procesy ochronne i naprawcze w tkance chrzęstnej. Co więcej zmniejsza aktywność enzymów odpowiedzialnych za stany zapalne i dolegliwości bólowe.

Kolagen w ofercie BODYPAK.pl:

Trec Collagen MAX - 180 kaps.
  • -14%

Trec Collagen MAX - 180 kaps.

1 porcja / 1,33 pln
59,99 pln
Najniższa cena: 69,99 pln -14%
Formotiva Collagen - 120 kaps.

Formotiva Collagen - 120 kaps.

1 porcja / 1,43 pln
42,99 pln
Trec Collagen Renover - 350g
  • -14%

Trec Collagen Renover - 350g

1 porcja / 0,86 pln
59,99 pln
Najniższa cena: 69,99 pln -14%

Z czym najlepiej suplementować kolagen?

Źródłami kolagenu są głównie produkty odzwierzęce - wieprzowina, wołowina oraz mięsa pochodzenia rybiego. Pozyskać go można z kości, skór jak i zwierzęcych ścięgien. Możliwe, że spotkaliście się z tak zwaną „dietą na stawy”. To nic innego jak dieta oparta o długie gotowanie kurzych łapek czy kości w celu uzyskania zhydrolizowanego wywaru, bogatego w żelatynę. Kolagen znajdziemy też w licznych preparatach aptecznych oraz suplementach diety. Są to produkty zawierające kluczowe, łatwo wchłaniane i przyjmowane przez organizm aminokwasy. Natomiast, aby sam kolagen zyskał na przyswajalności oraz aby jego wkład w działanie na struktury stawowe był zauważalnie większy warto połączyć go z witaminą C.

Polecamy te suplementy:

6PAK Nutrition Effective Line Vitamin C - 90 kaps.

6PAK Nutrition Effective Line Vitamin C - 90 kaps.

1 porcja / 0,22 pln
19,99 pln
Ostrovit 100% Vitamin C - 1000g

Ostrovit 100% Vitamin C - 1000g

49,99 pln

Witamina ta w suplementacji wraz z kolagenem wykazuje cenne zalety i właściwości. Dlatego przyjęło się stosować serum z witaminą C przy dawkowaniu kolagenu naturalnego. Kolagen z witaminą C działają synergicznie i zauważalnie skutecznie. Takie połączenie to gwarancja utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, redukcja stresu oksydacyjnego oraz wrażenia znużenia czy zmęczenia. Sama witamina przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, stymuluje procesy kolagenogenezy  (poprawiania pracy komórek skóry, dziąseł, zębów czy paznokci). Co więcej, kwas askorbinowy ma swój udział w syntezie kolagenu typu I. Uczestniczy w formowaniu się wiązań krzyżowych w procesie hydroksylacji proliny i lizyny. Jest to niezwykle istotne z uwagi na to, że aby niektóre aminokwasy mogły związać się w łańcuchy muszą zostać hydroksylowane. Hydroksylacja oznacza wprowadzenie do cząsteczki grup hydroksylowych ( -OH ). Bez witaminy C proces ten nie dojdzie do skutku, a sama cząsteczka polimerowa nie uformuje się prawidłowo. Odpowiednia ilość witaminy C zagwarantuje powstanie spirali kolagenowej z silnymi wiązaniami.

Czym grozi niedobór kolagenu? Czym jest kolagenoza i jak nie dopuścić do jej powstania?

Kolagen jest nieustannie syntezowany i degradowany w przestrzeni komórkowej naszych stawów. Jego dzienna dawka u dorosłego człowieka powinna wynosić 5000 mg. Oczywiście wartość ta zwiększa się u osób uprawiających wzmożoną aktywność fizyczną z powodu cięższej pracy struktur stawowych. Z biegiem lat zdolność do odtwarzania włókien kolagenowych maleje, a wręcz zanika. Włókna budulcowe ulegają pofragmentowaniu i rozszczepieniu. Do destrukcji włókien kolagenowych oraz zaburzeń w ich spójności dochodzi również pod wpływem wzmożonych obciążeń mechanicznych czy zaburzeń hormonalnych. Korzystając natomiast z obecnej wiedzy wiemy, że ogół procesów patologicznych, związanych ze strukturami stawowymi opiera się ściśle na ilości zawartego w nich kolagenu. Do najczęstszych chorób zapalnych o podłożu autoimmunologicznym zalicza się reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń rumieniowaty, zespół Sjögrena jak i twardzinę układową.

Promotor BODYPAK. Promotor i współorganizator licznych wydarzeń sportowych. Trenowaniem zajmuje się od ponad 8 lat. Na bieżąco systematyzuje obecną oraz zdobywa nową wiedzę z zakresu suplementacji, żywienia oraz treningu. Uważa, że każdy człowiek wytworzył u siebie mechanizmy definiujące go jako osobę sprawną, natomiast Mateusz chętnie pomaga tę sprawność poprawić i finalnie utrzymać. Na co dzień pomaga swoim klientom na terenie Szczecina w realizacji ich celów treningowych, sylwetkowych i żywieniowych. W pracy skupia się na zwiększeniu komfortu w codziennym funkcjonowaniu poprzez poprawę ich sprawności oraz zdrowia.

Zostaw opinię