W jakich produktach jest najwięcej białka?
Białko jest niezbędnym do życia makroskładnikiem, wchodzącym w skład każdej zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety. Odpowiada za szereg procesów, które każdego dnia mają miejsce w naszym organizmie. Jednak szczególnie ważne jest w przypadku osób, które uprawiają różnorodne dyscypliny sportowe i dotyczy to nie tylko zawodowych sportowców, ale także amatorów, których jest przecież zdecydowanie więcej. Po zakończonym treningu pewnie niejednokrotnie zastanawialiście się jaki posiłek spożyć. Ogólnodostępna wiedza podpowiada nam, że powinien on zawierać odpowiednie ilości węglowodanów oraz białek, w tym cennych aminokwasów egzogennych (tych, których organizm nie potrafi syntetyzować samodzielnie) a zatem leucyny, izoleucyny, waliny czy tryptofanu.
Mają one swój czynny udział w kreowaniu silniejszych i mocniejszych wiązań włókien mięśniowych, które zostały poddane mikrouszkodzeniom po intensywnym wysiłku, bo to właśnie proteiny grają pierwszą rolę w procesie regeneracji aparatu mięśniowego po wytężonym wysiłku fizycznym, dodatkowo wpływając na ich wzmocnienie oraz rozbudowę. Jeśli więc chcecie, aby Wasze treningi przynosiły zamierzone rezultaty, to koniecznie musicie zwiększyć udział białka w codziennym jadłospisie.
Jakie produkty dostarczają najwięcej białka?
Nasz organizm jest bardzo wrażliwy nawet na najmniejsze spadki białka. Dlatego warto silnie zadbać o to, aby nasza codzienna dieta była odpowiednio wypełniona w proteiny. Znaczenie białek oraz dostarczana ich ilość jest szczególnie istotna przy stosowaniu diet odchudzających jak i przy procesach budowania masy mięśniowej. To właśnie produkty białkowe zapewniają uczucie sytości oraz najsilniej z wszystkich grup produktów pobudzają metabolizm.
Odżywki białkowe, które mogą Cię zainteresować :
6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 1800g
134,99 pln -7%
Ryby stanowią doskonałe źródło białka zwierzęcego, a co więcej są znacznie bardziej sycące niż przykładowo wołowina czy mięso drobiowe z uwagi na zdrowie kwasy omega-3 w które są bogate. To również argument dla którego nie powinniśmy przejmować się tym, że akurat sięgniemy po bardziej tłusty filet. Ryby morskie niewątpliwie powinny być częstym składnikiem naszych posiłków. Jaja to kolejne wspaniałe źródło protein. Spożywane często na śniadanie na długo zaspokajają głód przy stosunkowo niewielkiej kaloryczności (blisko 75 kalorii w jednej sztuce). Wysokobiałkowe śniadanie rozkręci Twój metabolizm na cały aktywny dzień. Nabiał to kolejna rodzina produktów bogatych w białko oraz wapń. Możemy sięgać po przeróżne sery pełnotłuste - jak cheddar, brie czy camembert oraz twarogi chude czy serki wiejskie. Przed kupnem warto sprawdzić etykiety aby wybrać produkt możliwie najzdrowszy (czyli na przykład z odtłuszczonego mleka). W tej grupie swoje miejsce znajdują również mleka, maślanki oraz kefiry, czyli propozycja dla osób, które nie mają problemu z cukrem mlecznym, czyli laktozą.
Warto skupić się również na chudych mięsach, które silnie obfitują w wartościowe proteiny. Do dyspozycji mamy mięso drobiowe, a zatem filet z piersi kurczaka bez skóry, pierś z kaczki. Drób jest też źródłem witamin B6 i B12 oraz żelaza, magnezu i potasu. Na sklepowych półkach warto zatrzymać się też przy wątróbce wieprzowej oraz chudej wołowinie, które zawiera mniejsze ilości tłuszczu niż inne rodzaje mięs. Doskonałymi źródłami roślinnymi może być fasola, bądź soja w formie mleka sojowego czy chociażby tofu. W tym zestawieniu nie mogło również zabraknąć jagód goji, czyli tak zwanych „wilczych jagód”. Określane mianem najzdrowszych owoców świata te małe, intensywnie czerwone drobinki pełne są witamin, minerałów oraz aminokwasów. Sprawdzają się świetnie jako proste źródło protein w codziennej diecie oraz jako alternatywa dla nabiału czy mięsa.
Produkty, które mogą Cię zainteresować :
Co zatem z odżywkami białkowymi?
Pytania dotyczące samego działania preparatów białkowych to natomiast jedne z częściej zadawanych wśród osób dbających o aktywność fizyczną. Z fizjologicznego ujęcia efekt jaki wywołuje spożycie porcji koktajlu białkowego można porównać do zjedzenia porcji twarogu lub chudego mięsa. Po spożyciu białka we krwi pojawiają się aminokwasy, które dalej zostają rozdysponowane do wybranych tkanek i narządów w ciele. Gdy trafią w miejsce zapotrzebowania, służą jako „cegiełki” do budowy białek ustrojowych takich jak liczne enzymy, hormony oraz – mięśnie. Cześć z kolei zostaje spożytkowana jako materiał energetyczny. Aktywacji ulega szereg szlaków enzymatycznych związanych z metabolizmem naszych aminokwasów, dzięki tym zdarzeniom możemy mówić o czynności oraz niezbędności protein w naszym organizmie. Na sklepowych półkach na wyciągnięcie ręki do dyspozycji są gotowe mieszanki aminokwasów rozgałęzionych czy różne rodzaje odżywek białkowych – serwatki, izolaty czy hydrolizaty. Poza wyżej wymienionymi dla osób borykających się z eliminacjami w jadłospisie producenci proponują rozwiązania oparte o frakcje białek roślinnych, w których surowcem jest soja, fasola, groch, ryż, pszenica czy gotowe białka jaj. Wybór jest bardzo szeroki, co powoduje możliwość wyboru czegoś skrojonego dokładnie pod każdą jednostkę.
Więc jakie źródło białka najlepiej wybrać?
Nie jest zaskoczeniem, że najlepszym źródłem protein dla naszego organizmu są te pochodzenia zwierzęcego. Ten rodzaj białka z uwagi na łańcuchy aminokwasów jest bardzo zbliżony do naszego własnego. W oparciu o obecną wiedzę naukową wiemy zatem, że takie białko nasze ciało wykorzysta w najwyższym stopniu. Co natomiast z białkiem pochodzącym od roślin? Rośliny jako grupa również bogate są w szereg aminokwasów, jakich potrzebujemy. Jeśli chcemy więc pozyskiwać ten makroskładnik ze źródeł roślinnych, powinniśmy postawić na różnorodność w konsumpcji. Taka sytuacja pozwoli pokryć całe zapotrzebowanie na ten budulec. Korzyści płynące z dostarczania odpowiednich ilości aminokwasów wraz z naszą dietą jest sporo. Bez znaczenia czy zajmujemy się tematyką okołosportową na poziomie amatorskim czy zawodowym, odpowiednia podaż białka jest istotna dla każdego z nas. W przypadku problemów ze spożywaniem tego makroskładnika z produktów stałych dobrą praktyką będzie poznać kilka prostych przepisów na odżywcze szejki proteinowe, w składzie których powinna być odżywka białkowa. Takie rozwiązanie może okazać się przydatne również wtedy, gdy obowiązki dnia codziennego nie pozwalają nam na przygotowanie oraz spożycie pełnowartościowych, stałych posiłków.
Pamiętajmy, że białko to elementarny składnik budulcowy naszego ciała, który w sposób kompletny wpływa na naszą witalność oraz kondycje organizmu. Gwarantuje jego prawidłowe funkcjonowanie, czynnie uczestniczy w złożonych procesach przemiany materii, dodatkowo aminokwasy to część składowa naszych hormonów, enzymów oraz przeciwciał. Dbałość o zdrowie bez udziału białka w jego odpowiednich ilościach nie jest możliwe.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Suplementacja
Zobacz wszystkie artykułyPokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) - właściwości, działanie i sposób użycia
Pokrzywa indyjska to roślina, która znalazła swoje zastosowanie w medycynie hinduskiej, lecz nadal jest badana. Jej wpływ na funkcjonowanie organizmu ocenia się jako pozytywny, natomiast wciąż trwają obserwacje dotyczące bezpieczeństwa jej stosowania oraz celów, w jakich może być zastosowana. Przede wszystkim, jeśli odchudzanie jest u Ciebie tematem nr 1 i szukasz wsparcia w tym, bądź co bądź,...
Zostaw opinię