Dobierz suplementy dopasowane do Ciebie

Tribulus terrestris (buzdyganek naziemny) - jakie są jego właściwości i jak działa?

Wiele słyszy się o tym, że boostery Tribulus terrestris to naturalne stymulatory produkcji testosteronu. Ile jest w tym prawdy? Owszem, ekstrakt z tej rośliny może działać w ten sposób, ale nie jest to jedyna korzyść, jaka może płynąć z jego stosowania. Jest to także naturalny środek moczopędny, który dodatkowo wspiera zdrowie seksualne. Zatem jakie właściwości zdrowotne wykazuje buzdyganek i jakie są efekty stosowania Tribulusa? Dowiesz się z poniższego artykułu!
Tribulus terrestris (buzdyganek naziemny) - jakie są jego właściwości i jak działa?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Właściwości Tribulus terrestris

Tribulus terrestris to nazwa rośliny znanej jako buzdyganek naziemny. Występuje w Afryce, Azji, Australii oraz południowej i środkowej Europie. Nazwa ta związana jest z greckim słowem "tribolos", czyli "kolczasty owoc". Roślina ta przez tysiąclecia była wykorzystywana w medycynie chińskiej i indyjskiej. Od lat 70-tych Tribulus posiada status rośliny, która wpływa na poziom testosteronu.

W ekstrakcie z buzdyganka naziemnego znajduje się wiele związków takich jak:

  • saponiny steroidowe,

  • flawonoidy,

  • fitosterole (sterole roślinne),

  • terpenoidy,

  • garbniki,

  • alkaloidy,

  • kwasy polifenolowe karboksylowe.

Zwykle suplementy diety z Tribulusem standaryzowane są pod kątem zawartości saponin steroidowych.

Działanie Tribulus terrestris

Buzdyganek naziemny jest rośliną wykorzystywaną w różnych celach. Właściwości Tribulus terrestris sprawiają, że jest on składnikiem wielu suplementów diety dla mężczyzn.

Tribulus terrestris:

  • podnosi poziom testosteronu,

  • przyczynia się do wzrostu libido,

  • umożliwia poprawę jakości nasienia i żywotności plemników,

  • może potęgować efekty anaboliczne.

Wpływ Tribulus terrestris na zwiększenie poziomu testosteronu

Z badań naukowych wynika, że jednym z efektów stosowania Tribulus jest wzrost poziomu testosteronu. To działanie jest jednak szczególnie zauważalne w przypadku mężczyzn w średnim wieku, ponieważ poziom testosteronu spada z wiekiem. Mężczyźni w wieku np. 20-25 lat nie zaobserwują większych zmian, ponieważ w ich przypadku poziom tego hormonu zwykle znajduje się w górnych granicach normy.

Tribulus podnosi poziom testosteronu w bardzo specyficzny sposób. Zawarte w nim saponiny steroidowe wiążą się z receptorami podwzgórza, które wykrywają hormony płciowe i częściowo ograniczają owe receptory. To powoduje, że podwzgórze interpretuje poziom testosteronu jako niższy niż jest w rzeczywistości. Dzięki temu wzrasta naturalna produkcja testosteronu.

Tribulus terrestris w ofercie bodypak.pl:

Essensey Tribido Max Tribulus - 90 kaps.

Essensey Tribido Max Tribulus - 90 kaps.

1 porcja / 0,39 pln
34,99 pln
Trec Tribulon 200 - 90 kaps.

Trec Tribulon 200 - 90 kaps.

1 porcja / 0,56 pln
49,99 pln
6PAK Nutrition Effective Line Tribulus Terrestris - 90 kaps.

6PAK Nutrition Effective Line Tribulus Terrestris - 90 kaps.

1 porcja / 0,22 pln
19,99 pln

Tribulus terrestris (buzdyganek naziemny) a zdrowie hormonalne i seksualne mężczyzn

Tribulus może być stosowany jako środek wspomagający walkę z dysfunkcjami seksualnymi u mężczyzn. Suplement z buzdygankiem w składzie może zwiększyć popęd seksualny, działa jak afrodyzjak. Efektem stosowania Tribulusa może być zniwelowanie zaburzeń erekcji, ponieważ jego stosowanie wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co zwiększa ukrwienie ciał jamistych.

Z niektórych badań naukowych wynika również, że Tribulus terrestris pozytywnie wpływa na żywotność plemników oraz ich ruchliwość. Warunkiem jest jednak stosowanie suplementu przez przynajmniej 30 dni.

Diuretyczne działanie buzdyganka naziemnego

Moczopędne działanie Tribulus terrestris wynika z zawartości azotanów i olejków eterycznych w nasionach i owocach buzdyganka naziemnego. Co więcej, ekstrakt z Tribulusa zwiększa napięcie mięśni gładkich, co w połączeniu z diuretycznymi właściwościami umożliwia sprawniejsze przesuwanie kamieni w drogach moczowych.

Warto również wiedzieć, że przypuszcza się, że Tribulus ogranicza tworzenie się kamieni w różnych rodzajach kamicy moczowej.

Diuretyczne działanie buzdyganka naziemnego sprawia, że Tribulus traktowany jest także jako środek regulujący ciśnienie krwi.

Suplementacja Tribulus terrestris a praca mięśni

Suplementacja Tribulus terrestris jest szczególnie przydatna w przypadku osób trenujących, zwłaszcza pasjonatów treningu siłowego. Według niektórych badań, stosowanie buzdyganka ogranicza zniszczenie mięśni w trakcie intensywnego wysiłku. Może także wzrosnąć średnia moc, co może mieć bardzo duże znaczenie dla osób trenujących sport, który opiera się na generowaniu dużej mocy, np. boks, pchnięcie kulą, rzut młotem itd.

Przypuszcza się, że Tribulus terrestris stymuluje mięśnie szkieletowe i zapobiega utracie masy mięśniowej w przypadku osób starszych.

Jak stosować suplementy diety z Tribulus terrestris?

Suplementy z Tribulusem prawie zawsze są w postaci kapsułek, choć zdarzają się także produkty w proszku czy płynie. Zazwyczaj dawkowanie takiego suplementu to 1 kapsułka raz dziennie, w przypadku niektórych produktów mogą to być 2 kapsułki dziennie do stosowania rano i wieczorem.

Pamiętaj, że każdy suplement ma swoje własne dawkowanie. Zawsze należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę zalecenia producenta dotyczące sposobu użycia produktu. Odradza się dobieranie dawek na własną rękę! Jeśli czujesz, że stosowany przez Ciebie suplement jest zbyt słaby, możesz skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem w celu ustalenia, czy możliwe jest indywidualne dopasowanie dawkowania.

Czy przyjmowanie Tribulus terrestris jest bezpieczne?

Tribulus terrestris występuje naturalnie w przyrodzie, a to oznacza, że z reguły jego stosowanie jest bezpieczne. Dotyczy to przede wszystkim osób zdrowych, oczywiście dorosłych. Buzdyganka nie powinny przyjmować dzieci oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Jednak aby suplementacja Tribulusem była jak najbardziej bezpieczna, należy wykluczyć występowanie jakichkolwiek przeciwwskazań, co możliwe jest tylko podczas konsultacji z lekarzem i dietetykiem. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mamy problemy zdrowotne lub znajdujemy się w grupie ryzyka, więc takiej ostrożności nigdy za wiele.

Osoby cierpiące na kilka różnych chorób i/lub przyjmujące leki na stałe mogą sobie zaszkodzić stosując suplementy z Tribulusem. W takim wypadku przed rozpoczęciem suplementacji Tribulus koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj także artykuł Zioła zwiększające poziom testosteronu

Czy kobiety mogą przyjmować Tribulus terrestris?

Według wyników badań naukowych, buzdyganek naziemny wspiera również zdrowie seksualne kobiet. Wpływa on na zwiększenie popędu płciowego, a także łagodzi objawy menopauzy i pomaga je kontrolować. Inne badania z kolei wykazują, że Tribulus terrestris pozytywnie wpływa na odczuwanie zespołu napięcia przedmiesiączkowego, tak więc korzystne działanie dotyczy nie tylko kobiet w okresie menopauzalnym.

Należy jednak mieć na uwadze, że działanie buzdyganka naziemnego zależy od wielu innych czynników, a kierunki, jakie obierze sobie ten składnik, mogą być różne. Ważne jest, aby czujnie obserwować reakcje swojego organizmu i w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Dlaczego warto stosować Tribulus terrestris?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Zdecydowanie warto stosować Tribulus terrestris, jeśli zależy Ci na zwiększeniu poziomu testosteronu, sprawniejszej pracy mięśni czy też poprawie zdrowia płciowego.

Suplementację Tribulusem poleca się osobom, które:

  • chcą zwiększyć poziom testosteronu,

  • chcą zapanować nad swoim zdrowiem seksualnym,

  • chcą zwiększyć regenerację.

Pamiętaj, aby dobierać suplementację do swojego celu. Każdy składnik ma pewien wpływ na organizm, więc musisz dobrze przemyśleć wszelkie decyzje. Postaw na zdrowy styl życia - zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną i odpowiednio dobrane suplementy, a będziesz mógł cieszyć się zdrowiem i sprawnością.

Bibliografia:

  1. Chhatre S, Nesari T, Somani G, Kanchan D, Sathaye S. Phytopharmacological overview of Tribulus terrestris. Pharmacogn Rev. 2014;8(15):45-51.

  2. Ștefănescu R, Tero-Vescan A, Negroiu A, Aurică E, Vari C-E. A Comprehensive Review of the Phytochemical, Pharmacological, and Toxicological Properties of Tribulus terrestris L. Biomolecules. 2020; 10(5):752.

  3.  Akram M, Asif HM, Akhtar N, Shah PA, Uzair M, Shaheen G, Shamim T, Ali Shah SM, Ahmad K. Tribulus terrestris Linn.: A review article. Journal of Medicinal Plants Research. 2011;5(16): 3601-3605.

Artykuł został pierwotnie opublikowany 20.03.2018 r. oraz został zaktualizowany 02.04.2025 r. zgodnie z aktualną wiedzą i ofertą bodypak.pl.

Grupa specjalistów z zakresu suplementacji.

Zostaw opinię

Wczytywanie SuppMatch