Tlenek azotu – gazowy związek
Tlenek azotu (NO) – nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków azotu, zbudowany z cząsteczki tlenu i cząsteczki azotu. Prosty związek zawiera zaledwie jeden atom tlenu i azotu, a jego działanie na organizm człowieka jest ogromne. Wpływa korzystnie na układ krwionośny, wzmacnia serce oraz mięśnie, jest lekiem na potencje, rozszerza naczynia krwionośne więc poprawia możliwości pracy mięśni.
Badania nad tlenkiem azotu:
W roku 1998 amerykańscy uczeni L. Ignarro, F. Murad i R. Furchgott, otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za badania nad tlenkiem azotu. Odkryli oni, iż komórki wyścielające naczynia krwionośne w drodze skomplikowanych procesów wytwarzają cząsteczki NO, w dalszym etapie NO powoduje produkcję cGMP (cyklicznego gwanozynomonofosforanu) substancji odpowiedzialnej za zwiększenie przepływu krwi. Ta substancja przeciwdziała chorobom układu krążenia, ma działanie przeciwmiażdżycowe, chroni nas przed zawałami i udarami mózgu.
Tlenek azotu działa na wiele narządów płuca, wątroba, nerki jednak największy wpływ jego działania odnotowuję się w pracy serca i układu krwionośnego.
Dzięki odkryciu wyżej wymienionych badaczy w roku 1998 stworzono Viagrę, która później została okrzyknięta pigułką roku. Jej popularność nie spada po dzisiaj, a jej działanie nie polega na niczym innym niż na wyzwalanie produkcji cGMP.
Skąd czerpać tlenek azotu?
Jedyna substancja, z której powstaje tlenek azotu to aminokwas L-Arginina, która w drodze reakcji enzymatycznych ulega przekształceniu w cytrulinę. W trakcie tej reakcji wydziela się tlenek azotu. L-arginine można nazwać prekursorem tlenku azotu, sama l-arginina przyczynia się do syntezy kreatyny w naszych mięśniach, a więc spełnia ważne funkcję, gdyż kreatyna jest związkiem niezbędnym do utrzymania i przechowywania energii w mięśniach.
Dodatkowo l-arginina wpływa na:
- W dawce od 3 do 5 gramów, l-arginina pomaga szybciej zrastać się złamanym kościom oraz przyspiesza gojenie skomplikowanych ran.
- Arginina aktywuje układ odpornościowy, przez co organizm szybciej radzi sobie z przewlekłymi chorobami.
- Arginina jest jednym z czynników regulujących poziom jakże istotnego dla budowy mięśni czynnika IGF-1 oraz hormonu wzrostu.
- Arginina działa jako przeciwutleniacz – pomaga zwalczać nadmiar wolnych rodników, zwłaszcza po treningu.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Suplementacja
Zobacz wszystkie artykułyPokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) - właściwości, działanie i sposób użycia
Pokrzywa indyjska to roślina, która znalazła swoje zastosowanie w medycynie hinduskiej, lecz nadal jest badana. Jej wpływ na funkcjonowanie organizmu ocenia się jako pozytywny, natomiast wciąż trwają obserwacje dotyczące bezpieczeństwa jej stosowania oraz celów, w jakich może być zastosowana. Przede wszystkim, jeśli odchudzanie jest u Ciebie tematem nr 1 i szukasz wsparcia w tym, bądź co bądź,...
Zostaw opinię