Dobierz suplementy dopasowane do Ciebie
Rabat na Wielkanoc -14% od 189 zł EASTER

Tauryna - właściwości, działanie, jak stosować

Tauryna jest aminokwasem niebiałkowym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Można spotkać ją powszechnie np. w napojach energetycznych, ponieważ do jej licznych działań zaliczyć można m.in. redukowanie uczucia zmęczenia. Obecnie ludzie coraz częściej szukają złotego środka, który pomoże im w walce ze stresem oraz narastającym wyczerpaniem, a także przeciążeniem układu nerwowego. Przydatnym suplementem może okazać się tauryna!
Tauryna - właściwości, działanie, jak stosować
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Tauryna określana jest przede wszystkim jako substancja wspierająca osoby aktywne i sportowców, która ma wpływ nie tylko na wydolność fizyczną, ale też funkcje poznawcze. Posiada ona jednak szereg innych właściwości niż tylko wzmacnianie koncentracji oraz skupienia. Obecna jest w mięśniach szkieletowych, a także mięśniu sercowym oraz mózgu. Wpływa na wiele procesów biochemicznych w organizmie człowieka. Z poniższego artykułu dowiesz się więcej na temat jej działania oraz tego, dlaczego tauryna jest potrzebna w diecie osób aktywnych fizycznie.

Właściwości tauryny

Tauryna jest organicznym związkiem chemicznym, który zalicza się do rodziny aminokwasów siarkowych. Ze względu na swoją budowę chemiczną nie posiada zdolności do tworzenia wiązań peptydowych. Występuje naturalnie w tkankach zwierzęcych oraz organizmie człowieka, gdzie pełni szereg ważnych funkcji. Jest między innymi neuroprzekaźnikiem, uczestniczy w transporcie kreatyny oraz posiada duży wpływ na regenerację organizmu po intensywnym treningu.

Tauryna jest aminokwasem pochodzenia zwierzęcego, a niedobór tauryny może okazać się bardzo negatywny w skutkach. Na szczęście jest to substancja, która występuje naturalnie w diecie. Osoby, które cierpią na jej niedobór, powinny wdrożyć kilka zmian, a przede wszystkim lepiej zbilansować swoją dietę. Mogą także spróbować suplementacji.

Naturalne źródła tauryny

W jakich produktach spożywczych tauryna występuje naturalnie? Głównym źródłem tauryny są oczywiście produkty pochodzenia zwierzęcego:

  • wołowina - 47 mg na 100 g,

  • owoce morza - 964 mg na 100 g,

  • ryby, w szczególności łosoś - ok. 130 mg na 100 g,

  • drób - ok. 34 mg na 100 g,

  • nabiał - 6 mg na 100 g.

Ilość tauryny w produktach spożywczych zmniejsza się pod wpływem obróbki termicznej. Warto również jeszcze raz wspomnieć o tym, że tauryna występuje powszechnie w suplementach diety.

Tauryna - kup teraz:

Trec Taurine 900 - 90 kaps.

Trec Taurine 900 - 90 kaps.

1 porcja / 0,83 pln
24,99 pln
Scitec Taurine - 90 kaps.
  • -11%

Scitec Taurine - 90 kaps.

24,99 pln
Najniższa cena: 27,99 pln -11%
Olimp Taurine 1500 Mega Caps - 120 kaps.

Olimp Taurine 1500 Mega Caps - 120 kaps.

39,99 pln
Trec Creatine Micronized 200 MESH + Taurine - 400g
  • -25%

Trec Creatine Micronized 200 MESH + Taurine - 400g

1 porcja / 0,37 pln
44,99 pln
Najniższa cena: 59,99 pln -25%

Jak działa tauryna?

Przeanalizujmy sposób działania tauryny. Ponieważ występuje ona naturalnie w organizmach zwierzęcych, również w organizmie człowieka pełni ona istotne funkcje:

  • oddziałuje na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego poprzez zwalczanie wolnych rodników oraz ochronę komórek przed działaniem stresu oksydacyjnego,

  • w siatkówce oka chroni ten wrażliwy narząd przed promieniami UV,

  • może przyczyniać się do zmniejszenia uczucia zmęczenia,

  • pozytywnie wpływa na zapobieganie uszkodzeniom DNA,

  • wspomaga kurczliwość mięśnia sercowego oraz regulowanie wewnątrzkomórkowego stężenia jonów wapnia,

  • może przyczyniać się do przyspieszenia procesów regeneracji mikrouszkodzeń mięśni po wysiłku fizycznym oraz zmniejszenia stanów zapalnych,

  • uczestniczy w produkcji kwasów żółciowych, co ma istotny wpływ na procesy trawienne.

Działanie tauryny w organizmie jest bardzo szerokie i synergistyczne. W zależności od tego, czy chcesz wspomóc regenerację czy podnieść wydolność, możesz połączyć jej suplementację z innymi substancjami, otrzymując nieco inne efekty.

Zastosowanie tauryny w sporcie

Tauryna jest powszechnie stosowana w sporcie jako substancja wpływająca na wydolność sportowców oraz zwiększająca poziom ich koncentracji. Doskonale łączy się z kofeiną, wydłużając jej działanie oraz jednocześnie minimalizując spadki energii wynikające z jej rozpadu.

Działanie tauryny pośrednio sprzyja również budowaniu masy mięśniowej oraz jej ochronie przed katabolizmem. Chroni komórki nerwowe przed stresem oksydacyjnym neutralizując wolne rodniki. Jest to aminokwas polecany osobom uprawiającym zarówno sporty wytrzymałościowe, jak i siłowe. Działanie ochronne przed katabolizmem sprzyja utrzymaniu masy mięśniowej podczas długotrwałych wysiłków.

Wpływ tauryny na spalanie tkanki tłuszczowej

Należy jasno powiedzieć, że tauryna nie jest spalaczem tłuszczu. Badania pokazują jednak, że wraz z odpowiednią dietą oraz treningiem aminokwas ten jest w stanie wspomóc proces utraty tkanki tłuszczowej. Dzieje się to ze względu na jej korzystny wpływ na procesy metaboliczne oraz zwiększenie wrażliwości insulinowej.

Dodatkowo tauryna ma wpływ na poziom tkanki tłuszczowej poprzez redukcję zmęczenia, co przekłada się na bardziej intensywne treningi, podczas których można spalić więcej kalorii. Poprawa gospodarki cukrowej z kolei może przełożyć się na efektywniejsze jej wykorzystywanie w trakcie ćwiczeń.

Oznacza to, że tauryna przed treningiem będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które pragną trenować bardziej efektywnie. Warto zaznaczyć, że o wiele korzystniejsze działanie uzyskasz stosując suplement niż pijąc napój energetyczny, który często dostarcza dodatkowo dużych ilości cukru i kalorii, a w dodatku odwadnia organizm.

Jak stosować suplementy diety z tauryną?

W zależności od produktu, jaki chcesz stosować, sposób użycia suplementu może ulegać zmianie. Jedna zasada jest jednak niezmienna - zawsze stosuj się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu. To właśnie producent wie najlepiej, jak można stosować jego produkt, by zachować bezpieczeństwo i uzyskać efekty.

Istotne jest, aby nie przekraczać zalecanej dawki 5 g dziennie, ponieważ może to wywołać pewne skutki uboczne.

Suplementy diety z tauryną można łączyć z kreatyną. Te dwie substancje dobrze oddziałują na siebie nawzajem i na organizm ludzki.

Przeczytaj także artykuł Kofeina przed treningiem. Czy kobiety mogą stosować przedtreningówki?

Komu polecana jest suplementacja tauryny?

Suplementację tauryną powinny rozważyć przede wszystkim osoby aktywne. Tauryna wpływa na wydolność organizmu i zmniejsza stres oksydacyjny, co jest niewątpliwie jej wielką zaletą w sporcie. Korzyści z suplementacji odniosą zatem:

  • osoby aktywne fizycznie - dotyczy to zwłaszcza sportowców, którzy chcą przyspieszyć regenerację mięśni,

  • ludzie odczuwający negatywne skutki stresu oraz przemęczone,

  • wegetarianie oraz weganie, ponieważ tauryna występuje przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, których te grupy osób nie spożywają,

  • osoby z zaburzeniami metabolicznymi, u których tauryna może zwiększać wrażliwość insulinową oraz poprawiać gospodarkę cukrową,

  • ludzie cierpiący na problemy z ciśnieniem, ponieważ tauryna może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i wpłynąć pozytywnie na pracę mięśnia sercowego.

Przeciwwskazania do stosowania tauryny

Organizm ludzki produkuje niewielkie ilości tauryny, choć najczęściej nie są one wystarczające do pokrycia jego zapotrzebowania. Niemniej istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania suplementów diety z tauryną:

  • stosowanie leków na schorzenia sercowo-naczyniowe, ponieważ tauryna może wchodzić z nimi w interakcje,

  • przyjmowanie leków stosowanych w leczeniu zaburzeń psychicznych,

  • dysfunkcje nerek.

W pozostałych przypadkach badania pokazują, że stosowanie zalecanej dawki 3 g na dobę nie powinno wywoływać żadnych skutków niepożądanych, natomiast nie jest to obietnica! Każdy organizm ma swoją indywidualną reakcję na stosowanie tauryny i należy zachować ostrożność podczas suplementacji.

Skutki uboczne tauryny

Suplementacja tauryny może nieść ze sobą pewne skutki uboczne. Zdarzają się one najczęściej wtedy, gdy stosowanie tauryny przebiega w sposób nieprawidłowy, np. dochodzi do przekroczenia jej dziennego dozwolonego spożycia. Do skutków ubocznych należą: ból brzucha, mdłości, wymioty, przewlekłe zmęczenie, biegunki.

Warto dodać, że osoby chore, np. cierpiące na przewlekłe schorzenia kardiologiczne oraz choroby nerek, powinny skonsultować ewentualną suplementację tauryną z lekarzem.

Boks zaczął trenować już w wieku 14 lat! Stoczył ok. 40 walk w boksie olimpijskim oraz 5 w boksie zawodowym. Prowadzi kanał na YouTube poświęcony pięściarstwu i treningom. Ukończył szkolenia trenerskie i dietetyczne. W boksie fascynuje go rywalizacja i pokonywanie własnych słabości. Aktualnie nie boksuje zawodowo, ale wciąż trenuje dla zdrowia i poprawy sylwetki. Jego życiowe cele? Zostać psychologiem sportu i otworzyć własny klub bokserski.

Zostaw opinię

Wczytywanie SuppMatch