Świąteczne przeceny. Rabat -14% od 149 zł SWIETA14

SARMs – zakazane środki o kuszących właściwościach?

SARMs - czym są? Jak działają? Jakie działania niepożądane mogą wywołać? Czy są bardziej bezpieczne od sterydów anaboliczno-androgennych? To i wiele więcej znajdziesz w artykule naszego Promotora Bartosza.
SARMs – zakazane środki o kuszących właściwościach?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

SARMs - czym są? Jak działają? Jakie działania niepożądane mogą wywołać? Czy są bardziej bezpieczne od sterydów anaboliczno-androgennych? To wszystko postaram się Wam pokrótce przybliżyć.

Selektywne modulatory receptora androgenowego to grupa substancji o właściwościach upodobniających je do hormonów steroidowych o działaniu anabolicznym, ale odróżniających się teoretycznie słabszym działaniem androgennym oraz mniejszym nasileniem występowania zmian maskulinizujących, polegających na pojawianiu się męskich cech somatycznych u kobiet, powstających wskutek nadmiernego stężenia hormonów androgennych. Posiadają zdolność do wybiórczego aktywowania lub blokowania receptorów znajdujących się w tkance mięśniowej czy kostnej, co daje im możliwość wywierania określonego, pozytywnego wpływu na daną tkankę z ograniczeniem negatywnych skutków ubocznych na organizm.

Oddziaływanie SARM-ów na organizm

Zastosowanie selektywnych modulatorów receptora androgenowego podwyższa potencjał anaboliczny wpływając na przyrosty masy i siły mięśniowej. Może wiązać się również z szybszym zachodzeniem procesów regeneracji organizmu, zwiększeniem gęstości kości, czy przyśpieszeniem spalania nadmiernych zasobów tłuszczu.

Dlaczego SARM-y są uważane za bezpieczniejsze od sterydów anaboliczno-androgennych?

Bierzemy tutaj pod uwagę dwa zasadnicze fakty:

  • nie następuje ich rozkład pod wpływem enzymów na niepożądane związki – 5-alfa-reduktaza nie przekształca testosteronu w 5α-Dihydrotestosteron, a aromataza nie rozkłada testosteronu do estrogenu,
  • posiadają zdolność wpływu jedynie na wybrane tkanki z obejściem wywierania wpływu na prostatę, wątrobę czy mózg.


Możliwe działania niepożądane

Brakuje dokładnych informacji na temat negatywnych skutków przyjmowania SARM-ów w głównej mierze ze względu na fakt, iż nie zostały przeprowadzone badania sprawdzające ich długofalowe efekty na organizm człowieka. Do potencjalnych zagrożeń wynikających z ich podaży możemy zaliczyć:

  • bóle i zawroty głowy,
  • wymioty,
  • rozstrojenie żołądka,
  • zmniejszone libido,
  • znużenie, zmęczenie, wyczerpanie,
  • zakłócenie prawidłowego widzenia,
  • hamowanie produkcji naturalnego testosteronu,
  • negatywny wpływ na układ endokrynologiczny,
  • działanie pronowotworowe przy stosowaniu nadmiernych ilości.


Słowo końcowe

Musimy zdawać sobie sprawę, że szeroka grupa badań dotyczących potencjalnych korzyści i zagrożeń zdrowotnych wynikających ze stosowania SARM-ów została przeprowadzona na modelach zwierzęcych w warunkach laboratoryjnych. Nadal brakuje jednoznacznych dowodów na to, iż długoterminowe ich stosowanie wśród ludzi pozwala cieszyć się z wymiernych korzyści w postaci rozwoju masy mięśniowej, czy przyrostu siły. Zachować należy w pamięci, że Światowa Agencja Antydopingowa wprowadziła SARM-y na listę substancji zakazanych w 2008 roku, więc ich przyjmowanie nie jest możliwe w świecie sportu.

Jeśli w przyszłości w rzetelnie przeprowadzonych eksperymentach naukowych stwierdzono by brak znaczących negatywnych konsekwencji po zastosowaniu selektywnych modulatorów receptorów androgenowych, zapewne znalazłyby zastosowanie jako bezpieczniejsza wersja terapii zastępczej testosteronem, w leczeniu zaniku masy mięśniowej, osteoporozy czy syndromu przewlekłego zmęczenia.

Reasumując, SARM-y nie są niezbędnym narzędziem w pracy nad wymarzoną sylwetką, niepotwierdzony dostatecznie wpływ na organizm powinien wstrzymywać przed ich wykorzystaniem.

Bibliografia:

  1. Zhang X, Sui Z. Deciphering the selective androgen receptor modulators paradigm. Expert Opin Drug Discov. 2013;8(2):191-218.
  2. Chen J, Kim J, Dalton JT. Discovery and therapeutic promise of selective androgen receptor modulators. Mol Interv. 2005;5(3):173-188.
  3. https://legionathletics.com/sarms/
  4. https://www.usada.org/selective-androgen-receptor-modulators-sarms-prohibited-class-anabolic-agencts/

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię