BLACK SALE Rabaty do -36% -> Sprawdź produkty

Odżywki białkowe bez laktozy – ranking

Nietolerancja laktozy jest dość częstym i bardzo uciążliwym problemem. W większości dostępnych odżywek białkowych znajduje się białko serwatkowe, które niestety nie jest korzystne dla osób z nietolerancją laktozy. Na szczęście rynek odpowiedział na potrzeby konsumentów i aktualnie odżywki białkowe pozbawione laktozy są dość łatwo dostępne. Są to zwykle produkty na bazie roślinnego białka, choć nie tylko. Sprawdź ranking odżywek bez laktozy, jakie cieszą się największą popularnością!
Odżywki białkowe bez laktozy – ranking
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Czym jest laktoza?

Laktoza jest dwucukrem (węglowodanem złożonym), występującym w mleku. Jest ona niezbędna w okresie niemowlęcym jak i wzrostu organizmu ludzkiego. Enzymem odpowiedzialnym za jej trawienie jest laktaza, którego aktywność może stopniowo zanikać na dalszym etapie rozwoju człowieka, tym samym prowadząc do nietolerancji laktozy i pojawiających się problemów trawiennych układu pokarmowego.

W procesie produkcji odżywek białkowych, laktoza może zostać oddzielona od serwatki. Proces usuwania laktozy przy pomocy mikrofiltracji w przepływie krzyżowym (niskie temperatury) zapewnia minimalny stopień denaturacji białka oraz zachowuje naturalne przeciwciała. Jednakże ta technologia nie zawsze jest wykorzystywana, w związku z czym większość odżywek białkowych na bazie serwatki zawiera laktozę. Na szczęście na rynku dostępne są odżywki, które tego dwucukru nie zawierają, co pozwala osobom aktywnym stosować odżywki białkowe pomimo swoich ograniczeń.

Objawy nietolerancji laktozy

Do najczęściej występujących objawów laktozy należą:

  • biegunki,

  • uczucie przelewania treści w jamie brzusznej,

  • nudności,

  • wzdęcia,

  • ból brzucha,

  • nadmierne gazy.

Ranking odżywek białkowych bez laktozy

Jako że bardzo duża część populacji cierpi na wspomniany wyżej zanik aktywności laktazy i/lub nabywa nietolerancję z różnych powodów (celiakia, alergie pokarmowe i inne), firmy produkujące odżywki i suplementy diety wyszły naprzeciw wymaganiom konsumenta, produkując odżywki białkowe pozbawione laktozy. Z obszernej gamy produktów bez laktozy wyróżnić można kilka produktów, które są najchętniej kupowane przez Klientów.

Miejsce 1. BioTech Beef Protein

BioTech Beef Protein to odżywka białkowa bazująca na białku z europejskiej wołowiny, która pozyskana została w procesie wieloetapowej hydrolizy. Jako że jest to białko wołowe, nie zawiera w swoim składzie laktozy ani soi. Jest to odżywka o wysokiej zawartości protein (87%). Charakteryzuje się ona także niską zawartością tłuszczu, a także brakiem dodatkowego cukru oraz glutenu.

Co ważne, odżywka ta jest łatwiejsza do strawienia niż niskotłuszczowa wołowina.

Produkt występuje w gramaturach: 500 g, 1816 g

Porcja: 30 g
Kcal (w porcji): 119 kcal
Węglowodany (w porcji): 2 g
Białko (w porcji): 26 g
Tłuszcze (w porcji): 0,6 g

Miejsce 2. BioTech Vegan Protein

BioTech Vegan Protein to roślinna odżywka białkowa, która bazuje na izolacie białka grochu oraz białku ryżu. To sprawia, że jest ona bezpieczna dla osób z nietolerancją laktozy.

Dodatkowo zawiera ona proszek z jagód acai i goji, a także mąkę z komosy ryżowej. Produkt ten nie zawiera glutenu, dodatkowego cukru, konserwantów oraz barwników. Co więcej, opakowanie BioTech Vegan Protein wykonane jest z mniejszą ilością plastiku, aby ograniczyć zanieczyszczenie środowiska.

Produkt występuje w gramaturach: 500 g, 2000 g

Porcja: 25 g
Kcal (w porcji): 106 kcal
Węglowodany (w porcji): 3,3 g
Białko (w porcji): 19 g
Tłuszcze (w porcji): 2 g

Miejsce 3. Trec Soy Protein Isolate

Trec Soy Protein Isolate to również odżywka białkowa na bazie białka pochodzenia roślinnego. W tym przypadku jest to izolat białka sojowego. Cechuje się także wysoką zawartością białka (ponad 85%) oraz niską zawartością węglowodanów oraz tłuszczu. Choć nie jest to białko odzwierzęce, odżywka ta ma solidny profil aminokwasowy.

Oczywiście odżywka ta jest dostępna w kilku pysznych smakach.

Produkt występuje w gramaturze 750 g.

Porcja: 30 g
Kcal (w porcji): 112 kcal
Węglowodany (w porcji): 1,1 g
Białko (w porcji): 26 g
Tłuszcze (w porcji): 0,4 g

Miejsce 4. ActivLab Aksyllab Prawilne Białko Vege

Odżywka białkowa wegańska ActivLab Aksyllab Prawilne Białko Vege to kolejna propozycja dla osób z nietolerancją laktozy. Zawiera ona białko grochu, izolat białka sojowego, białko konopne oraz ryżowe. Produkt ten cechuje się bardzo dobrą rozpuszczalnością i przyswajalnością.

Dostarczenie odpowiedniej ilości białka w diecie wegetariańskiej/wegańskiej może być problematyczne, tak samo jak znalezienie wysokiej jakości odżywki białkowej bez laktozy. Na szczęście na ratunek przychodzą białka roślinne!

Produkt występuje w gramaturze 700 g.

Porcja: 30 g
Kcal (w porcji): ok. 105 kcal w zależności od smaku
Węglowodany (w porcji): ok. 1,7 g w zależności od smaku
Białko (w porcji): 23 g
Tłuszcze (w porcji): ok. 0,6 g w zależności od smaku

Miejsce 5. Olimp Sojavit 85

Ostatnią odżywką białkową bez laktozy w rankingu jest Olimp Sojavit 85. To kolejny produkt białkowy na bazie roślinnych protein, a konkretniej izolatu białka sojowego. Jego skład został wzbogacony o witaminy, minerały oraz aktywatory metaboliczne takie jak cholina, L-karnityna czy inozytol. Tak jak odżywki białkowe z poprzednich pozycji, tak też Olimp Sojavit 85 charakteryzuje się bardzo dobrą rozpuszczalnością oraz wysoką wartością odżywczą.

Produkt występuje w gramaturach: 35 g, 700 g

Porcja: 35 g
Kcal (w porcji): 130 kcal
Węglowodany (w porcji): 0,35 g
Białko (w porcji): 30 g
Tłuszcze (w porcji): 1 g

Ranking odżywek białkowych bez laktozy - podsumowanie

Nazwa produktu Źródła białka Wielkość porcji Kcal w porcji Ilość węglowodanów w porcji Ilość białka w porcji Ilość tłuszczów w porcji Gramatury
Miejsce 1.

BioTech Beef Protein

białko wołowe 30 g 119 kcal 2 g 26 g 0,6 g 500 g, 1816 g
Miejsce 2.

BioTech Vegan Protein

izolat białka grochu, białko ryżu 25 g 106 kcal 3,3 g 19 g 2 g 500 g, 2000 g
Miejsce 3.

Trec Soy Protein Isolate

izolat białka sojowego 30 g 112 kcal 1,1 g 26 g 0,4 g 750 g
Miejsce 4.

ActivLab Aksyllab Prawilne Białko Vege

białko grochu, izolat białka sojowego, białko konopne oraz ryżowe 30 g ok. 105 kcal w zależności od smaku ok. 1,7 g w zależności od smaku 23 g ok. 0,6 g w zależności od smaku 700 g
Miejsce 5.

Olimp Sojavit 85

izolat białka sojowego 35 g 130 kcal 0,35 g 30 g 1 g 35 g, 700 g

Sprawdź także artykuł Wegańskie odżywki białkowe - którą wybrać?

Ranking odżywek białkowych bez laktozy został przygotowany na podstawie danych o ilości sprzedaży w sklepach Bodypak.pl, Budujmase.pl i BCAA.pl w okresie od 01.01.2024r do 30.06.2024r.

Artykuł został pierwotnie opublikowany 30.07.2019 r. oraz został zaktualizowany 25.09.2024 r. zgodnie z aktualną wiedzą i ofertą bodypak.pl.

Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyski. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Była zawodniczką PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego, w 2019 r. ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Jest stałą bywalczynią siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część jej życia), czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli. :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

Zostaw opinię