Melatonina „w pigułce”
Słowem wstępu
Temat suplementacji – w tym przypadku wspierającej procesy snu i regeneracji - należy rozpocząć od faktu, że środki te mają uzupełniać, a nie zastępować dietę. Bez fundamentu jakim jest żywienie, a dalej – bez zachowania odpowiedniego komfortu sennego, higieny snu czy poziomu regeneracji – suplementacja jest niezasadna. Sięgamy po nią wówczas, gdy zachowujemy na względnym poziomie powyższe, a w przypadku snu – w momencie zapewnienia mu odpowiednich warunków. Nadmierna aktywność, nie przestrzeganie podstaw żywienia, pomijanie regeneracji itp. to pierwsze aspekty, o które winniśmy zadbać przed przystąpieniem do suplementowania chociażby melatoniny.
Melatonina
To hormon produkowanym głównie w szyszynce. Powstaje w wyniku wieloetapowych przemian tryptofanu, podczas których wytwarzana w ustroju jest m.in. serotonina. Określana jest mianem „hormonu ciemności”, gdyż u wszystkich organizmów brak światła powoduje wzmożoną jej syntezę. Receptory melatoniny odkryte zostały w rozmaitych tkankach człowieka, co sugeruje jej wielopoziomowy wpływ na organizm. Główną rolą melatoniny jest utrzymywanie optymalnej aktywności rytmów dobowych i regulacja cyklu sen-czuwanie. Melatonina istotnie bierze udział w utrzymaniu homeostazy komórkowej (działa przeciwutleniająco i przeciwnowotworowo, przypuszcza się iż również przeciwbólowo, uczestniczy w procesach syntezy hormonów osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i podwzgórze-przysadka-gonady). Wg zaleceniach Shony Halson dotyczących suplementacji, podaż melatoniny może przyczyniać się do przyspieszenia zasypiania.
Występowanie
Źródłem melatoniny może być pokarm – ryż czarny i czerwony, orzechy pistacjowe i włoskie, kukurydzę, pszenicę, jęczmień i owies, jaja, ryby, owoce żurawiny (25-96ug/g), a także pomidory, truskawki i wiśnie.
Najbardziej obiecujące badania wpływu melatoniny z żywności na jakość czy długość snu to eksperymenty z owocami wiśni (mowa szczególnie o odmianach z doliny Jerte), śliwek i soku z winogron
Dawki stosowane w dotychczasowych badaniach z wyższymi stężeniami melatoniny to:
- 195g śliwek japońskich 2*dziennie przez 5 dni
- 200ml soku winogronowego dziennie przez 5 dni
- 141g świeżych wiśni 2* dziennie przez 5 dni
Produkty, które mogą Cię zainteresować:
Melatonina na zaburzenia snu
Zgodnie ze Standardami leczenia zaburzeń rytmu okołodobowego snu i czuwania z roku 2017 melatonina jest substancją podawaną osobom cierpiącym na zaburzenia snu o rozmaitym podłożu. Dawki mieszczą się w granicach 0,5-3mg. Analizy prób kontrolowanych placebo udokumentowały, że jej suplementacja może skracać czas zasypiania o ok. 7,06 - 11,7 min,a także wydłużać całkowity czasu snu o ok. 8,25min. Przypisuje się jej również poprawę jakości snu.
Krótkoterminowe jej przyjmowanie uznaje się za bezpieczne. Długoterminowe nie zostało przebadane na osobach aktywnych.
Biodostępność melatoniny przyjmowanej doustnie określa się na ok. 15% (u mężczyzn 8,6+-3,9%, u kobiet 16,8+-12,7%). Ogólnie ujmując, badań dotyczących wpływu melatoniny na sen w przypadku osób aktywnych jest znacznie mniej – gdzie wydaje się iż problem ze snem odnotowuje się u tych osób częściej aniżeli przeciętnego człowieka. Przyjmuje się jednak analogiczny sposób postępowania w obu przypadkach.
Dla przykładu rekomendacje dotyczące stosowania melatoniny w zaburzeniach rytmu okołodobowego proponowane w 2017 roku, gdzie np. dla pracy zmianowej – praca w nocy rekomenduje się 0,5-3mg po powrocie z pracy, z uwzględnieniem długosci snu w ciągu dnia - 6-7h snu z 30min drzemką przed wyjściem do pracy. Inny przykład to praca po wyjściu na zmianę dzienną. Tutaj rekomenduje się 3-5mg na 3h przed snem – gdzie 3h przed snem – unikać należy narażenia na światło i czynności pobudzających. Inne rekomendacje dotyczą podróży (leczenie zespołu nagłej zmiany strefy czasowej jet – lag) lub innych zaburzeń niż 24h rytmem okołodobowym.
Generalizując, melatoninę poleca się suplementować czasowo/okresowo, wystarczająca dawka to 1-3 mg, maksymalnie 5. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, ze względu na brak notowania większych korzyści.
Melatonina przed wysiłkiem
Niektóre badania, pomimo ich deficytu mogą sugerować o pozytywnym wpływie melatoniny na wykorzystanie źródeł cukrowych jako dostarczających energię w wysiłku czy obniżanie temperatury ciała co dalej wpływa na zmniejszone odczucie zmęczenia – a co za tym idzie, większe możliwości wysiłkowe. Istnieje jednak badanie z którego wynika iż zastosowanie dawki 5 mg melatoniny 15 min przed wyścigiem kolarskim na dystansie 32,2 km nie skutkowało poprawą wydolności. W przypadku „robienia wagi” przy stresie przed zawodami, problemami z zasypianiem i dobrą jakością snu – proponuje si e by na tydzień przed zawodami rozpocząć suplementację w dawce 1-3 mg na godzinę przed snem co pozwala na szybsze zaśnięcie.
Literatura:
- Halson SLJSM (2014) Sleep in elite athletes and nutritional interventions to enhance sleep.
- K. Skwarło-Sońta, Majewski PJFML (2010) Melatonina, wielofunkcyjna cząsteczka sygnałowa w organizmie ssaka: miejsca biosyntezy, funkcje, mechanizmy działania.
- Skwarło-Sońta KJK (2014) Melatonina: hormon snu czy hormon ciemności?
- Wichniak A, Jankowski KS, Skalski M et al. (2017) Treatment guidelines for circadian rhythm sleep-wake disorders of the Polish Sleep Research Society and the Section of Biological Psychiatry of the Polish Psychiatric Association. Part I. Physiology, assessment and therapeutic methods.
- Brzęczek M, Słonka K, Hyla-Klekot LJPiMR (2016) Melatonina–hormon o plejotropowym działaniu.
- Meng X, Li Y, Li S et al. (2017) Dietary sources and bioactivities of melatonin.
- Kennaway DJJCrifs, nutrition (2017) Are the proposed benefits of melatonin- rich foods too hard to swallow?
- González-Flores D, Velardo B, Garrido M et al. (2011) Ingestion of Japanese plums (Prunus salicina Lindl. cv. Crimson Globe) increases the urinary 6-sulfatoxymelatonin and total antioxidant capacity levels in young, middleaged and elderly humans: Nutritional and functional characterization of their content.
- González-Flores D, Gamero E, Garrido M et al. (2012) Urinary 6-sulfatoxymelatonin and total antioxidant capacity increase after the intake of a grape juice cv. Tempranillo stabilized with HHP.
- Trionfante CP, Davis GR, Farney TM et al. (2017) A pre-exercise dose of melatonin can alter substrate use during exercise.
- Atkinson G, Drust B, Reilly T et al. (2003) The relevance of melatonin to sports medicine and science..
- Brandenberger KJ, Ingalls CP, Rupp JC et al. (2018) Consumption of a 5- mg Melatonin Supplement Does Not Affect 32.2-km Cycling Time Trial Performance.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Suplementacja
Zobacz wszystkie artykułyPokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) - właściwości, działanie i sposób użycia
Pokrzywa indyjska to roślina, która znalazła swoje zastosowanie w medycynie hinduskiej, lecz nadal jest badana. Jej wpływ na funkcjonowanie organizmu ocenia się jako pozytywny, natomiast wciąż trwają obserwacje dotyczące bezpieczeństwa jej stosowania oraz celów, w jakich może być zastosowana. Przede wszystkim, jeśli odchudzanie jest u Ciebie tematem nr 1 i szukasz wsparcia w tym, bądź co bądź,...
Zostaw opinię