BLACK SALE Rabaty do -36% -> Sprawdź produkty

Melatonina czy Ashwagandha - co wybrać na lepszy sen?

Poziom stresu u każdego z nas pozostawia wiele do życzenia. Ciągły pośpiech, pogoń za karierą, obawy, niepewna przyszłość, poważne życiowe decyzje to tylko ułamek codziennych zmartwień i zmagań, które wywołują u nas stres. Jego nadmiar może spędzać sen z powiek. Z tego artykułu dowiesz się, jak możesz pomóc sobie w walce ze stresem i jak polepszyć jakość swojego snu oraz co Ci w tym bardziej pomoże – melatonina czy Ashwagandha.
Melatonina czy Ashwagandha - co wybrać na lepszy sen?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Środowisko stresowe, w którym przebywamy, ma ogromny wpływ na jakość snu, a co za tym idzie – na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Próbujemy sobie radzić ze stresem na różne sposoby, jednak nie zawsze są one skuteczne, a stres nie jest jedynym czynnikiem, przez który jakość snu spada. Obniżony poziom melatoniny w organizmie również powoduje problemy ze snem.

Melatonina i Ashwagandha - czym się różnią?

Podstawowa różnica między Ashwagandhą a melatoniną jest taka, że są to zupełnie różne substancje.

Melatonina to hormon, czyli substancja biologicznie aktywna produkowana przez wyspecjalizowane komórki lub gruczoły organizmu ludzkiego lub zwierzęcego. Ashwaghanda jest adaptogenem - substancją aktywną ułatwiającą przystosowanie się (adaptację) organizmu do niekorzystnych warunków środowiskowych, w tym stresu.

Właściwości i działanie melatoniny

Melatonina to hormon produkowany przez szyszynkę, który w największym stężeniu produkowany jest wtedy, gdy w ciągu doby zaczyna panować ciemność, a więc najwięcej melatoniny organizm produkuje między 23:00 a 3:00.

Melatonina odpowiada za uczucie zmęczenia i znużenia, dlatego też nazywamy melatoninę hormonem snu. Co ważne, melatonina reguluje nasz zegar biologiczny, który jest coraz bardziej doceniany. Melatonina jest też bardzo silnym antyoksydantem, który neutralizuje wolne rodniki i chroni organizm przed stresem oksydacyjnym.

Melatonina – skutki niedoboru i wskazania do suplementacji

Niestety, zawartość melatoniny w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem. Między 35. a 40. rokiem życia możemy mieć problem z jakością i długością snu, ale nie jest to jedyny przypadek, w którym występuje problem z ilością melatoniny w organizmie. Właśnie dlatego w określonych przypadkach wskazana jest jej suplementacja.

U kogo się sprawdzi?

  • u osób w wieku 35-40 lat,

  • u osób w podeszłym wieku,

  • u pracujących na zmiany,

  • u osób cierpiących na jet-lag po podróży lotniczej.

W przypadku zaburzeń snu zaleca się przyjmowanie od 0,5 do 3 mg melatoniny na około godzinę przed snem, natomiast odpowiednią dawkę melatoniny dobierze lekarz.

Potrzebujesz więcej informacji na temat melatoniny, przeczytaj artykuł Melatonina - co powinniśmy o niej wiedzieć

Suplementy diety z melatoniną:

6PAK Nutrition Effective Line GABA + Melatonin - 90 kaps.

6PAK Nutrition Effective Line GABA + Melatonin - 90 kaps.

1 porcja / 0,28 pln
24,99 pln
Trec Vitality Melatonin - melatonina w kapsułkach - 90 kaps.

Trec Vitality Melatonin - melatonina w kapsułkach - 90 kaps.

1 porcja / 0,19 pln
16,99 pln
Essensey Melatonina - 120 kaps.

Essensey Melatonina - 120 kaps.

1 porcja / 0,14 pln
16,99 pln

Właściwości i działanie Ashwagandhy

Ashwagandha znana jest także jako Withania somnifera, żeń-szeń indyjski czy witania ospała. Jest to roślina, którą wykorzystywano już w starożytności w medycynie ajurwedyjskiej. Ashwagandha swoje niezwykłe działanie i popularność w suplementacji zawdzięcza ponad 80 składnikom bioaktywnym, które się w niej znajdują.

Uznaje się, że Ashwagandha łagodzi stres, poprawia samopoczucie oraz wspiera układ odpornościowy.

Co do dawkowania suplementów diety z Ashwagandhą, w przypadku 5% ekstraktu Ashwagandhy dobowa dawka wynosi około 300-500 mg na dobę.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Ashwagandzie? Przeczytaj artykuł Ashwagandha - jak stosować, działanie, dawkowanie

Suplementy diety z Ashwagandhą:

Trec Vitality Ashwagandha - 60 kaps.
  • -17%

Trec Vitality Ashwagandha - 60 kaps.

1 porcja / 0,42 pln
24,99 pln
Najniższa cena: 29,99 pln -17%
Sport Definition Ashwagandha Perfect - 90 kaps.

Sport Definition Ashwagandha Perfect - 90 kaps.

1 porcja / 0,33 pln
29,99 pln
Swanson Ashwagandha 450mg - 100 kaps.

Swanson Ashwagandha 450mg - 100 kaps.

1 porcja / 0,29 pln
28,99 pln

Suplementy diety na lepszy sen - melatonina czy Ashwagandha?

Jak już wspomniałam, melatonina to hormon, który naturalnie występuje w organizmie i wpływa na naturalny rytm dobowy organizmu, w tym jakość snu, a Ashwagandha to roślinny adaptogen, który wspiera organizm w przystosowaniu się do sytuacji stresowych, czyli ułatwia radzenie sobie ze stresem, a także wzmacnia funkcje poznawcze, procesy zapamiętywania i uczenia się. W związku z tym Ashwagandha nie ma bezpośredniego wpływu na sen, a melatonina owszem.

Nie oznacza to jednak, że Ashwagandha nie jest pomocna - osoby narażone na szczególny stres odczują pozytywne działanie tego adaptogenu.

Czy Ashwagandha może poprawić jakość snu?

Tak, Withania somnifera może poprawić jakość snu, ponieważ Ashwagandha łagodzi stres. Nie jest to jednak działanie bezpośrednie - suplementy z Ashwagandhą nie sprawią, że zaśniesz w mgnieniu oka, ale jednak osoby, który odczuwają duży stres, zazwyczaj gorzej śpią.

W jaki sposób Ashwagandha działa na stres? Substancje aktywne w niej zawarte wpływają na pobudzenie receptorów GABA (rodzaje receptorów błonowych wiążących kwas γ-aminomasłowy, pełniących ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego), wskutek czego organizm nie wydziela kortykoliberyny (CRH). To z kolei powoduje, że w organizmie nie zwiększa się poziom kortyzolu (hormonu stresu). Ostatecznie, mniejszy poziom stresu sprawia, że suplementacja Ashwagandhy wspomaga zasypianie.

Ashwagandha nie wykazuje działania toksycznego i zazwyczaj nie powoduje skutków ubocznych, choć tego nigdy nie można zagwarantować. Na jej suplementację powinny uważać osoby, które cierpią z powodu padaczki, a suplementacja jej razem z innymi lekami wymaga konsultacji lekarskiej.

W przypadku suplementacji melatoniny należy mieć do niej wskazania. Mimo, że można ją zakupić bez recepty, to jej stosowanie należy skonsultować z lekarzem. Melatonina to hormon i niewątpliwie ma wpływ na funkcjonowanie organizmu, a nie warto na własną rękę ingerować w gospodarkę hormonalną.

Podsumowanie

Zarówno melatonina, jak i Ashwagandha mogą okazać się dla Ciebie pomocne, a kwestia tego, co lepiej na Ciebie zadziała zależy od przyczyny Twoich problemów ze snem. Jeśli głównym problemem jest przewlekły stres, warto najpierw spróbować suplementacji Ashwaghandy, która pomoże organizmowi zaadoptować się do sytuacji stresowych i przewlekłego stresu (co nie zmienia faktu, że stres to nasz największy wróg i warto pracować nad jego maksymalnym ograniczeniem). Jeśli jednak głównym problemem u Ciebie są zaburzenia rytmu dobowego, lepiej sprawdzi się melatonina, ale wdrożenie jej stosowania należy najpierw skonsultować z lekarzem.

Artykuł został pierwotnie opublikowany 17.03.2021 r. oraz został zaktualizowany 09.04.2024 r. zgodnie z aktualną wiedzą i ofertą bodypak.pl

Promotorka Bodypak. Dietetyk kliniczny po Śląskim Uniwersytecie Medycznym oraz certyfikowany trener personalny. Ponadto uczestniczka wielu szkoleń o tematyce zarówno dietetycznej, jak i treningowej. Na co dzień prowadzi pacjentów dietetycznie online oraz prowadzi treningi personalne z dojazdem i wirtualnie. Specjalizuje się w dietoterapii chorób autoimmunologicznych (m.in. Hashimoto, IO). Jej pasje to trening siłowy, joga i jazda konno.

Zostaw opinię