Aktywnie w Nowym Roku! Rabat -5% od 159zł KOD: NR5  

Kwas alfa-liponowy (ALA) - właściwości, działanie, zastosowanie

Kwas ALA, inaczej kwas alfa liponowy, znany jest dzięki swoim silnym właściwościom przeciwutleniającym. Oznacza to, że świetnie zwalcza wolne rodniki, a tym samym hamuje procesy starzenia komórek. Dodatkowo wspiera zdrowie oraz metabolizm. Przyjmowanie go w postaci suplementu diety może szczególnie wspomagać układ nerwowy, wspierać metabolizm glukozy oraz przyspieszać redukcję tkanki tłuszczowej. Poznaj właściwości, dzięki którym kwas liponowy jest tak popularny.
Kwas alfa-liponowy (ALA) - właściwości, działanie, zastosowanie
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Kwas alfa-liponowy, inaczej zwany kwasem tiooktanowym, jest kwasem tłuszczowym o właściwościach porównywalnych do właściwości witamin. Dzienne zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy sięga 300 mg. Sportowcy suplementują jednak zdecydowanie większe ilości tej substancji sięgające 600-1200 mg na dobę.

Zastosowanie preparatów z kwasem alfa-liponowym jest bardzo wszechstronne, ponieważ jego działanie może wspomagać leczenie cukrzycy, a także miażdżycy. Jest również składnikiem licznych kosmetyków, które mają opóźniać starzenie się skóry. Z poniższego artykułu dowiesz się, czy suplement diety zawierający ALA jest czymś, po co warto sięgnąć oraz jakich efektów suplementacji można się spodziewać.

Właściwości kwasu alfa-liponowego

Kwas alfa-liponowy jest składnikiem, który tylko w niewielkim stopniu produkowany jest w organizmie człowieka. Oznacza to, że trzeba dostarczać jego większe ilości wraz z pożywieniem, głównie pochodzenia roślinnego, chociaż w sporych ilościach znajduje się również w podrobach.

Najbardziej jest on znany ze swoich silnych właściwości antyoksydacyjnych oraz przeciwzapalnych. Oznacza to, że chroni komórki nerwowe przed stresem oksydacyjnym. Poza tym:

  • działa prewencyjnie w chorobach układu krążenia,

  • wpływa korzystnie na pracę wątroby,

  • pomaga regulować poziom cukru we krwi,

  • zwiększa wrażliwość tkanek na działanie insuliny,

  • wspomaga leczenie cukrzycy,

  • zwiększa wydolność psychiczną,

  • poprawia pracę układu nerwowego,

  • optymalizuje wykorzystanie energii w komórkach nerwowych,

  • zmniejsza stany zapalne,

  • przyśpiesza metabolizm.

Właściwości, jakie wykazuje kwas alfa-liponowy, są spektakularne, ale warto wiedzieć, jak działa oraz dlaczego warto pomyśleć o jego suplementacji.

Sprawdź także artykuł Jak przyspieszyć metabolizm? Najlepsze porady

Jak działa kwas alfa-liponowy?

Zmiana diety oraz stosowanie dodatkowo suplementacji kwasem alfa-liponowym skutecznie obniża masę ciała oraz BMI. Kwas alfa-liponowy zwiększa wychwyt glukozy zarówno w mięśniach, jak i wątrobie. Wpływa tym samym korzystnie na jej metabolizm, poprawia jednocześnie metabolizowanie tłuszczów. Osoby stosujące podczas diety odchudzającej kwas alfa-liponowy poprawiły swój profil lipidowy oraz obniżyły ciśnienie krwi.

Regularne przyjmowanie kwasu alfa-liponowego zwiększa wrażliwość tkanek na działanie insuliny oraz tolerancję na glukozę. Można zatem powiedzieć, że jest to jeden z dobrych przyjaciół wątroby, przyspieszający utlenianie glukozy. Jego bardzo istotnym działaniem jest to, że przeciwdziała uszkodzeniom nerwów wywołanym przez procesy starzenia komórek, a także uszkodzenia mechaniczne. Wykazuje silne działanie regeneracyjne wewnątrz komórki i chroni błony nerwowe, dbając jednocześnie o stały dopływ krwi wraz z tlenem oraz składnikami odżywczymi do nerwów.

Kwas alfa-liponowy opiera swoje działanie przede wszystkim na silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Posiada również zdolność do regeneracji innych ważnych dla organizmu antyoksydantów, takich jak witamina C oraz E. Coraz częściej wykorzystuje się go w leczeniu cukrzycy oraz neuropatii.

Kwas ALA w ofercie bodypak.pl:

Trec ALA 250 - 60 kaps.
  • -14%

Trec ALA 250 - 60 kaps.

1 porcja / 0,50 pln
29,99 pln
Najniższa cena: 34,99 pln -14%

Zastosowanie kwasu alfa-liponowego w odchudzaniu

Kwas alfa-liponowy ze względu na regulację poziomu glukozy we krwi posiada bardzo dobre zastosowanie w odchudzaniu. Nie tylko wspomaga leczenie cukrzycy, ale też utratę masy ciała i tkanki tłuszczowej. Spowodowane jest to tym, że pomaga kontrolować napady głodu wywołane przez skoki insulinowe. Dodatkowo wspomaga procesy regeneracji mięśni po intensywnych treningach, umożliwiając wykonywanie bardziej efektywnych i częstszych sesji treningowych.

Ponadto kwas alfa-liponowy zmniejsza wytwarzanie przez organizm bardzo niepożądanej substancji, jaką jest chemeryna. Wpływa ona na zwiększenie predyspozycji do powstawania zespołu metabolicznego oraz otyłości.

Z drugiej strony warto również wspomnieć, że kwas alfa-liponowy nasila działanie kreatyny, co jest bardzo pozytywnym zjawiskiem dla osób uprawiających sport. Kreatyna pośrednio wspomaga rozwój masy mięśniowej.

Jak i kiedy stosować kwas alfa-liponowy?

Kwas alfa-liponowy warto przyjmować w dawkach 300-600 mg, a niektórzy sugerują, że można przyjmować nawet dawki 1200 mg na dobę przy większej masie ciała lub uprawiając intensywnie sport. Dawkowanie warto zacząć od mniejszych dawek i stopniowo je zwiększać.

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie się do zaleceń producenta danego suplementu. Dzięki temu będziesz miał pewność, że przyjmujesz ALA w bezpiecznych dawkach. ALA często należy przyjmować podczas z posiłkiem, mogą to być dwie kapsułki lub inna ilość - wszystko zależy od producenta kwasu alfa-liponowego, który stosujesz. Zaleca się, aby w trakcie suplementacji nie spożywać alkoholu.

Inną ważną wskazówką dotyczącą przyjmowania kwasu alfa-liponowego jest stosowanie go przy dietach wysokowęglowodanowych, ponieważ zwiększa wrażliwość insulinową tkanek. Efekty przyjmowania można zauważyć po około 4 do 8 tygodni.

Czy suplementacja kwasem ALA jest bezpieczna?

Suplementacja kwasem ALA jest uważana za całkowicie bezpieczną w przypadku zdrowych osób dorosłych, zwłaszcza przy dawkach zalecanych, czyli 300-600 mg na dobę. Przyjmuje się, że dawka toksyczna dla ludzkiego organizmu to 5-10 gramów na dobę. Przyjmowanie takich ilości przez dłuższy czas może nieść za sobą pewne skutki uboczne.

Warto zaznaczyć również, że suplementacja u kobiet w ciąży nie była badana i nie zaleca się przyjmowania tego kwasu kobietom w tym okresie.

Przeciwwskazania do stosowania kwasu alfa-liponowego

Kwas alfa-liponowy, który jest silnym antyoksydantem, posiada pewne przeciwwskazania do stosowania. Należą do nich:

  • okres ciąży oraz karmienie piersią - nie ma badań na temat tego, jaki wpływ ma ALA na organizm kobiety w okresie ciąży, z tego względu brak jest wystarczających danych, aby uznać suplementację za bezpieczną w tym czasie,

  • uzależnienie lub nadużywanie alkoholu - u ludzi spożywających duże ilości alkoholu może wystąpić niedobór witaminy B1, a kwas alfa-liponowy może te niedobory jeszcze pogłębić,

  • alergia na ALA - istnieją osoby, które wykazują reakcje alergiczne na kwas alfa-liponowy.

Są też dwie sytuacje, w których suplementacja ALA powinna nastąpić po dogłębnej konsultacji z lekarzem:

  • cukrzyca oraz hipoglikemia - fakt, że kwas alfa-liponowy wpływa na poziom cukru we krwi, może zmuszać do odpowiedniego dostosowania leków i wzięcia pod uwagę faktu suplementacji przez lekarza prowadzącego; najlepszym rozwiązaniem jest zaniechanie suplementacji bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem,

  • choroby tarczycy - kwas alfa-liponowy może wpływać na poziom hormonów tarczycy, z tego względu osoby cierpiące na zaburzenia związane z pracą tego narządu muszą konsultować suplementację z lekarzem.

Kwas ALA - skutki uboczne stosowania

Kwas alfa-liponowy jest uważany za bardzo bezpieczny preparat, który nie niesie ze sobą poważniejszych skutków ubocznych, jednak nawet w jego przypadku mogą wystąpić pewne rzadkie działania niepożądane:

  • nudności,

  • biegunki,

  • bóle brzucha,

  • skórne reakcje alergiczne,

  • nadmierne obniżenie poziomu cukru we krwi,

  • bóle głowy.

Z czym nie łączyć kwasu alfa-liponowego ALA?

Kwas alfa-liponowy hamuje procesy starzenia, zapewnia ochronę komórek przed działaniem wolnych rodników i zwiększa wydolność psychiczną. Nie należy jednak łączyć go z pewnymi substancjami. Są to między innymi:

  • alkohol - działa on negatywnie na organizm praktycznie w każdej ilości, a spożywanie go wraz z kwasami ALA może pogłębiać niedobór witaminy B1,

  • leki przeciwcukrzycowe - ze względu na swoje właściwości obniżania poziomu cukru we krwi, kwas alfa-liponowy w połączeniu z lekami przeciwcukrzycowymi może prowadzić do hipoglikemii,

  • leki na tarczycę - ze względu na wpływ, jaki ma kwas alfa-liponowy na poziom hormonów tarczycy, nie zaleca się suplementacji w połączeniu z tego rodzaju lekami,

  • inne antyoksydanty - nie poleca się łączenia ze sobą kilku przeciwutleniaczy.

Boks zaczął trenować już w wieku 14 lat! Stoczył ok. 40 walk w boksie olimpijskim oraz 5 w boksie zawodowym. Prowadzi kanał na YouTube poświęcony pięściarstwu i treningom. Ukończył szkolenia trenerskie i dietetyczne. W boksie fascynuje go rywalizacja i pokonywanie własnych słabości. Aktualnie nie boksuje zawodowo, ale wciąż trenuje dla zdrowia i poprawy sylwetki. Jego życiowe cele? Zostać psychologiem sportu i otworzyć własny klub bokserski.

Zostaw opinię