Kreatyna i białko - czy to naprawdę dobre połączenie?
O tym suplemencie od dłuższego już czasu słychać głośno, nie tylko wśród zawodowych sportowców, ale i tych osób, które dopiero sprawdzają swoje możliwości w zakresie treningów siłowo-wytrzymałościowych. Należy on do grupy najpopularniejszych na świecie oraz również w Polsce.
Już od lat dziewięćdziesiątych zauważono jej korzystny wpływ na wyniki siłowe oraz wytrzymałościowe. Dlatego stała się rewelacyjnym wsparciem dla wszystkich aktywnych fizycznie i chcących poprawić swoje rezultaty w bezpieczny, naturalny sposób. Kreatyna. Odkryta w pierwszej połowie XIX wieku. Substancja, suplement, związek, składnik, który we własnym zakresie, choć odpowiednio niewielkich ilościach wytwarzany jest przez nasz organizm. Wartości te są na tyle nieznaczne, że w celu poprawy wyników sportowych stała się suplementem do diety.
Najważniejsze efekty stosowania kreatyny.
W chemicznym ujęciu kreatyna zbudowana jest z elementów białek mięśniowych, a mówiąc dokładniej z trzech aminokwasów: argininy, glicyny oraz metioniny. Więc co zapewni nam dawkowanie tego składnika? Kreatyna pozytywnie wpływa na zdolności regeneracyjne włókien mięśniowych jak i gojenie się ran. Istotne znaczenie ma jej udział w obniżaniu poziomu stresu oksydacyjnego oraz utlenianiu się tkanek. Okazuje się więc nieoceniona zarówno w codziennym życiu oraz funkcjonowaniu organizmu sportowca nastawionego na wzmożony wysiłek fizyczny. Wtedy odpowiednio poprowadzona regeneracja ma kluczowe znaczenie w realizacji postawionych celów. Sposobem na podniesienie wydajności działania samej kreatyny jako suplementu jest połączenie jej z innymi środkami. Badania przekonują nas do słuszności tego stwierdzenia. Przyjmowanie omawianego związku chemicznego z węglowodanami oraz odżywką białka serwatkowego (WPC), izolatem białka (WPI) czy samą leucyną, która zwiększy finalne działanie, które poparte jest zwiększonym wyrzutem insuliny. Taka sytuacja zwiększa jej wchłanialność oraz pozytywny wpływ na procesy metaboliczne. Nie powinno się natomiast stosować kreatyny wraz z wysoko tłuszczowym posiłkiem.
Najpopularniejsze odżywki białkowe:
Taka praktyka może zapewnić pogorszenie zdolności jej całościowego wchłaniania przez organizm. Dodatkowo, dobrym pomysłem jest popijać kreatynę dużą ilością wody. Za tą sprawą uniknąć możemy problemów żołądkowych oraz zwiększyć bioretencję, czyli przyswajalność składnika. Ze względu na zwiększoną tendencję do retencji wody (czyli jej gromadzenia) stał się ogółem, że powinniśmy spożywać jej więcej niż w przypadku nie zażywania tego suplementu. Szacuje się, że spożycie to powinno wzrosnąć o około 20 do 25%. Nie ma to przełożenia jednak na rzeczywiste wartości i założenia. Jedyna przesłanka do takiego myślenia jest zwiększona ilość spożytego suplementu, a co za tym idzie potrzeba organizmu do wydalania jego nadmiaru poprzez intensyfikację pracy nerek poprzez pracę w środowisku wodnym.
Produkty, które mogą Cię zainteresować:
Czy kreatyna jest dla każdego?
Dostarczanie kreatyny do organizmu to tak naprawdę propozycja dla każdego, kto chce wspomóc organizm w okresie powysiłkowym oraz przy budowaniu masy mięśniowej za sprawą silnego działania anabolicznego, czyli syntezy białek mięśniowych. Dodatkowo wiele pozytywnych cech działania, bezpieczeństwo oraz brak skutków ubocznych w przypadku zastosowania właściwych dawek jest silnym argumentem, przemawiającym w kierunku jej zażywania. Ciężko jednoznacznie określić po jakim czasie pierwsze efekty zaczną być zauważalne, lecz te na pewno przyjdą wcześniej niż w przypadku braku jej suplementacji. Co więcej, naukowe badania dowiodły pozytywny wpływ tego składnika na pracę układu sercowo-naczyniowego. Monohydrat kreatyny zwiększa objętość wyrzutową serca, czyli ilość krwi jaką komora serca wtłacza do tętnicy podczas wykonania jednego, pełnego skurczu mięśniowego.
Zobacz także: Odżywka białkowa - jak ją praktycznie wykorzystać?
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Suplementacja
Zobacz wszystkie artykułyPokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) - właściwości, działanie i sposób użycia
Pokrzywa indyjska to roślina, która znalazła swoje zastosowanie w medycynie hinduskiej, lecz nadal jest badana. Jej wpływ na funkcjonowanie organizmu ocenia się jako pozytywny, natomiast wciąż trwają obserwacje dotyczące bezpieczeństwa jej stosowania oraz celów, w jakich może być zastosowana. Przede wszystkim, jeśli odchudzanie jest u Ciebie tematem nr 1 i szukasz wsparcia w tym, bądź co bądź,...
Zostaw opinię