Kazeina - właściwości, działanie, źródła i kiedy ją stosować
Kazeina – co to jest?
Kazeina to białko pochodzące z mleka. Mleko krowie składa się głównie właśnie z kazeiny i to ona zapewnia mleku jego białą barwę.
Co ważne, jest ona białkiem wolnowchłanialnym - jej trawienie oraz wchłanianie to procesy, które trwają dwa razy dłużej niż w przypadku białek serwatkowych. Dzieje się tak dlatego, że w kontakcie z kwasem żołądkowym kazeina zmienia swoją konsystencję w żel/galaretę, a enzymy trawienne mają problem z dotarciem do jej środka.
Kazeina różni się od białka serwatkowego także większą ilością aminokwasów (izoleucyny, waliny, glutaminy, tyrozyny). Znajdziesz w niej także takie aminokwasy jak:
-
kwas asparaginowy,
-
prozyna,
-
lizyna.
Ponadto, białko kazeinowe charakteryzuje się wysoką wartością biologiczną oraz jest świetnym źródłem fosforu i wapnia.
Kazeina micelarna
Kazeina micelarna to najczystsza forma kazeiny. Proces, w którym powstaje, pozwala na uzyskanie w 100% czystej kazeiny bez żadnych zanieczyszczeń. Tak czysta postać kazeiny jest świetnym rozwiązaniem dla osób nietolerujących lub uczulonych na laktozę, ponieważ odżywki białkowe z kazeiną micelarną charakteryzują się bardzo niską, wręcz znikomą ilością tego cukru mlecznego.
Działanie kazeiny
Kazeinę można lubić z powodu wielu korzyści, jakie płyną z jej stosowania. Przyjrzyjmy się zatem działaniu kazeiny.
Głównym działaniem kazeiny jest długotrwały dopływ aminokwasów oraz wsparcie w rozwoju masy mięśniowej. Białko przyczynia się do wzrostu mięśni, więc także kazeina pełni tę funkcję.
Może ona również wspomagać utratę tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym utrzymaniu tkanki mięśniowej, między innymi dlatego, że może zmniejszać uczucie głodu dzięki przyjęciu żelowej konsystencji w żołądku, co niweluje chęć podjadania. Poza tym, dieta bogata w białko sama w sobie jest dobrym pomysłem, jeśli pragniesz zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ trawienie protein to duży wydatek energiczny dla organizmu.
Dodatkowo, może ona obniżać poziom triglicerydów we krwi, wspierać funkcjonowanie układu odpornościowego oraz pozytywnie wpływać na redukcję wolnych rodników.
Przeczytaj także artykuł Białko a budowa mięśni
Gdzie występuje kazeina?
Pokarmowe źródła białka kazeinowego znajdziesz przede wszystkim w produktach mlecznych. Są to:
-
mleko krowie,
-
mleko kozie,
-
mleko owcze,
-
masło,
-
jogurt,
-
kefir,
-
śmietana,
-
twaróg,
-
sery dojrzewające.
Co więcej, kazeinę można znaleźć także w odżywkach białkowych. Białko kazeinowe w odżywkach jest zazwyczaj możliwie najwyższej jakości.
Odżywki dla sportowców z kazeiną
Kazeina znalazła swoje zastosowanie w produkcji odżywek białkowych. Białko serwatkowe jest jednym z najpopularniejszych źródeł białka w odżywkach, zazwyczaj są to koncentraty i izolaty. Kazeina jednak ma szczególne przeznaczenie i może być niezwykle przydatna dla zawodowych sportowców, osób aktywnych fizycznie i właściwie każdego, komu zależy na utrzymaniu lub rozbudowaniu masy mięśniowej.
Kazeina w BODYPAK:
Kiedy stosować białko kazeinowe?
Ze względu na wolne wchłanianie, kazeina jest idealna na noc oraz w sytuacji, gdy wiesz, że przez kilka lub kilkanaście godzin nie zjesz żadnego posiłku. Stopniowe uwalnianie aminokwasów, szczególnie w nocy, wspomaga regenerację oraz wzrost mięśni.
Jesteś sportowcem lub z innych powodów budowanie tkanki mięśniowej jest dla Ciebie ważne? Wybierz kazeinę i stosuj ją przed snem! Efekty jej spożywania są zauważalnie lepsze niż te, które dają białka serwatkowe.
Kazeina - dla kogo będzie najlepsza?
Kazeina jest szczególnie polecana sportowcom i osobom bardzo aktywnym fizycznie, które powinny spożywać odpowiednio dużo białka. Co prawda każdy powinien spożywać go "odpowiednio dużo", ale są to zupełnie inne, łatwiejsze do osiągnięcia ilości.
Jeśli więc Twoje zapotrzebowanie na białko jest wysokie, zależy Ci na lepszej regeneracji nocnej i wzroście masy mięśniowej, kazeina będzie doskonałym wyborem.
Przeciwwskazania do stosowania kazeiny
Poza oczywistym przeciwwskazaniem dla osób z nietolerancją lub alergią na kazeinę, nie powinny jej także spożywać osoby chore na Hashimoto, ponieważ kazeina może pobudzić ich system autoimmunologiczny i doprowadzić do produkcji przeciwciał.
Osoby chore na cukrzycę oraz RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) także powinny unikać kazeiny, która może nasilać objawy tych chorób.
Alergia na kazeinę – charakterystyka i objawy
Alergia na kazeinę to nic innego jak uczulenie na białka mleka krowiego, w którym znajduje się ponad 30 różnych protein, z czego najwięcej jest właśnie kazeiny. Wyróżnia się alergię IgE-zależną, Ig-E niezależną oraz mieszaną.
Objawy alergii IgE-zależnej na kazeinę pojawiają się po kilku minutach do nawet 2 godzin od spożycia czegoś, co ją zawiera. Są to:
-
atopowe zapalenie skóry,
-
pokrzywka,
-
obrzęki skóry i znajdujących się pod nią tkanek,
-
wypryski skórne,
-
inne objawy skórne.
W przypadku alergii IgE-niezależnej objawy występują zdecydowanie później, bo po około 24-48 godzinach od spożycia kazeiny. Rzadziej zdarza się, że objawy alergii pojawiają się dopiero po kilku dniach. Symptomami alergii IgE-niezależnej są dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Bardzo silna alergia na kazeinę doprowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego po jej spożyciu. Objawia się on bladością skóry, potliwością, obniżeniem ciśnienia oraz utratą przytomności.
Definicja i objawy nietolerancji kazeiny
Nietolerancja kazeiny to coś innego niż alergia. Jest to niealergiczna nadwrażliwość na to białko, inaczej stan, w którym organizm człowieka nie radzi sobie z trawieniem kazeiny.
Objawy nietolerancji kazeiny to:
-
ból brzucha,
-
biegunka,
-
zaparcia,
-
gazy,
-
wzdęcia,
-
problemy skórne,
-
w poważnych przypadkach - bóle głowy i uczucie zmęczenia.
Warto zaznaczyć, że nietolerancja kazeiny nie jest tym samym, co nietolerancja laktozy. Kazeina jest białkiem, a laktoza cukrem. Objawy tych nietolerancji są jednak podobne do siebie.
Zazwyczaj zarówno alergia na kazeinę, jak i jej nietolerancja, wymagają eliminacji produktów mlecznych z diety.
Bibliografia:
- . 2015 Jun;145(6):1178-84. Protein Ingestion before Sleep Increases Muscle Mass and Strength Gains during Prolonged Resistance-Type Exercise Training in Healthy Young Men. J Nutr
- 2015 Dec;145(12):2657-64. Casein Compared with Whey Proteins Affects the Organization of Dietary Fat during Digestion and Attenuates the Postprandial Triglyceride Response to a Mixed High-Fat Meal in Healthy, Overweight Men. J Nutr.
- J. D. Cruz, D. Kahan. Pre-Sleep Casein Supplementation, Metabolism, and Appetite: A Systematic Review. Nutrients. 2021 May 30;13(6):1872.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Suplementacja
Zobacz wszystkie artykułyPokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) - właściwości, działanie i sposób użycia
Pokrzywa indyjska to roślina, która znalazła swoje zastosowanie w medycynie hinduskiej, lecz nadal jest badana. Jej wpływ na funkcjonowanie organizmu ocenia się jako pozytywny, natomiast wciąż trwają obserwacje dotyczące bezpieczeństwa jej stosowania oraz celów, w jakich może być zastosowana. Przede wszystkim, jeśli odchudzanie jest u Ciebie tematem nr 1 i szukasz wsparcia w tym, bądź co bądź,...
Zostaw opinię