Świąteczne przeceny. Rabat -14% od 149 zł SWIETA14

Johimbina – wsparcie redukcji czy zagrożenie dla zdrowia?

Czym jest johimbina? Czy można ją bezpiecznie stosować? Czy może pomóc w odchudzaniu? Jakie mogą wystąpić skutki uboczne w związku z jej stosowaniem? Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu autorstwa naszego Promotora Bartosza.
Johimbina – wsparcie redukcji czy zagrożenie dla zdrowia?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Po johimbinę sięga coraz więcej osób, które są w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Ale czy na pewno jej stosowanie przyniesie same korzyści i możemy ją bezkarnie łykać każdego dnia? Dowiedz się więcej na jej temat!

Czym jest johimbina?

Johimbina to związek organiczny – alkaloid pozyskiwany z kory drzewa rosnącego na terenie Afryki – Johimbiny lekarskiej oraz azjatyckiego krzewu Rauwolfia żmijowa, zaliczany do antagonistów receptora alfa-2-adrenergicznego, a dzięki temu posiadający zdolność do zwiększania aktywności współczulnego układu nerwowego, którego główną funkcją jest mobilizacja organizmu – regulowanie reakcji na stres oraz wyzwalanie odpowiedzi walcz lub uciekaj, co bezpośrednio przekłada się na zwiększoną koncentrację w krwiobiegu dwóch bardzo istotnych dla pracy wielu narządów hormonów – adrenaliny i noradrenaliny, a podążając ciągiem przyczynowo skutkowym pociąga za sobą wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz przyśpiesza pracę serca.

Poziomy, na których johimbina oddziałuje na organizm

Johimbina pomaga w utracie nadmiernej tkanki tłuszczowej:

Działanie johimbiny wpływające na redukcję tkanki tłuszczowej opiera się na wzmożonym wydzielaniu noradrenaliny posiadającej szczególnie silne zdolności do uwalniania nagromadzonego tłuszczu z adipocytów poprzez blokowanie receptorów alfa-2-adrenergicznych odpowiedzialnych za hamowanie lipolizy oraz beta-2-adrenergicznych wspierających ten proces.
Informacje o skuteczności johimbiny w radzeniu sobie z tzw. "oporną tkanką tłuszczową" wynikają z faktu, iż owa tkanka charakteryzuje się dużo koncentracją receptorów alfa-2-adrenergicznych, a dzięki antagonistycznemu do nich działaniu pomaga pozbyć się niechcianych pokładów tłuszczu.

Johimbina poprawa sprawności seksualnej:

Johimbina okazuje się pomocna wśród mężczyzn miewających problemy z dysfunkcją erekcji poprzez zdolność powodowania rozkurczu mięśni gładkich znajdujących się w naczyniach krwionośnych, przez co poszerza ich światło i zwiększa przepływ krwi do narządów płciowych. Należy jednak pamiętać, iż związek ten w żaden sposób nie wpływa na zwiększenie poziomu biosyntezy testosteronu – hormonu odpowiedzialnego za erekcję.

Johimbina ma wpływ na wytwarzanie ciał ketonowych:

Powodowany suplementacją johimbiną wzrost poziomu noradrenaliny, wynikający z blokowania receptorów alfa-2-adrenergicznych, ponad stężenie podstawowe sprzyja produkcji ketonów, dlatego może zwiększać efektywność stosowania diety ketogenicznej w celu przejścia i utrzymania organizmu w stanie ketozy. 

Skutki uboczne Johimbiny:

Badania dotyczące wspomagającego wpływu johimbiny na proces redukcji tkanki tłuszczowej lub pomocnego oddziaływania w przypadku poprawy sprawności seksualnej mężczyzn nie dają jednoznacznych odpowiedzi na temat jej efektywności, a wielu autorów donosi, iż potencjalne skutki uboczne przemawiają na niekorzyść tego związku.

Jakie ryzyko może nieść suplementacja johimbiną?

  • wśród osób posiadających skłonności do częstych wybuchów złości poprzez wpływ na zwiększony poziom adrenaliny w organizmie może potęgować agresywne zachowania,
  • zbyt wysokie dawki mogą doprowadzić do znacznego obniżenia poziomu ciśnienia krwi, przyczyniając się do zawrotów głowy czy omdleń,
  • problemy z zasypianiem,
  • kołatanie serca,
  • bóle głowy,
  • wzmożona drażliwość.

Podsumowanie

Przemyślana suplementacja alkaloidem z johimbiny lekarskiej może korzystnie wpłynąć na pewne funkcje organizmu człowieka. Mimo to zastosowanie tego związku powinno być uprzednio skonsultowane ze specjalistą, który pomoże wykluczyć występujące w zależności od stanu zdrowia i indywidualnych predyspozycji hipotetyczne niepożądane efekty oraz dobierze skuteczne dawkowanie. Ponadto większą skuteczność może wykazywać w połączeniu z kofeiną.
Najlepiej byłoby jednak na samym początku przeszukać sprawdzone źródła informacji i zastanowić się czy na rynku nie są dostępne lepiej przebadane suplementy o dobitniej potwierdzonym skutecznym działaniu, kojarzone ze znikomą ilością efektów ubocznych, które mogłyby rozwiązać dotykające nas problemy zdrowotne, a przy tym nie budzące znaczących kontrowersji (bo do takich zalicza się właśnie johimbina).

Bibliografia:

  1. Rowland DL, Kallan K, Slob AK. Yohimbine, erectile capacity, and sexual response in men. Arch Sex Behav. 1997;26(1):49-62.
  2. Ostojic SM. Yohimbine: the effects on body composition and exercise performance in soccer players. Res Sports Med. 2006;14(4):289-299.
  3. McCarty MF. Pre-exercise administration of yohimbine may enhance the efficacy of exercise training as a fat loss strategy by boosting lipolysis. Med Hypotheses. 2002;58(6):491-495.
  4. https://examine.com/supplements/yohimbine/

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię